Thassos Adası Beachleri

Dibimizde bir doğa harikası thassos adası. Bu adada yapacak çok şey var ama en özel yeri thassos adası beachleri oluyor. Thassos adasına gitmeden önce aslında belirginsizlikler ve çevremin çok güzel ama çok küçük cümleleri ile bir miktar tedirginlik yaşasam da gittiğimde ada beni sonuna kadar tatmin etti diyebilirim. Evet buraya çok büyük beklentilerle gitmek yanlış olabilir. Fakat ne beklediğinizle de alakalı bir durum. Eğer beklentiniz güzel bir deniz, harika kumsallar ve kasılmadan bir tatil anlayışı ise evet burası beklentilerinizi kesinlikle aşacaktır. Fakat akşamları eğlence de olsun, gece hayatı da olsun diye bir beklentiniz varsa thassos sizi tatmin etmeyebilir. Bu detayı bilerek gidin bu adaya. Ancak adada hiç eğlence yok akşam yapacak hiçbir şey yok demek de adaya büyük haksızlık olur. Ancak şimdi o muhteşem plajlarından bahsetmek istiyorum öncelikle.

Thassos Adası Beachleri

Bir Yunanistan göçmeni kızı olarak Yunanistan’a hep bir önyargım olmuştur. Ancak hep bir tarafım merak etmiştir.  İyi ki de gitmişim ve görmüşüm diyorum, kesinlikle görmeye değer bir yer olduğunu düşünüyorum. Gelelim Thassos adası plajlarına. Adada bir kaç tane çok güzel ve kesinlikle görmeniz gereken plajlar var. Ancak bu plajların dışında benim keşfettiğim ve beğendiğim çok özel ve güzel plajlar da var.

Thassos adası plajları

Thassos adasında en bilinen ve popüler olan yerleşim yerleri limenas ve limenaria oluyor . Feribotun yanaştığı yer limenas buarada. Limenas adanın en büyük yerleşim yeri. Popüler plajlar da genelde bu iki yerleşim birimlerinde yer alıyor, ya da bu yerleşim birimlerinden kolay ulaşılabiliyor. Gelelim bu özel ve güzel plajlara.

Thassos adası Aliki beach

Aliki beach bizim adada ilk beach durağımız oldu. Etrafı yeşilliklerle çevrili mavi ile yeşilin karışımı harika bir renkten oluşmuş muhteşem bir denizi var. Deniz hemen derinleşmiyor. Denizde uzun bir yol almanız gerekiyor derinleşmesi için. Bu deniz benim çok işime geldi. Çünkü ben tatile 7 yaşındaki kızımla gittim. Doğal olarak kızım sürekli denize girmek ve denizde oynamak istedi. Deniz hemen derinleşmediği için, kızım denizde tek başına rahatlıkla oynayabildi. Durgun, sığ ve ısısı kesinlikle çok ılık bir denizi var.

Thassos adası Aliki beach

Plajın dezavantajı olarak size söyleyebileceğim ise kumsalı çok küçük. Bir sıra şezlong var ve hemen deniz. Yani öyle alabildiğine bir plajı yok ve taşlık bir sahili var. En önemli ayrıntı ise burada denize kesinlikle deniz ayakkabıları ile girin. Çünkü kıyıda çok fazla taş ve midye var. Ayaklarınızı çok zorluyorlar hatta kesiyorlar. Bu nedenle yanınızda hem kendiniz hem de özellikle çocuğunuz için deniz ayakkabısı olsun.

aliki beach thassos adası

Çok şık ve gösterişli bir beach sakın beklemeyin. Size sadece deniz sunuluyor burada. Ama kesinlikle o denizin güzelliği sizi memnun ediyor. Diğer bir ayrıntı da dediğim gibi uzun ve geniş bir sahil şeridi olmadığı için şezlonglar çok dip dibe. Yani bitişik nizama gıcık olanlardansanız bu beach sizi biraz gerebilir. Ancak thassosa gelip de bu beachi görmeden olmaz. Plajı hem övüyor hem de yeriyorum ama, hem artısı hem de eksileri ile bilmenizi istiyorum. Çünkü herkesin zevki ve tarzı bir değildir. Ben çok beğendim bu beachi ama siz belki de hiç beğenmeyeceksiniz.

thassos aliki beach sahili

Aliki beache giriş adada yer alan diğer tüm beachler gibi ücretsiz. Ancak sahilde sıra sıra kaffeler var ve sahile geldiğinizde bu kaffelerden birinin önünden denize giriyorsunuz. Gözünüze kestirdiğiniz bir kaffeyi belirleyin ve önünden denize girin. Bizim seçtiğimiz kaffe bizden iki şezlong ve bir şemsiye için sadece 7 euro istedi. Yani 7 euro gibi az bir meblağ ödeyerek tüm gün bu güzel plajda takılabiliyorsunuz. Eğer acıkır ya da bir şeyler içmek isterseniz de hemen arkanızda kaffeler var.

aliki beach

Ancak ben kaffelerde yemek yemeyi tercih etmiyorum diyorsanız da plajda özellikle Avrupalı turistlerde gördüğüm termos çantalardan bahsetmek istiyorum. İçine her türlü içeceğini, atıştırmalığını ve yiyeceğini koyan bu turistler sahilde istediklerini yiyip içebildiler. Plajda dışarıdan yemek getirip yemenize hiç kimse birşey demiyor. Ancak dediğim gibi arkada yer alan snack tarzı kaffelerde istediğiniz her türlü yiyecek ve içeceğe rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

thassos aliki beach

Plaja ulaşım olarak ise özel araçlar haricinde bir ulaşım aracına şahit olmadım. Aliki, adada yer alan ikinci popüler yerleşim yeri olan limenariaya daha yakın. Limenaria merkezden aliki beache ortalama 20, 25 dakikalık bir  sürede ulaşıyorsunuz. Limenasdan ise mesafe biraz daha uzun. Limenasdan da ortalama 30, 35 dakikada gidersiniz. Yolların bölünmemiş olması nedeni ile yavaş ve dikkatli gitmeniz gerekiyor. Ayrıca yolculuk esnasında biz kenarda yer alan deniz manzarasını seyretmek ya da çekmek isteyen şuursuzların yaptığı anlamsız hareketlere de maruz kaldık. Size bu plaj ve diğer tüm plajlarla ilgili en önemli uyarım ise kesinlikle plaja geç gitmeyin. Çünkü belli bir saatten sonra hem şezlong bulmakta sıkıntı yaşarsınız hem de arabanıza yer. Biz genelde 10 gibi geliyorduk plaja ve rahatlıkla istediğimiz yeri seçip arabamızı da plajın yakınında yer alan boş yere park ediyorduk. Plajın kendine ait bir otoparkı yok. Yakınında yolun kenarında yer alan boş bulduğunuz yerlere koyuyorsunuz aracınızı.

Thassos adası paradise beach

Adada yer alan diğer bir özel plaj ise thassos paradise beach oluyor. Alabildiğine kum bir plaj arıyorsanız bu beach tam size göre. Biz adadaki ikinci günümüzde bu beache gitmeye karar verdik. Biz gittiğimizde deniz hafif dalgalıydı. Hep böyle dalgalı mı oluyor yaksa bize mi denk geldi bilmiyorum ama dalga bizi hiç rahatsız etmedi diyebilirim. Normalde dalgalı denizi hiç sevmem. Fakat burası değişikti adeta dalga havuzları gibiydi çok eğlendik. Sahil ve denizin dibi alabildiğine kum. Geniş bir kumsalı var. Ada tatiliniz boyunca bu beachi de görmeyi sakın unutmayın.

thassos adası paradise beach kumsalı

Paradise beach ile ilgili uyarım ise beache gittiğinizde arabanızı koymak için ilk gördüğünüz yer sizi heyecanlandırmasın. Çünkü biz beache geldiğimizde boş bulduğumuz ilk yere heyecanlanarak bıraktık ve beache kadar uzun bir yokuş inmemiz gerektiğini gördük. İnerken sürekli dönüşte ne yaparız dedik durduk. Elbetteki eşim dönüşte o yokuşu çıktı arabayı aldı ve bizi plajın yanından aldı. Ancak siz bu hataya düşmeyin ve eğer erken saatlerde plaja geldiyseniz yokuşun aşağısına kadar inin ve arabanızı oraya park edin. Eğer geç saatlerde plaja inerseniz aşağılar dolu olabiliyor ve o yokuşa insanlar araba park edebiliyorlar, bu nedenle araçla yokuşu geri çıkmak zor olabiliyor. Çünkü dar ve toprak bir yokuş.

Thassos adası paradise beach

Bu beach de gene limenaria bölgesine daha yakın. Aracınızla 15, 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Paradise beachin de girişi ücretsiz. Gene aynı şekilde plajda 2 şezlong ve bir şemsiye için 7 euro ödüyorsunuz.

thassos adası paradise plajı

Thassos adası marble beach

Adada yer alan diğer bir en popüler isim thassos adası marble beach oluyor. Açıkçası ben bu beachi hiç ama hiç sevmedim ve eğer thassosa bir daha gidersem asla gitmeyeceğim bir beach olduğunu söyleyebilirim. Plajı neden beğenmediğime gelirsem. Elbette yazımın başında dediğim gibi kesinlikle göreceli bir durum bu. Ben beğenmem ama başkası çok beğenir.

Thassos adası marble beach

Bu beachin özelliği plajının mermer parçaları ile dolu olması. Her yer ve denizin içi de dahil olmak üzere minik minik un haline gelmiş mermer parçaları ile dolu. Sahili güzel değil ama denizi muhteşem. Denizin dibi beyaz ve açık mavi karışımı bir görüntüye sahip ve fotoğraf için çok ideal bir yer.

Thassos adası mermer beach

Denizi bu kadar güzel olan bu ünlü plajın ise sahili korkunç. Hiç bir kafe ve hiçbir medeniyet yok. Sahile varır varmaz sizi bomboş bir alan karşılıyor. Şezlong yok, şemsiye yok, kaffe yok. Arka tarafta kullanmak isterseniz şemsiye ve şezlong kiralayan küçük bir yer var. Şezlong ve şemsiye için 4’er euro ödüyorsunuz.

Dediğim gibi boş bir sahil. Genelde herkes yere havlu atıp bir şemsiye alıp takılıyor burada. Ancak dediğim gibi arkada şemsiye ve şezlong kiralayan bir yer var ve oradan da şezlong ile şemsiye temin edebilirsiniz. Bazı bilinçli turistler ise buraya gelirken kendi şemsiyelerini ve açılır kapanır sandalyelerini alıp gelmişlerdi. O da bir seçenek olabilir. Ancak adaya gelmişken bu denizi görmemek olmazdı ve bu nedenle bu özel denizi görmeye geldik. Dediğim gibi deniz muhteşemdi.

Ancak plajın diğer bir can sıkan ve benim bir daha gelmek istemeyişimdeki önemli nedenlerinden biri de plaja giderken az da olsa gitmek zorunda olduğumuz toprak ve kötü yol oluyor. Plaja ulaşmak için ortalama 10 dakika kadar çukurlu ve toprak bir yola girmeniz gerekiyor. Belediyesinin bu toprak yolu ısrarla neden hala yaptırmadığını anlamakta zorluk çekiyorum. Çünkü herkes bu yoldan geçerken nefret ederek geçiyor. Arabanız toprak yolda leş gibi oluyor, çukurları görmeyip üzerinden hızlı geçerseniz de arıza ışığınız yanabilir dikkatli olun. Yavaş ve dikkatli gitmeniz gereken bir yol olduğunu hatırlatmak isterim.

Thassos la scala beach

Thassos’un en gece kulübü kıvamındaki beachi la scala beach. Bizim Bodrum ve çeşmedeki özel beachlere benziyor. Ama birebir aynı değil elbette. Eğer lüks seviyorsanız ve tam bir beach havası arıyorsanız burayı da deneyebilirsiniz. La scalanın da oldukça güzel bir denizi var. Denizi kum fakat aliki gibi çok sığ değil. Beach de farklı farklı fiyatlar var. Denize yakın şezlonglarda oturmak istiyorsanız şezlong başına 10 euroluk birşeyler içmeniz ya da yemeniz gerekiyor. Biz bu beache gittiğimizde denize yakın şezlonglarda yer yoktu ve arkalara doğru geçtik. Ancak arkalarda son derece keyifli. Önümüzde büyük bir kum alan vardı. Kum alanı özellikle tercih ettim, çünkü kızım önümde kum oynayabilecekti.

la scala beach thassos

Beachin içinde çok küçük bir de havuz var. Kızım havuzda da bir miktar yüzdü. Ancak öyle muhteşem bir deniz varken havuza gerek yok deyip onu denize yönlendirdim. Bizim oturduğumuz şezlonglar için ise sadece burada birşeyler içmeniz ya da yemeniz yeterli dediler. Plajda aynı zamanda daha kalabalık olanlar için localar var.  Bu localarda ise 50 euroluk yiyip içmeniz gerekiyor. Genelde kalabalık arkadaş grupları bu locaları tercih ediyordu.

Thassos la scala beach

thassos la scala

Limenas’a yakın beachler

Biz adada yer alan popüler beachleri gezdikten sonra diğer özel beachleri de görmeye karar verdik. Bunun için kaldığımız otelimizdeki bir görevliye sorduk. O da bize La scala beachi oratalama 7 km. kadar geçtikten sonra çok güzel beachler olduğunu söyledi. Biz de sonraki günkü planımızı bu beachlere gidecek şekilde yaptık. Yunan arkadaşımızın da dediği gibi La scala beachi geçtikten sonra sıra sıra konumlanmış şekilde beachler gördük.

Limenas beachleri

Ben açıkçası tüm tatilim boyunca en çok bu beachleri beğendim. Yemyeşil zeytin ağaçları altında geniş ve kum bir sahil, derinleşmek bilmeyen sığ ve tertemiz bir deniz. Daha ne olsun? Sıra sıra konumlanmış beachler içinde hangisini tercih edeceğime karar vermekte zorlandım ve en sonda konumlanmış olan pefkospilia adındaki restaurantın önünü seçtim.

Limenas'a yakın beachler

Burada beach kuralları şu şekilde. Sahil boyunca sıralanmış bir sürü restaurant var. Bunlar aynı zamanda özel yunan tavernası. Bunlardan birini gözünüze kestiriyor ve önündeki şezlong ile şemsiyelerinden faydalanıyorsunuz. Sizden istedikleri ise sadece kendi restaurantlarında bir şeyler içmeniz ya da yemeniz. Biz gölgesi bol olduğu için pefkospiliayı tercih ettik ve çok da memnun kaldık.

thassos limenas plajları

Ertesi gün de tekrar buraya gelmek istedim ve aynı restaurantı tercih ettim. Sakin ve kargaşa olmayan bir beach. Dip dibe sıralanmış bir şezlong düzeni yok. Gereksiz bir turist kalabalığı da yok. Daha çok çocuklu aileler tercih ediyor. Çünkü geniş bir kumsalı var. Sahilde restaurantların şezlonglarını kullanmak zorunda değilsiniz. Bazı turistler restaurantların başladığı noktada ve bittiği noktada kendi şemsiyeleri ve şezlongları ile oturuyorlardı. Plajda deniz sporları yapabileceğiniz bir bölüm de var. Biz kızımız için kaydıraklı deniz bisikletini kiraladık çok eğlendi.

thassos adası plajları limenas

Ben genel olarak adada yer alan tüm beachleri tek tek çok beğendim. Bir ege aşığı olarak bana istediğimi kesinlikle verdi ada. Henüz bozulmamış ve doğallığını kaybetmemiş ve kendinizi kasmadan son derece rahat bir tatil yapabileceğiniz beachler hepside. Adada yemek kültürü ayrı bir efsane. Thassosda nerede ne yenir öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.