St. Petersburg St. isaac katedrali

St. Petersburg seyahatim boyunca bol bol katedral gezme imkanı yakaladım. Bunlardan biri de St. Petersburg St. isaac katedrali oluyor. Katedralin hem dış görüntüsü hem de içi son derece etkileyici ve oldukça güzel bir mimariye sahip. Katedral 19. Yüzyılda yapılmış ve dünyanın en büyük kubbeli yapılarından biri olarak kabul edilmiş. Katedral oldukça büyük ve son derece ihtişamlı. Bu güzel yapıyı görmeye gittiğinizde kubbesine daha dikkatli bakmanızı öneriyorum. Çünkü meşhur katedralin etkileyici kubbesinde 100 kg. saf altın kullanılmış.

St. Petersburg Saint isaac katedrali

Katedral aynı zamanda Rusya’nın ana katedrali olarak kabul edilmiş. St. Petersburg Saint isaac katedrali hakkında bilgi edinme şansı Rusya’ya gitmeden önce çok fazla bulamamıştım ve tüm bilgileri o an kilisenin yanında elde ettim. Katedralin etkileyici de bir dış cephesi var. Dış cephesinin 112 granit kolonla çevrili olduğunu öğrendim. Bu ünlü yapı önünde bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın sakın.

St. isaac katedrali hakkında bilgi

Gelelim St. Petersburg St. isaac katedralinin içine. İçi de dışı kadar ihtişamlı ve etkileyici. İçeride bir sürü özel heykeller, resimler, mozaikler ve özel camlar mevcut. Dediğim gibi içi son derece geniş. Katedrali gezmek ise elbette ücretli.

St. isaac katedrali

St. Petersburg St. isaac katedrali hakkında bilgi

St. Petersburg St. isaac katedrali

St. Petersburg St. isaac katedralinin içi

Ancak katedralin içi kadar üst katı da son derece etkileyiciydi. Genelde gittiğim şehirleri tepelerden bir yerlerden izlemeyi çok severim. Bu katedralde de bu şansı yakalayacağımı öğrenince fırsatı hiç kaçırmadım. Yaklaşık 300 adet ve oldukça dar basamakları çıktıktan sonra katedralin çatısına ulaşıyorsunuz ve karşınızda gerçekten muhteşem bir şehir manzarası çıkıyor. Burada enfes fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu arada katedralin çatısına çıkmak istediğinizde ekstra bir ücret ödemeniz gerekiyor bilginiz olsun.

St. isaac katedralinin çatısı

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.