Viyana’da Yapılacak Şeyler

Viyana’da Yapılacak Şeyler

Viyana Avrupa’nın sanat şehridir adeta. Avrupa’da bir çok şehrin kendine has belirgin biz özelliği vardır. Viyana’nın özelliği ise sanat kokan bir şehir oluşudur. Çok güzeldir, çok temizdir şehir. Düzenlidir de aynı zamanda. Sizi yormaz ve yıpratmaz. Gezebileceğiniz her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz kolay şehirlerden biridir Viyana.

Çok Türk yaşar Viyana’da. Adım başı burada bir türke rastlamanız mümkün. Zamanında belli sebeplerle ülkemizden buraya çokça göç olmuştur. Hatta bazı mahalleler vardır bu mahallelerde sadece Türkler yaşar.

Tarihte ise bizim için önemli sayılabilecek yerlerden biridir bu şehir. Osmanlılarla çok defa savaşmışlar ve toprak kavgası yaşamışlardır. Bu nedenle Viyana’da yer alan müzelerin neredeyse tamamında Osmanlılardan izler fazla fazla vardır.

Viyana’da gezilecek yerler çok fazladır, bu nedenle size tavsiyem şehirde gezilecek yerleri sınıflara ayırın. Biz sitemizde bunu Viyanada gezilecek saraylar, Viyana’da gezilecek müzeler ve Viyana’da gezilecek katedraller şeklinde 3 gruba ayırdık.

Viyana’ya geldiniz ve burada yapılacak şeyleri merak ediyorsunuz. Öncelikle bir sanat şehrinde olduğunuzu size hatırlatmak isterim. Bu nedenle eğer vaktiniz varsa bu şehirde kesinlikle güzel bir klasik müzik konserine gitmenizi öneririm. Ancak eğer Viyana’da güzel bir opera konseri, bale, ya da benzeri bir aktiviteye gidecekseniz biletinizi önden ayarlamanızı öneririm.

viyanada yapılacak şeyler - viyanada opera konseri

Viyana yeme içme konusunda sizi oldukça tatmin edecek. Her ne kadar adım başı ünlü bir sarayı olsa da şehirde gelişmiş bir yemek kültürü de var. Eğer tatlı seviyorsanız size kesinlikle Viyana’nın meşhur tatlısı Sacheri öneririm.

Viyananın-meşhur-tatlısı-Sacher.jpg

Sacher Viyana’ya özgü oldukça lezzetli bir tatlı. Şehirde bir çok yerde bu tatlıyı yapabildiğini iddia eden yer var ama siz bunu kesinikle yerinde yiyin derim. Orası da Viyana’ya gelen herkesin gitmesi gereken Hotel sacher. Yanında da güzel kahvelerinden içmeyi unutmayın.

Hotel sacher

Yeme içmeden devam edersek Viyana’ya gelmişken yemeden kesinlikle dönmeyin diyeceğim diğer bir lezzet de Viyana şinitzelidir. Ülkenizde ya da başka yerlerde yediğiniz tüm şinitzelleri unutun. Bu bambaşka bir tat bayılacaksınız. Çok güzel ve gerçekten inanılmaz farklı. Son derece ince kıtır kıtır ama içindeki et yumuşacık. Denemeye kesinlikle değer. Elbetteki bu şinitzeli de şehirde en iyi yapan yere gidin. Burası da Figlmüller adında bir restaurantır. Burası şehrin hatta belkide Avrupa’nın en güzel şinitzelini yapan ünlü bir yerdir. Viyana’da yapılacaklar listenize burayı da eklemeyi unutmayın.

viyana Figlmüller

Yeme içme konusunda son derece iddialı olan bu şehrin saraylarını gezmeyi atlamayın. Şehirde adım başı gösterişli ve oldukça güzel saraylar vardır. Bu saraylar arasında Viyana hofburg sarayını muhakkak gezin. Bunun yanında Viyana schönbrunn imparatorluk sarayı ve Viyana belvedere sarayı şehirde gezilecek sarayların en başında geliyor. Viyana’da yapılacaklar listenizde bu üç saray muhakkak olsun.

viyana belveder sarayı

Yazımın başında belirttiğim her özel yapıda bir osmanlı dokunuşu hissedeceksiniz bu şehirde demiştim. Bunlardan biri de Viyana’da yer alan ve ünlü bir katedral olan Viyana aziz Stephan katedralidir. Katedralde bir Osmanlı heykeli göreceksiniz ama bir azizin ayakları altında ezilirken. Ayrıca katedralin tepesinde yer alan 21 ton ağırlığındaki kocaman çan da osmanlılardan kalma top ve tüfeklerin eritilmesi ile yapılmış. Bu katedrali Viyana ziyaretiniz boyunca bir kez görmeye gidebilirsiniz.

Şehirde yapacak pek çok aktivite ve gezecek pek çok tarihi mekan yer almaktadır. İsterseniz saraylarını, müzelerini ya da katedrallerini gezebilir ya da dünyaca meşhur mutfaklarında keyifli yemekler yiyebilirsiniz. Tertemiz ve son derece şık insanların da yer aldığı meydanlarındaki kafelerinde de güzel molalar verip kahvelerinin keyfini çıkarmayı da unutmayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.