St. Petersburg Gezi Rehberi

Bugünkü yazımda soğuk Rusyan’ın adeta incisi olan St. Petersburg gezi rehberini işlemeye çalışacağım. Soğuk havaları hiç sevmem ve üşümekten nefret ederim. Ancak bu durum benim bu güzel şehri görmeme engel olmadı. Ancak gittiğim tarih sonbahardı. Elbette kışın buraya gidecek kadar henüz çılgın değilim. Zira sonbaharda bile burada dondum diyebilirim.

St. Petersburg Gezi Rehberi

Buraya gitmeden önce nette sürekli St. Petersburg hakkında bilgi edinmeye çalıştım. Genelde soğuğu ile tüm dünyada ün yapmış bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Ben eylül ortası gittim buraya. İstanbul’dan uçağa binerken kısa kollularla binmiştim ve uçaktan indiğimde valizimden hemen kar montumu çıkarıp giydim. Elbette genellemek istemem ve eylülde buz gibiydi donduk gibi cümleler kurmak istemiyorum. Belki gittiğimiz hafta çok kötüydü hava durumu, bilemiyorum. Ama eylül başında biz bu şehirde bildiğiniz kar montlarıyla gezdik. Yani kesinlikle kışın gidilmemesi gereken yerlerin başını çekiyor benim için.

St. petersburgda gezilecek yerler

Vize istememesi ve o dönem şimdiki Rusya ile aramızda olan gerginliklerin olmayışı nedeni ile sadece uçak biletimizi alıp hızlıca gidebildiğimiz bir yer olması aslında bizi cezbetti. Yoksa o kadar güzel Avrupa şehri içinde burayı tercih eder misin derseniz? Cevabım açıkçası hayır olurdu. Fakat gidildiğinde asla pişman olmayacağınız bir şehir.

St. petersburg hakkında bilgi

Gelelim en çok sorulan St. Petersburg nerede sorusuna. Sankt petersburg Moskovanın kuzeybatısında kalan Avrupa’nın 4. Rusya’nın ise 2. büyük şehri. Şehrin en büyük özelliği ise soğan kubbeli yapıları. Tıpkı Moskova’da olduğu gibi genelde tarihi tüm yapılar soğan kubbeli ve oldukça da gösterişli. Müzeler, kiliseler gezmesi keyifli ve etkileyici. Burası aslında en çok beyaz geceleri ile anılıyor. Fakat beyaz gecelerin olduğu dönem fazlaca kalabalık olacağı için normal bir zamanda da gidip görmeyi planlayabilirsiniz.

Şehir ile ilgili olarak güzel ve gezmesi keyifli diyebilirim. Ulaşımı diğer Avrupa şehirleri gibi son derece kolay. Metro burada en büyük kurtarıcı oluyor. Halkının ise pek de sıcak kanlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Gene genellemek istemiyorum ancak ben gezdiğim bunca yer arasında bu kadar suratsız insan topluluğunu sadece burada gördüm diyebilirim. Belki bana denk gelmiştir bilinmez.

St. Petersburg nerede

Biz hem gündüz hem gece gezdik bu şehri. Gecesi ayrı bir keyifli, gündüzü ise ayrı bir keyifliydi. Dediğim gibi gezmesi son derece keyifli bir yer. Problemlerden biri ise kullandıkları alfabe oluyor. Bildiğiniz gibi Rusya kiril alfabesi kullanıyor ve bunu anlamlandırmak çok zor. Genelde turistik yerlerde yanında İngilizce çeviri var. Fakat eğer turistik bir yerde değilseniz sıkıntı yaşıyorsunuz. St. Petersburg gezi rehberi bu şehri görmek isteyenlerin bilmesi gereken önemli bir detay bana göre. Bu nedenle şehir hakkında yeterli bilgiye erişmeden tatil planı yapmayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.