Yurt Dışı Çıkış Harcı ( Pulu )

Yurt dışı çıkış harcı nedir?

Yurt dışına çıkanlar bilirler, her ülke dışına çıkışta yurt dışı çıkış harcı ( pulu ) almak zorunludur. Yurt dışı çıkış harcı, ülke dışına çıkarken, pasaport kontrolünden önce temin edilmiş olmalıdır. Bu harç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından alınmaktadır ve her yurt dışına çıkışınızda almanız gerekir.

Yurt dışı çıkış harcından muaf olanlar

7 yaşından küçük çocuklar

Çıkış tarihi itibari ile yurt dışında oturma izni olanlar

Yurt dışına ticari amaçla giden kara, deniz, demiryolu, hava gibi tüm ulaşım araçlarında görev yapan mürettebat

Pasaportlarında işçidir yazanlar

Pasaportlarında işçi ailesidir, işçi çocuğudur yazanlar

Pasaportlarında süresiz oturma izni kaşesi bulunanlar.

Eğer yukarıda saydığım maddelerden herhangi birine dahil değilseniz, siz de yurt dışına çıkarken yurt dışı harcı ödeyeceksiniz demek oluyor. Meblağ küçük bir meblağ olmasına rağmen en büyük sıkıntı, bazı durumlarda akıldan çıkması ve unutulması. Eğer yatırmayı unutursanız pasaport kontrolünden geri çevriliyorsunuz, çünkü harcı ödemeden pasaport kontrolünden geçemiyorsunuz.

Yurt Dışı Çıkış Harcı ( Pulu )

Yurt dışı çıkış harcı nasıl ödenir?

Yukarıda bahsettiğim gibi bazı durumlarda harcı yatırmak insanın aklından çıkabiliyor. Pulu havaalanında yer alan gişelerden ödeyebileceğiniz gibi, seyahate çıkmadan önce internetten de ödeyebilirsiniz.

Eğer işinizi garantiye almak istiyorsanız ödeme işini havaalanına bırakmadan, online şekilde ödeme yapmak daha mantıklı. Bunun için KuveytTürk’ün internet sitesinden online işlemle bu harcı ödeyebilirsiniz. Sitenin online ödeme kısmı son derece basit ve başarılı tasarlanmış, bu nedenle sizi yormuyor ve kolayca harcı yatırabiliyorsunuz.

Online harç ödemek zaman kazandırdığı için ben çok tercih ediyorum. Çünkü bazen havaalanında zamanım çok olmuyor, ya da, ya unutursam o koşuşturmacada diye endişe yaşıyorum. Bu endişeyi yaşamaya hiç gerek olduğunu düşünmüyorum. Önceden temiz temiz online harç ödememi yapıyorum.

Yurt dışı çıkış harcınızı yatırırken TC. kimlik numaranız ve pasaport numaranız gerekiyor. Yurt dışı çıkış harcınızı yatırdığınıza dair dekontunuzu ve harç pulunuzu ise saklamanız gerekiyor. Bu dekont ya da pul, yurt dışına çıkarken ibraz ediliyor. Yurt dışına çıkış noktasındaki pasaport kontrolünde makbuzunuz ya da pulunuz pasaport polisleri tarafından kontrol ediliyor.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.