St. Petersburg Ermitaj Müzesi

Bu güzel şehre gidip de St. Petersburg ermitaj müzesini gezmeden dönmek kesinlikle olmaz. Bu müze tüm dünyada ün yapmış son derece özel bir müze. Genelde bazı müzeler vardır ve bulundukları şehirle adeta bütünleşmişlerdir. İşte Ermitaş müzesi de o tarz müzelerden biri. Çünkü müze adeta St. petersburg ile bütünleşmiş ve şehrin adı söylenildiğinde akla gelen yapılardan biri olmuş.

St. Petersburg Ermitaj Müzesi

Zaten St. petersburgda gezilecek yerler denildiğinde karşınıza hemen St. Petersburg hermitage müzesi bilgileri çıkar. Çünkü bu müze ciddi anlamda etkileyici ve son derece farklı bir müze. Müze Rusya’nın en büyük müzesi. Görmeye giderseniz zaten hemen anlayacaksınız ne demek istediğimi. Müzenin önünde bolca fotoğraf çektirmeyi sakın atlamayın bu arada.

Rusya ermitaj müzesi

Bu müzeye Rusya ermitaj müzesi de diyenler var. St. petersburg ismini de kullananlar var. Öncelikle müzeye gitmek için kesinlikle erken saatler tercih edin. Çünkü içeride çok fazla eser var ve her birini uzun uzun gezmeniz mümkün değil. Biz bu müzeye gittiğimizde oldukça planlı davrandık. Gezmek istediğimiz ve en çok merak ettiğimiz eserleri önceliklendirdik. Siz de bu şekilde planlı davranırsanız her eseri görme şansı yakalarsınız. Eserlerin önünde çok oyalanmadan oldukça hızlı bir şekilde gezerseniz tüm müzeyi gezme şansınız olur.

st. petersburg ermitaj müzesi hakkında bilgi

Rusya’da en çok hoşuma giden durum şehirde çocuklar eğitim hayatına başlar başlamaz müze gezdirilmeye başlanıyor. Müzede turistlerle beraber küçük küçük Rus öğrencileri de bolca göreceksiniz. Sarayın hikayesine gelirsek. Rus çariçesi Büyük Katerina Berlin’de müzayededen tam 200 tablo birden satın alıyor. Daha sonra bu durum hoşuna gidiyor ve devamını da getirip sergilemeye karar veriyor. Kışlık sarayının yanına ayrı bir bina daha yaptırıyor ve aldığı bu özel eserleri burada sergilemeye başlıyor. Kendisinden sonra gelenler de bu sergiyi her gün daha da zenginleştiriyorlar ve sergi alıp başını gidiyor adeta.

St. Petersburg hermitage müzesi

Müzede Osmanlılara ait de bir sürü eser yer alıyor. Türklere ait önemli silahlar, osmanlılara ait değerli takılar, eşyalar, Rusya ve Osmanlılar arasında yapılan savaşta kazanılan savaş ganimetleri hepsi burada sergileniyor. Müze son derece düzenli. Örneğin Osmanlı dönemi bir yerde sergileniyor, Fransız tarihi bir yerde sergileniyor. O nedenle müzenin bir haritasını alıp ona göre gezmek istediğiniz odaları önceliklendirebilirsiniz. Bu size ciddi zaman kazandıracaktır. Müzenin en gözde eserlerine gelirsek, Leonardo da Vinci’nin Litta Madonna’sı ve Michelangelo’nun çömelen adam heykeli oluyor.

Michelangelo çömelen adam heykeli

Müzeden çıktıktan sonra müzenin önünde dönem kıyafetleri giymiş kadınlar ve erkekler göreceksiniz. Bunlar belli bir ücret karşılığı sizinle çok güzel pozlar çekmek için oradalar. Farklı bir hatıra için onlarla fotoğraf çektirebilirsiniz. Gene aynı şekilde müze ile ilgili hediyelikler satan insanlar göreceksiniz. Çok güzel Rus kalpakları da satıyorlar. Bu kalpakları ülkemizde giyer misiniz bilmem ama ben alıp evimde aksesuar olarak kullanıyorum. Müze gezilmesi son derece keyifli ve özel bir yer. Gelmişken bu müzeye gidin derim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.