Venedik İklimi Nasıldır?

İtalya tatil planımı yaparken Venedik iklimi nasıldır diye baktığımda bu romantik şehrin ikliminin de kendine özgü ve son derece farklı olduğunu fark ettim. Açıkçası Venedik tatili planlıyorsanız bu şehre öyle istediğiniz her mevsim gidemeyeceğiniz bilmenizde fayda var. Çünkü Venedik senenin bazı zamanları sular altında kalıyor ve gezmesi gerçekten çok zor oluyor. Bazı zamanlar ise sıcaklık tavan yapıyor ve kanallar yüzünden şehirde gezerken sizi zorlayabilecek bir koku, nem ve elbette kalabalık oluşuyor.

Venedik İklimi Nasıldır?

Venedik, Adriyatik’in kıyısında yer alan konumu itibari ile sık sık fırtına ve sağanak tarzında yağış alan bir şehirdir. Venedik’te ilkbahar ayları oldukça güzel ve ılık geçer. Venedik’te sonbahar ayları ise yazdan kalma sıcaklık devam eder fakat aşırı değildir. Güzel bir mevsimdir ilkbahar ve sonbahar Venedik’te.

venedikte yaz mevsimi

Venedik’e gitmek için en uygun mevsim

Venedik’e gitmek için en uygun mevsim aslında sonbahar ve ilkbahardır. Bunun yanında Venedik’e gitmek için en uygun aylar ise tüm mayıs ayı boyunca Venedik’te iklim son derece güzeldir. Beraberinede eylül ve ekim aylarında Venedik gene en verimli zamanlarındadır. Eğer Venedik’e hangi aylar arasında gidebilirm diye düşünüyorsanız, eylül ve ekimi düşünün derim.

venedikte kış - venedikin en soğuk mevsimi

Venedik’te kış ayları nasıldır

Venedik tatili için kış ayını tercih ediyorsanız burada yaşanan gelgit olaylarını hesaba katmayı sakın unutmayın derim. Çünkü bu gelgit olayları nedeni ile bazen sular fazlaca yükselebiliyor ve şehir sular altında kalabiliyor. Venedik’te gelgit olayları en çok kasım ile aralık ayları arasında oluyor.

venedikin-en-yağmurlu-mevsimi-venedikin-iklimi.

Venedik’in en soğuk zamanları

Venedik’in en soğuk zamanları ise ocak ayında oluyor. Ocak ayı boyunca Venedik ciddi anlamda bir soğuk havaya maruz kalıyor. Venedik’in en sıcak zamanı ise temmuz ve ağustos ayları boyunca devam ediyor.

Venedik neden sular altında

Venedik neden sular altında sorusu bu şehri ziyaret etmek isteyenler tarafından en çok sorulan sorular arasında aslında. Biz Venedik ziyaretimizi eylül ayında yapmıştıl ve eyül ayında gitmemize rağmen hava gerçekten ciddi anlamda sıcaktı. Bu nedenle temmuz ve ağustos ayında buradaki sıcaklığı düşünemiyorum bile. Sıcakla beraber ciddi bir kalabalığı da hesaba katmayı unutmayın.

Gelelim Venedik neden sular altında sorusuna. Venedik yüzlerce kanalın bulunduğu bir ada aslında. Bu kanallar burada sanayi ulaşımı ve turizm açısından aslında hayati önemlere sahip. Ancak yaşanan iklim değişikliğinin en çok vurduğu yerlerden biri de Venedik.

Şehir iklim değişikliği nedeni ile sık sık son derece tehlikeli su baskınlarına maruz kalıyor maalesef. Biz gittiğimizde kanalların oradaki yapıların çoğunun altında kazıklar olduğunu ve bu kazıklarda çizikler olduğunu gördük. Bu çiziklerin anlamı ise, şehir su baskını yaşadığında suyun nerelere kadar çıktığını gösteren çiziklermiş ve seviye emin olun çok yüksekti. Bu şekilde yani suların bu denli yükseldiği durumlarda buraları gezmek kesinlikle çok tehlikeli ve imkansız.

venedikin iklimi - venedike hangi mevsim gidilmeli

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.