Venedik Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Venedik’te gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor Venedik Rialto köprüsü. Köprü büyük kanalda yer alıyor ve Venedik ile bütünleşen yapılardan biri kendisi. Zaten gittiğinizde büyük kanal üzerinde 4 tane büyük köprü hemen dikkatinizi çekecek. İşte bu köprülerden biri taş kemeri ile meşhur olan Rialto köprüsü.

Venedik Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

İlk yapıldığında tahtadan tasarlanan Rialto köprüsü yaşanan yangınlar sonucu çok zarar görmüş ve yeniden inşa edilmiş. Şuanki hali ise taş tasarım şeklinde.  Rialto köprüsü gezmesi çok keyifli aynı zamanda. Üzerinde karşılıklı hediyelikçiler ve oturup bir şeyler içebileceğiniz ya da yiyebileceğiniz yerler var. Ancak buradaki kalabalık açıkçası beni çok zorladı. Biraz fazla kalabalık bilginiz olsun.

Rialto köprüsünün hikayesi

Rialto köprüsünün yapılışı bir yarışma sonucu gerçekleşmiş. 16. yüzyılın sonlarında Venedik’te bir yarışma düzenlenir. Yarışmada eski köprünün yerine daha güzel bir köprü inşası için mimarlar arasında yapılır. Bir çok ünlü mimarın da katıldığı bu yarışı Antonia da Ponte adında bir mimar kazanır. Köprü 1591 yılında açılır.

rialto köprüsünün gece resimleri

Oldukça uzun bir süre büyük kanal üzerindeki yaya trafiğini sağlayan tek köprü rialto köprüsü olmuştur. Rialto köprüsü Venedik’te bulunan köprüler içinde, üzerinde en çok fotoğraf çekilen ve en çok ilgi gören köprüdür.

venedik rialto köprüsünün hikayesi

Rialto köprüsü sadece iki yakayı birbirine bağlamakla kalmaz, aynı zamanda son derece hareketli de bir alışveriş alanıdır. Aslında köprü Venedik’te yer alan en renkli yapılardan biridir.

venedik rialto köprüsü

Rialto köprüsü Venedik’te yer alan dört büyük köprüden biri. Köprü şehrin tam göbeğinde yer alıyor. San polo ve San Marco’yu birbirine bağlıyor. Bunun yanında köprü üzerinde eğer alışveriş seviyorsanız sizi mutlu edebilecek dükkanlar da var. Rialto köprüsü üzerindeki dükkanlarda turistik amaçlı satılan mücevherler, ipekler, maskeler, hediyelik eşyalar ve cam ürünleri satılıyor. Köprüde hem muhteşem kanal manzarasını seyrederek hem de Venedik’e has hediyelikleri satın alabilirsiniz. Bu arada köprünün altından geçen gondolları da seyretmek gerçekten ayrı bir keyif.

venedik rialto köprüsü üzerindeki dükkanlar

Rialto köprsününü incelerken köprünün alt kısmının yukarı doğru yükseldiğini göreceksiniz. Bunun nedeni ticaret amaçlı gelen büyük gemilerin buradan rahatlıkla geçebilmelerine imkan sunmak için. Bu arada eğer gondol turu yapmayı planlıyorsanız, rialto köprüsünün etrafında bir sürü gondolcu hazır müşteri beklemektedirler. Buradan bir gondolla anlaşıp muhteşem Venedik gondol turunuzu yapabilirsiniz.

Venedik’te gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda yer alan ve gezmesi inanılmaz keyifli olan bu köprüyü gezmek için kendinize geniş bir zaman ayırın ve köprüye mümkünse çok da kalabalık başlamadan erken saatlerde gidin.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.