Avrupa’nın En Güzel Şehirleri

Avrupa’nın En Güzel Şehirleri Sıralaması

Seyahatseverlere ve seyahat bloggerları arasında yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Avrupa’nın en güzel şehirleri belirlenmiş. Elbette herkesin zevki ve tarzı farklıdır, bunu da unutmamak gerekir. Tatilden beklenti, anlayış, görsel zevk hepsi herkeste son derece farklıdır. Ancak yapılan araştırmada en çok beğenilen ülkeler ve şehirler genelde herkesin çok beğenebileği ve kesinlikle görmenizi önereceğim yerler. Gelelim listemize.

Avrupa'nın En Güzel Şehirleri

Roma

Listemizin ilk sırasında İtalya’nın başkenti Roma yer alıyor. Benim de gidip gördüğüm Roma gerçekten gezmesi son derece keyifli muhteşem bir şehir. Meydanlarındaki kaffelerinde oturmak ayrı bir keyif, eşsiz pizzalarını makarnalarını tatmak ayrı bir keyif, tarihi binalarını gezmek ayrı bir keyif. Kısacası Roma tüm seyahatseverlerden tam not almış. Bana sorarsanız zaten kesinlikle dünya üzerinde İtalya şehirleri bence kesinlikle Avrupanın en güzel şehirleri sıralamasında her zaman ilk sıralarda olmalı.

Avrupanın en güzel şehirleri sıralaması

Salzburg Avusturya

Romantik yol güzergahını duymuşsunuzdur. Almanya ağırlıklı ama arasında Fransa ve Avusturya şehirlerinin de olduğu. İşte o romantik yol turuna çıkanların illaki uğradıkları bir şehirdir Salzburg. Avusturya’nın incisidir bana göre. Yeşili ile doğası ile, daracık sokakları ile, meydanları ile kesinlikle dünya üzerinde görülmesi gereken yegane yerlerin başında gelir.

salzburg avusturya

Venedik

Venedik olmadan hiç olur mu? Zaten Venedik seyahati hala yapmayanları anlayamıyorum. Bu kadar güzel bir yeri görmemek büyük kayıp. Venedik bambaşka bir görselliğe sahip. Küçük ama son derece güzel ve keyifli bir şehir. Etrafındaki köyleri de gezmek ayrı bir keyif.

en güzel Avrupa şehirleri listesi

Barcelona İspanya

Liste çok da yabancı değil sanırım. Genelde bildiğimiz ve duyduğumuz şehirler. Barcelona muhteşem iklimi ve değişik mimarisi ile kesinlikle görülmesi gereken çok özel bir şehir ve yurt dışına çıkma imkanı olan herkesin kesinlikle görmesini öneririm.

avrupanın en güzel şehirleri - Barcelona ispanya

Floransa

Gördüğünüz gibi listede İtalya şehirleri adeta baştacı edilmiş. Ama gerçekten haksız da değiller bu şehirleri beğenmekte. Gittiğinizde siz de hak vereceksiniz emin olun. Floransa çok değişik bir şehir. Şehrin sokakları tarihi eserlerle dolu. Ama ben bu şehri en çok hava karardıktan sonra sevdim. Çünkü kendilerine has bir aydınlatma şekilleri var ve kesinlikle ben o aydınlatmaya hayran kaldım. Keşke ülkemizde de uygulansa en azında bazı bölgelerde.

en güzel avrupa şehirleri - floransa

Lucerne İsviçre

İsviçre’de yer alan Lucerne kendisini görmeye gelen herkesi resmen büyülemiş. Buraya gidip de beğenmeyen olmamış. Şehirde yer alan mimari yapılar ve bu yapıların renkli halleri herkesi adeta büyülemiş. Sadece görsellik değil lezzetleri de öve öve bitirilememiş şehrin.

Lucerne İsviçre

Viyana Avusturya

Ben Viyana seyahatimi Budapeşte, Viyana Prag üçlüsü şeklinde yaptım. Viyana için şunu söyleyebilirim. Görsel anlamda çok güzel ve oldukça asil bir şehir. Benim gibi bu şehri herkes çok beğenmiş ve Avrupa’nın en güzel şehirleri sıralamasına girebilmiş.

en yakın avrupa şehirleri - Viyana avusturya

Paris Fransa

Çok klasik olacak ama elbette Paris olmadan bir liste olursa güzel Parisimizin hakkı yenmiş olur. Her ne kadar üst sıralarda kendine yer bulamamış olsa da Paris’de gene dünya üzerinde kesinlikle görülmesi gereken en güzel Avrupa şehirleri listesinde yer alan özel bir şehir. Ben Paris seyhatimi Disneyland amaçlı yapmıştım. 7 yaşındaki kızımı disneylanda götürmüş ve sonrasında bir kaç günde Paris’de konaklayıp Paris’i gezmiştik. Mevsimini pek sevmediğim ama görsel anlamda güzel ve düzenli kesinlikle görülmesi gereken bir şehir.

en yakın ve en güzel avrupa şehirleri - Paris fransa

Londra İngiltere

Tüm dünya tarafından en çok merak edilen şehirdir Londra. Kendini hep bir ayrı tutmuştur diğer dünya ülkelerinden. Kendine has bir tarzı olmuştur hep. Görsel anlamda gerçekten çok güzel bir şehir. Sadece diğer bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi burada da mevsimsel sıkıntılar var. Eğer benim gibi bir şehri soğukta ve yağmur altında gezmekten nefret edenlerdenseniz Londra gibi soğuk bir şehre de mümkün olduğunca yaz aylarında gitmenizi öneririm.

ingiltere londra

Heidelberg  Almanya

Listede bir Almanya şehri görmeyi ummuyordunuz sanırım. Ama Almanya’ya bu önyargımızı yıkacak aslında güzel şehirleri var. Tipik Alman soğukluğundan uzak güzel şehirler. Bunlardan biri de Heidelberg  oluyor. Heidelberg  yukarıda da bahsettiğim romantik yol güzergahında genelde uğranılan turistik bir köy. Ancak içinde bir üniversite var ve bundan ötürü çok canlı, çok hareketli. Aynı zamanda tarihi bir ortaçağ mimarisine sahip. Bu yemyeşil ve kesinlikle muhteşem yeri görmelisiniz.

Heidelberg Almanya

Stockholma İsveç

Dünyanın en güzel başkenti seçilmiş aynı zamanda Stockholm. Buraya gidenlerin bir daha dönmek istemediği yazılıyor hep. Çünkü şehir gerçekten son derece renkli ve oldukça da güzel. Etrafında yer alan adaları gezmek ise ayrı bir keyif. Etrafında yer alan adalara ortalama 20 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşabiliyor ve o adaları da gezebiliyorsunuz.

Stockholma İsveç

Budapeşte Macaristan

Budapeşte seyahatime Prag ve Viyanayı’da ekleyerek farklı 3 şehir görme şansı yakalamıştım ve bu üç şehirden üçünü de ayrı ayrı beğenmiştim. Bu üçlüyü siz de görmelisiniz diyorum. Budapeşte’de özellikle akşam hava karardıktan sonra bot turu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Budapeşte Macaristan

Amsterdam Hollanda

Özgür hayat denilince akla ilk gelen şehir olmasına karşın, aslında Amsterdam başlı başına bir görsellik abidesi. Buraya da gene kesinlikle yaz aylarında gitmenizi öneririm. Amsterdam seyahatine çıkacaksanız etrafında yer alan diğer komşu ülkeleri de görmeye gidebilirsiniz.

Amsterdam Hollanda

En yakın en güzel Avrupa şehirleri

Bruges Belçika

Amsterdam seyahatine çıkacaklar için önerdiğim şehir Belçika’da yer alan Bruges. Bruges Amsterdam’a oldukça yakın ve muhteşem bir şehir. Eğer Amsterdam’a gidecekseniz burayı kesinlikle görün derim.

Bruges Belçika

Prag Çek cumhuriyeti

Dünya üzerinde yer alan eşsiz güzelliğe sahip diğer bir şehir Prag. Muhteşem bir görselliğe sahip olan şehirde ben halkını pek de sevmediğim yegane şehirlerden biri Prag. Bu kadar güzel bir şehirde nasıl bu kadar asık suratlı ve sinirli bir insan topluluğu yaşıyor anlamadım. Sanırım güneşten çok mahrum kaldıkları için olsa gerek. Ama şehir gerçekten muhteşem diyebilirim, gidin ve görün.

prag gezi rehberi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.