Venedik’te Konaklama

Venedik’te konaklama önerileri

Venedik tam bir romantizm başkentidir. Görülmeye değer ve son derece keyifli en önemlisi de en farklı şehirlerden biridir. Venedik’e gittiğinizde buranın güzelliğiyle büyülenecek fakat güzelliği kadar Venedik’in dezavantajları da gözünüze batacak.

Öncelikle Venedik sular üzerinde yer alan ve bir süre sonra tamamen suların altına gömüleceği bir çok bilim adamı tarafından iddia edilen bir şehir. Bu şehri gezmek diğer İtalya şehirlerine oranla biraz daha zor.

venedikte yer alan ucuz oteller

Venedik’in kanallar bölgesinde yani gezmek için gideceğiniz yerde hiç motorlu taşıt yok. Burada ulaşım sadece yayalara ait. Zaten neredeyse pek çok sokağı oldukça dar ve küçük. Sokaklarda oluşan turist kalabalığı yüzünden bazen iki adımlık yeri oldukça uzun sürede gidebiliyorsunuz.

Motorlu hiç bir taşıtın giremediği Venedik bu nedenle ticaretini denizden yapıyor. Doğal olarak bu da beraberinde pahalılığı getiriyor. Venedik diğer İtalya şehirlerinden bir miktar daha pahalı.

venedikte konaklama önerileri - venedikte otel önerileri

Tüm bunlara katlanmaya değer mi derseniz, değer derim. Çünkü zorlukları olsa da Venedik gerçekten çok güzel bir şehir. Venedik’te maalesef diğer en büyük sorun da konaklama.

Konaklama kanalların olduğu alanda genelde sağlanamıyor. Sağlansa da burada bir kaç tane otel var. Onlar da her bütçeye hitap edemiyor, çünkü son derece pahalı oteller.

Size tavsiyem eğer Venedik’te konaklayacaksanız erken rezervasyonlarını sakın kaçırmayın derim. Çünkü sezonda fiyatlar çok ciddi katlanabiliyor.

Venedik’te ucuz otel arıyorsanız tur firmalarının tercih ettiği bölgelerde yer alan otelleri değerlendirebilirsiniz. Bunlar Venedik merkeze oldukça uzak oteller olduğundan fiyatları ona göre son derece makul olabiliyor. Bu otellerin yakınlarında genelde tren istasyonları oluyor. Trenle Venedik’e giden vapurettolara ulaşarak, vapurettolarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

venedikte konaklama

Venedik’te konaklama önerileri

Ben eşim ile beraber Venedik tatilim esnasında merkezden uzak bir otelde kalmak istemedim. Çünkü merkezden uzak bir otel tercih ettiğinizde merkeze ulaşmak çok da kolay olmuyor. Şöyle söyleyeyim tren ya da vaporetto tarzı feribotlarla ulaşımınızı sağlıyorsunuz. Gerçekten hem çok yorucu hem de zahmetli olacağını düşündüğümüz için biz merkeze yakın otellerde konakladık. Venedik’te konaklama önerileri içinde genelde tur firmaları çoğunlukla bu dediğim merkezden uzak otelleri tercih ediyorlar. Ancak dediğim gibi buradan ulaşım bana zor ve zahmetli geldi. Fakat ekonomik anlamda uygun fiyatlı bir otel arayışındaysanız merkez dışındaki oteller fiyat olarak çok daha uygun.

Venedik hotel Fontana

Venedik’te konaklama konusunun titizlik gerektirdiğini bildiğim için uzun bir araştırma sonucu bu otelde kalmaya karar vermiştim. Çünkü hem Venedik’in merkezi olan San marco meydanına yakın olmak istiyordum, hem de o kalabalık turist gürültüsünden uzak olmak istiyordum. Çünkü çok merkezde konaklayayayım dediğinizde bu sefer kalabalık bir turist gürültüsü yaşıyorsunuz.

Bu yüzden tam merkezde olmak yerine San marko meydanına yürüyerek 5 dakika gibi kısa bir mesafede ulaşabildiğimiz hotel fontonayı tercih ettim. Otel gerçekten konum olarak mükemmel bir yerde diyebilirim. Eğer siz de benim gibi konuma çok önem veriyorsanız bu oteli kesinlikle tavsiye ederim.

Temiz, sakin ve sessiz bir oteldi. San marco meydanına yürüyerek 5 dakika, san zaccaria vaporetto durağına da gene aynı şekilde yürüme mesafesinde. Bu duraktan ise Venedik çevresinde başka yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otel tarihi bir bina ve çok da rahat odaları. Dediğim gibi Venedik konaklama anlamında biraz sıkıntılı olabilir, bu nedenle merkezde kalmanızı öneririm.

venedikte konaklama önerileri

Venedik hotel rio

Daha ekonomik ama gene merkeze yakın bir hotel arıyorsanız size diğer bir otel önerim hotel rio olacaktır. Hotel rio ise şehrin merkezi olarak kabul edilen San marco meydanına 250 metre mesafede. Gidilemeyecek bir mesafe değil. Karşılığında fiyat performansı ise kesinlikle çok iyi. Ben bu otel için de size kesinlikle çok merkezi diyebilirim. Sadece otel 2 yıldızlı.

Ancak bu durum otelin konumundan ötürü size kendini hiç hissettirmiyor. Çünkü gerçekten konum çok başarılı. Biz san marco meydanında 2 dakika gibi kısa bir yürüyüşle ulaşabiliyorduk. Son derece temiz bir otel ve personeli de kesinlikle çok ilgili.

Konakladığım otellerde temizliğe, personelin sevecenliğine ve otelin konumuna çok önem veririm. Birinden bile memnuniyetsizlik yaşarsam o oteli asla burada önermem. Ama dediğim gibi kesinlikle çok memnun ayrılacağınız bir otel burası da. Planladığım diğer Venedik seyahatim için gene ya hotel rio’da ya da Fontana’da kalmayı planlıyorum. Bunlar bizim konakladığımız oteller ve kesinlikle önerebileceğim oteller. Ancak diğer alternatifleri değerlendirmek isterseniz de konaklanabilecek diğer bölgeleri aşağıda belittim.

venedikte konaklama tavsiyeleri - venedik hotel rio

San marco meydanı

San marco meydanı Venedik’in en merkezi noktası. Genelde konaklama için eğer merkezi olsun gibi bir önceliğiniz varsa San morco meydanındaki ya da bu meydana yakın konumlardaki otelleri değerlendirmelisiniz. San marco meydanındaki otelleri buradan inceleyebilirsiniz.

san marco meydanında konaklama

Dorsodora bölgesi

San marco meydanı çok merkezi bir konumda olduğu için biraz daha pahalı olabilir. Eğer merkezden çok uzaklaşmadan ve daha ekonomik fiyatlara konaklamak isterseniz de size Dorsodora bölgesini öneririm. Dorsodora bölgesi benim san markodan sonra konaklamak için tercih edebileceğim ikinci alternatifim. Çünkü bu bölge de kesinlikle çok merkezi bir konumda. San marco meydanına ortalama 15- 20 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde burası.

venedik Dorsodora bölgesinde konaklama

Cannaregio bölgesi

Bu bölge de gene Venedik’te konaklayabileceğiniz güzel bir bölge. Burası daha çok eşsiz manzarası ile ünlü. Burada birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burası Venedik yahudilerinin tarihçesini anlatan bir bölge aynı zamanda. Ayrıca Venedik’te yer alan en yüksek binalar bu bölgede yer alıyor. Son derece hareketli ve eğlenceli bir yer olduğunu da hatırlatmak isterim.

venedik Cannaregio bölgesinde konaklama

San polo bölgesi

Ünlü Rialto köprüsünün diğer tarafında kalan bölge burası. Ayrıca bu bölge aynı zamanda yemek anlamında da Venedik’te en ün yapmış bölge diyebilirim. Buraya bir kaç kez güzel italyan lezzetlerini denemeye gitmiştim ve bölgeye hayran kalmıştım. Bu nedenle konaklama anlamında da kesinlikle öneririm. San polo bölgesindeki otelleri buradan inceleyebilirsiniz.

San polo bölgesinde konaklama

Santa croce bölgesi

Burası Venedik’in en küçük mahallesi. Burası konaklama açısından çok fazla turistik bir bölge olmadığı için fiyatlar diğer bölgelere oranla daha makuldür. Ekonomik bir otel arıyorsanız bu bölgedeki otelleri inceleyebilirsiniz.

venedik Venice Santa croce bölgesinde konaklama

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.