St. Petersburg Dökülen Kan Kilisesi

Burada görmeniz gereken diğer bir özel yapı St. Petersburg dökülen kan kilisesi oluyor. Nevski caddesinde yer alan bu güzel kilise kesinlikle görmeye değer ve klasik Rus mimarisine sahip. Meşhur soğan kubbelerini bilirsiniz Ruslara özel olan. Bu kilise de soğan kubbeleri ile dediğim gibi klasik bir Rus mimarisine sahip. Kilise kesinlikle çok güzel ve ihtişamlı.

St. Petersburg Dökülen Kan Kilisesi

Kilisenin bir kaç adı var. St. Petersburg kanlı kilise diğer isimlerinden biri. Adının bu kadar sevimsiz olmasının nedeni ise hikayesi. Kilisenin tam bulunduğu noktada 1881 yılında Çar II.Aleksandr bir suikast sonucu öldürülmüş ve buna istinaden tam bu noktaya bu güzel kilise inşa edilmiş ve buna bağlı olarak da adı dökülen kan kilisesi olmuş.

Kilisenin dış cephesinde tam 7000 metrekare mozaik kullanılmış. Pencereler ise Estonya mermeri ile süslenmiş. Kilisenin kulesi ise 81 metre yüksekliğinde. Tüm bu detaylar bu güzel yapıyı son derece etkileyici bir hale sokmuş. Kilisenin diğer bir adı da sıçrayan kanlar kilisesi. Farkındaysanız isim olarak sürekli kan kelimesi kullanılmış. Nedeni yukarıda bahsettiğim gibi kilisenin olduğu noktada oluşan suikastın oluşu.

sıçrayan kanlar kilisesi

Şehirde gezdiğim yapılar içinde en beğendiğim kilise burası oluyor. Çünkü tam bir Rus mimarisi ve son derecede etkileyici. Kilisenin önünde harika fotoğraflar çektirebiliyorsunuz. Bu arada bir çok Avrupa şehrinin tersine bu kiliseye girmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

St. Petersburg kanlı kilise

Kilisenin bulunduğu alan ince uzun bir alan ve bu alanda hediyelik eşya satan sokak tezgahları da var. Buradan dilerseniz hediyelikler de alabilirsiniz. Kilisenin içi de dışı kadar etkileyici ve oldukça güzel. Bu güzel yapı şehrin adeta sembolü olmuş durumda. Bu arada şehrin bir çok noktasından da kiliseyi görebiliyorsunuz.

dökülen kan kilisesi

Biz St. Petersburg seyahatimiz boyunca dökülen kan kilisesinin bulunduğu noktaya bir kaç kez gelme şansı yakaladık. Çünkü beğendiğim yapıları hem gündüz hem de hava karardıktan sonra görmekten çok keyif alırım. Aynı şekilde bu kiliseyi de hem gündüz hava aydınlıkken gördüm, hem de akşam hava karardıktan sonra gördüm. İki şekilde de manzara harikaydı.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.