Türkiye’ye Yakın Vizesiz 5 Ülke

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Bu soru uzun yıllardır sorulan sorulardandır. Bunun cevabını belki bilemeyiz ancak çok gezmek ve çok okumak insana çok fazla bilgi birikimi ve deneyim katmaktadır. Yapacağınız gezi yurt dışı gezisi ve vizesiz ise keyfinize keyif katacaktır. Bir yurt dışı seyahati herkesin hayalidir. Bu elbette ülkeden ülkeye değişir ama herkesin gitmek, görmek istediği bir ülke mutlaka vardır. Peki, yurt dışı gezisi sanıldığı kadar kolay bir eylem midir? Pasaportunuz olsa dahi vize sorunu yüzünden birçok ülkeye gitmek adeta hayal olmuştur. Ama artık bazı ülkelerle anlaşmalar sayesinde vizeler kalkmıştır. Vize sorunu kalktığına göre imkânı olan herkes kendini dışarıya atabilir.

Vize Yoksa Gezmek Kolay

Yeni tanışan insanların en çok sordukları sorulardan biri hobileriniz nedir? Alınan cevap ise hep aynıdır; kitap okumak ve gezmek. Gezmek dedikleri de çarşı pazardır genelde. Gelin gezmek terimini geliştirelim ve yurt dışına çıkalım. Diğer ülkelerde ki insanları ağzı açık izleyelim. Çünkü her ülkenin kendine has bir tarzı vardır. Bazı ülkelerin yaşam biçimleri bizim ülkemize oranla çok farklıdır ve  yurtdışına ilk kez çıkan insanlar bundan ötürü büyük hayret yaşarlar. Dünyada 60 tan fazla ülkeye Türk vatandaşları vizesiz gidebilmektedir. Vizesiz gitmek birazda torpilli gitmek gibi bir şeydir zira vize işlemleri oldukça uzun sürer. Evraklar arasında kaybolma ihtimalinizi de göz ardı etmemek gerekir ki, bu önemli bir konudur.

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Altmıştan fazla ülkeye vizesiz gidebilirsiniz. Evet, gidersiniz gitmesine de buna vaktiniz var mı? Ya bütçeniz buna yeter mi?  Önce iyi bir seyahat planlaması yapmak gerekir. Cevabınız hayır ise sizi yakın ülkelere gitmeye davet ediyoruz. Yakın ülkeler hem ekonominizi sarsmaz hem de zamanınızı çalmaz ve ayrıca daha çok alışveriş yapabilme imkânı da bulabilirsiniz.

Yakın olan ülkeler hangileri?

Öncelikle yakın ülkeleri mercek altına alalım;

Bosna Hersek

Bosna Hersek hep savaşlarla aklımıza kazındı. Aslında o kadar güzel bir ülkedir ki tam gezilip görülecek bir destinasyondur. Özellikle Saraybosna kendini savaşın ağır izlerinden arındırıp küllerinden yeniden doğmuştur. Eğer haftasonu bir yurtdışı kaçamağı düşünüyorsanız Saraybosna çok ideal bir yer. Saraybosna’ya gelmişken Mostar köprüsünü de mutlaka ziyaret edin.

bosna hersek

Karadağ

Yeşil ve mavi sizi tüm ihtişamıyla burada karşılıyor. Karadağ, adeta cennete vizesiz gideceğiniz güzellikte bir ülke. Bu ülkenin yemekleri de oldukça meşhurdur. Yemek benim işim diyorsanız o güzel pizza ve şarapları tatmadan gelmeyin.

karadağda gezilecek yerler

Sırbistan

Türkiye’den tatil için Sırbistan’a son zamanlarda adeta akın olmaktadır. Dünya üzerinde gidilip görülecek en güzel alımlı ülkelerden biridir. Sırbistan’a gittiğinizde Belgrad ilk durağınız olsun. Tarihi seviyorsanız farklı dönemlerden kalma birçok tarihi yapıt sizi burada bekliyor olacaktır.

Türkiye'ye Yakın Vizesiz 5 Ülke

Kosova

Kosova deniz kıyısında değil ancak denizden daha güzel ve uçsuz bucaksız dağlara ev sahipliği yapıyor. Dağ olunca orman olmaz mı? Ciğerlerinize temiz hava çekmek isterseniz Kosova’nın huzur veren doğası en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Üstelik Osmanlı’dan kalma birçok eserleri burada görebilmeniz mümkün. Kosova’ya gittiğinizde yerel içkileri olan peja’yı tadabilirsiniz.

kosova

Makedonya

İnsanları sempatik ve cana yakındır. Bu ülkede gezilecek birçok yer var fakat mutlaka gitmenizi önerdiğimiz yerlerden birkaçı bitpazarı ve Tvridna kalesidir.

makedonya

Bu kadar gezintiden sonra acıkırsanız tavçe gravce yiyin. Türkiye’ye yakın vizesiz beş ülke seyahatiniz öncesi bütçeye uygun uçak biletlerini www.birucak.com adresinden sorgulayabilir ve ekonomik fiyatlara gönlünüzce gezmeye başlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.