St. Petersburg Kazan Katedrali

Dünya üzerinde önemli yapılardan biri hiç şüphesiz St. Petersburg Kazan Katedrali oluyor. Bu etkileyici ve son derece göz alıcı yapıyı eğer yolunuz St. petersburg’a düşerse kesinlikle görün derim. Kazan katedrali Rus ortodoks kilisesine bağlıymış. Kutsal mekanlara hatta özel kutsal mekanlara ilginiz varsa, kazan katedrali Rusya’da yer alan en kutsal mekan olarak kabul ediliyor.

St. Petersburg Kazan Katedrali

Eğer St. Petersburg seyahati düşünüyorsanız St. Petersburg kazan katedrali hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Çünkü gittiğinizde görmek isteyeceğiniz bir yapı kendisi. Gelelim katedralin ne zaman ve kim tarafından yapıldığına. Bu kutsal mekan 1801 ile 1811 yılları arasında mimar Voronihin tarafından yapılmış. Kilisenin kubbesi 80 metre uzunluğunda ve bir dönem zamanın en yüksek kubbelerinden biriymiş. Nevsky caddesinde güzel bir gezinti yapmaya çıktığınızda cadde üzerinde yer alan bu kiliseyi de gezmeye gidebilirsiniz. St. Petersburg’un simgelerinden biri de aynı zamanda.

St. Petersburg kazan katedrali hakkında bilgi

Şehir o kadar enteresan ki, bunu bu şehri görmeye gittiğinizde siz de anlayacaksınız. Nevsky caddesinde bakınarak gezerken bir anda karşınıza bu şekilde tarihi ve son derece etkileyici binalar çıkıyor. Elbette çok alışık olduğumuz bir durum olmadığı için hemen dikkatimizi çekiyor ve yapıya doğru zaten içgüdüsel olarak yaklaşıyoruz. Kazan katedrali gerçekten sizi bir anda eski zamanlara götürüyor. Bu arada katedralin içi de dışı kadar etkileyici. Özellikle içine girdiğinizde bir ayine de denk gelebilirsiniz. Bu da farklı bir tecrübe yaşamanıza neden olacaktır.

Kazan katedrali

Dışarıdan katedrali incelediğinizde uzun ve dikkat çekici kubbesi çok hoş görünüyor. Bunun yanında yarım ay şeklinde bir yapısı var. Yarım ay şeklinde olan bu yapı önünde çekeceğiniz fotoğraflar çok güzel görünüyor. Katedralin önünde küçük bir park var. Bu parkın içinde ve katedrali arkanıza alarak fotoğraflar çektirmeyi sakın atlamayın.

kazan katedralinin içi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.