Viyana Heeresgeschichtliches müzesi – Viyana askeri tarih müzesi

Viyana Heeresgeschichtliches müzesiViyana askeri tarih müzesi

Eğer savaş müzelerine ilginiz varsa ve Viyana’nın savaşla ilgili tarihi kısmını da yakından incelemek istiyorsanız bu müzeye gidin derim. Çünkü Viyana askeri müzesi gerçek bir savaş müzesidir. Müzede yer alan kıymetli eserler 5 asırlık bir geçmişe sahiptirler. Viyana askeri müzesinin en çok ziyaretçilerini Türkler oluşturur. Bunun nedeni ise müzede sergilenen osmanlı savaş malzemesi koleksiyonudur.

Viyana Heeresgeschichtliches müzesi - Viyana askeri tarih müzesi

Viyana askeri müzesinin hikayesi

1848 yılında bir çok askeri malzemelerinin ve tarihi silahların saklanıp korunması için şehirde bir yere ihtiyaç duyulmuştur. Sonrasında da bu silahları sergilemek, saklamak için bu bina yapılmaya karar verilir ve binanın yapım görevi Ludwing Foester ile Theophil Hansen’e verilir.İnşaata büyük bir özveri ile başlayan bu ikili inşaatın ilerlemesinin ardından Foeter’in bir anda ortalıktan kaybolması ile beraber bir bocalama dönemi geçirmiştir. Ancak sonrasında bina Hansen tarafından tamamlanmıştır.

Müzeye girdiğinizde oldukça süslü ve özenle yapılmış bir bina olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bina gerçekten mimari açıdan da oldukça güzel. Binanın açılışını ise Franz Josef yapmıştır.

Viyana askeri tarih müzesinin içi

Müzeye gezmeye gittiğinizde sadece müzenin içindeki sanat eserleri ile ilgilenmeyin. Çünkü müzenin aslında taşı toprağı sanat eseri niteliğinde. Dış cephesinde yer alan heykeller o zamanın en önemli heykeltıraşlarından olan Hans Gasser tarafından yapılmıştır. O dönem politik sıkıntılar nedeni ile ünlü heykeltıraş müzenin duvarlarını süslemek için yaptığı heykellerle aslında o dönemin Avusturya halkına göndermeler yapmaktadır.

O dönem viyanalıların en büyük düşmanları Osmanlılardır. Zaten şehirde osmanlıların etkisini her yerde hissedeceksiniz. Tarih boyunca sürekli olarak birbirleri ile savaşan Avusturya ve oOmanlıların yıldızı yıllarca barışmamış. Şehirde bir çok müzede osmanlılara ait de eserler görüsünüz ancak en yoğun ve en etkileyici olanları burada sergilenmektedir.

Viyana askeri müzede sergilenen eserler

Müzenin neredeyse her yerinde osmanlılara pek de sevimli olmayan göndermeler yapan eserler sergileniyor. Müzede yer alan osmanlı bölümü müzenin 1. ve 2. katında. Hatta tavanlara bile osmanlılar karşısında elde ettikleri zaferleri resmetmişler. Ayrıca bazı bölümlerde ise ayaklar altında ezilen osmanlı savaşçılarını görüp üzülebilirsiniz.

Viyana askeri tarih müzesindeki osmanlı silahları

Müzenin giriş katında sağ tarafta ise Avusturya tarihinde kullanılmış olan askeri üniforma ve şapkalar sergileniyor. Aynı salonda 19. ve 20. Yüzyıla ait ateşli silahları da incelemenizi öneririm.

Tüm dünyayı neredeyse cehenneme çeviren özellikle de Viyana’da çok derin hasarlar yaratan 1. Dünya savaşının çıkış nedenini belki hatırlamıyorsunuzdur. Size hatırlatayım. Franz Ferdinand o dönem Avusturya Macaristan için son derece önemliydi. Çünkü bu prens Avusturya tahtının gelecek umuduydu. Prens 28 haziran 1914’de Saraybosna’ya bir ziyaret düzenler. Ancak ziyareti sırasında tatsız bir suikast girişimi yaşar. Fakat bu suikast girişiminden prensin sadece korumaları yaralanır ve prense hiçbir şey olmaz. Ancak Gavrillo Princip tarafından 2. bir kez prense tekrar aynı gün bir suikast daha düzenlenir ve bu suikast sonrasında hem prens hem de eşi oracıkta ölürler.

Saldırının olduğu tarih ise Sırbistanın osmanlı idaresine girişinin başlangıcı olarak kabul edilen kosova savaşının yıl dönümüdür. Prensin ölümünden sonra Avusturya ve Sırbistan’ın arası ciddi anlamda gerilmiştir. Bu gerginlik Sırbistan ve Avusturya’nın savaşa girişmelerine neden olmuştur. Sonrası ise malum savaşa bir anda Almanya, İngiltere, Rusya, Fransa’da katılmış ve o dönemin en büyük savaşı başlamış.

Bunu neden anlattım? çünkü 1. dünya savaşının çıkmasına neden olan suikastın belgeleri ve malzemeleri de bu müzede sergileniyor. Bununla da kalmayıp müzede prens ve eşinin öldüğü araba da sergileniyor. Aracın üzerinde yer alan kurşun delikleri çok etkileyici. Suikastı gerçekleştiren gencin resmi, cenaze resimleri ve suikast sırasında kullanılan silah da burada sergilenmekte.

Viyana askeri tarih müzesinde sergilenen eserler

Viyana askeri müzesindeki Osmanlı bölümü

Ancak bu müzeye gelip Osmanlı bölümünü incelemenizi öneririm. Zaten müzeyi gezmeye gelenlerin neredeyse tamamının bu kısma ilgisi oldukça büyüktür. Osmanlı kısmında sergilenen eserlerin büyük çoğunluğunu elçilerle Viyana’ya gönderilen özel ganimetlerle beraber savaşta kazanılmış ganimetler oluşturuyor. Ayrıca müzede Ali paşaya ait olan bir çadır da sergileniyor. Bu çadır Petervaradin savaşı sonrasında savaş ganimeti olarak Avusturyalıların eline geçmiştir.

Viyana askeri tarih müzesindeki osmanlı çadırı

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.