Saraybosna’da gezilecek yerler

Saraybosna’da ne yapılır?

Son günlerde özellikle vize istemeyen ve ekonomik ülkelere talep fazlasıyla arttı. Bunlardan biri de Saraybosana. Saraybosna’da gezilecek yerler ise aslında daha çok bize tanıdık yerler. Çünkü gezilecek yerlerin bir çoğu osmanlıdan kalma son derece önemli yapılar.

Saraybosna'da gezilecek yerler

Bosna hersek gezilecek yerler

Aslında Bosna hersek gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yer Saraybosna ve burada yer alan osmanlı yapıları oluyor. Şehir hem gezmesi hem çok keyifli, hem de bir çok noktada tanıdık eserler ve yapılar var. Bu nedenle açıkçası burada gezmek ve şehri keşfetmek düşündüğünüzden çok daha keyifli.

Bosna hersek gezilecek yerler

Saraybosna başçarşı ( Osmanlı çarşısı )

Genelde Saraybosna’da ne yapılır, ya da ilk nereye gidilir denilince size hemen başçarşıyı gezin denir. Burası adeta bizden bir yer diyebilirim. Zaten çarşının diğer adı osmanlı çarşısı. Gerçekten gezerken kendinizi ülkenizde hissediyorsunuz çünkü, her yerde osmanlı eserleri var. Çarşı 19. yüzyılda büyük bir yangın yaşayıp biraz değişime uğrasa da, gene de orijinalliğini korumayı başarmış.

Zamanında sırpların türlü türlü saldırılarına maruz kalan çarşının etrafı osmanlı eserleri ile çevrili. Günümüzde ise çarşının etrafında bir çok dükkan, camii ve medrese yer alıyor. Çarşı, Saraybosna’nın merkezi olarak kabul ediliyor.

Gazi Hüsrev bey camii

Bu özel camii 1530 yılında inşa edilmiş. Şehrin en önemli camiilerinden biri kesinlikle. Camii, Bosna sancak beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa edilmiş. İsmi de buradan geliyor zaten. Bu özel camiinin kubbesi 47, minaresi ise 26 metre uzunluğunda. Camiinin yapımı ise Mimar Sinan tarafından gerçekleştirilmiş. Camii şehrin merkezi olarak kabul edilen Başçarşıda yer alıyor.

Saraybosna Sebil

Saraybosna’da yer alan diğer popüler yapı ise Sebil. Bu yapı da gene şehrin merkezi olarak kabul edilen Başçarşıda yer alıyor. Yani anlayacağınız Başçarşıya gittiğinizde göreceğiniz bir çok tarihi yapı çıkacak karşınıza. Sebilin diğer bir özelliği ise adeta şehrin simgesi haline gelmiş. Tıpkı bizim Taksim meydanımız gibi, Sebilin bulunduğu yer de burada buluşma noktası olarak kullanılıyor genelde.

Saraybosna'da ne yapılır

Saraybosna umut tüneli

Adından da anlayacağınız gibi bu tünel savaş zamanından kalma bir yapı. Tarihte biliyorsunuz Saraybosna çok acımasız savaşlara maruz bırakılmış. Bu tünel ise gıda ve ilaç sıkıntısı yaşandığı dönemlde savaş esnasında Bosna ve Saraybosan arasında adeta bir köprü görevi görmüş.

Tünel günümüzde müze olarak kullanılıyor. Size önerim kesinlikle bu tüneli görmeye gidin. Müzenin içinde mermi izleri, fotoğraflar, askeri malzemeler ve bazı belgeler sergileniyor. Savaş sırasında bu tünel sayesinde hayatta kalmayı başaran bir şehrin dramı sergileniyor aslında.

Saraybosan latin köprüsü

İnternete girdiğinizde Saraybosna’nın fotoğraflarına bakmaya çalıştığınızda karşınıza genelde bu köprünün resmi çıkar. Saraybosna’nın diğer sembollerinden biri de bu yapı aslında. Bu köprü de bir tür osmanlı yapısı aslında. Köprünün en büyük özelliği ise 1. dünya savaşının başlamasına neden olan suikastın burada gerçekleşmiş olması. Avusturya dükü Franz ferdinand eşiyle beraber şehri ziyarete geldiği sırada bu köprü üzerinde öldürülmüş.

Hünkar camii

15. Yüzyılda inşa edilen bu camii de şehrin önemli camiilerinden biri. Camii malesef 2. dünya savaşından ve Saraybosna savaşından en çok darbeyi olan yapılardan biri. Ancak gerçeğine uygun şekilde onarılarak günümüze kadar getirilebilmiş. Elbette bu camii de bir osmanlı yapısıdır.

Saraybosna müzesi

Müze şehir merkezinde yer alıyor. İçerisinde ise önemli kostümler, madeni paralar, mezar taşı, bazı süslemeler ve dekorasyon malzmeleri sergileniyor.

Bosna hersek ulusal müze

Müze gezmeyi sevenler tarafından çok beğenileceğini düşündüğüm bir müze burası. Bana göre içeride sergilenen en ilginç yapı ise dünyanın yuvarlak olduğunun anlatıldığı 15. Yüzyıldan kalma İspanyol – yahudi eseri Haggadah’dır. Bunun yanında müzede arkeoloji eserleri, bazı önemli heykeller, mücevherler, silahlar ve eski yazılar sergileniyor.

Morica han

Görmeye ve gezmeye değer yapılardan biri de burası. Başçarşıda yer alan bu han tarih boyunca bir kaç kez yangın felaketi yaşamış ve bir kaç kez onarımdan geçmiş. Han en son 1971- 1974 yılları arasında yeniden inşa edilmiş ve duvarlarına da Ömer hayyam’ın dizeleri işlenmiş.

Bakırcılar çarşısı

Burası Saraybosna’nın en popüler ve en eski caddelerinden biri. Gezmesi kesinlikle çok keyifli bir yer burası. Sağlı sollu küçük küçük dükkanların olduğu şirin bir yer. Aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz bir çok dükkan olması da ayrı bir keyif. Size önerim bu dükkanlardan kahve setleri almanız. Gerçekten çok güzel kahve setleri satılıyor çarşı genelinde. Türkleri çok sevdiklerini ve hemen indirim yaptıklarını da belirteyim.

Saraybosna bakırcılar çarşısı

Saraybosna katedrali

Saraybosna’da farklı dinlerin hoşgörü ile karşılandığının bir simgesi olarak kabul ediliyor bu yapı. Yapı Paris’de yer alan Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek yapılmış. Katedralin diğer adı ise İsa’nın yüce kalbi. Daha çok katoliklerin merkezi olarak kullanılıyor.

Eğer Saryabosna’da tatil planlıyorsanız size önerim gezinize öncelikle başçarşıyı gezmekle başlayın. Başçarşı gerçekten gezmesi çok keyifli ve bir çok yapı görmenizi sağlayan bir yer. Sonrasında bakırcılar çarşısına kesinlikle uzun bir zaman ayırın ve çarşıyı uzun uzun gezin, burada yer alan dükkanlara girip çıkın, alışveriş yapın.

Boşnak mutfağında özel bir zaman ayırın. Özellikle bir tür boşnak köftesi olan cevapiyi yemeden sakınb dönmeyin. Cevapi yumuşacık pide arasında oldukça lezzetli bir köftenin konulması sonucu sunulan bir lezzet. Yemeğinizin üzerine illa bir boşnak kahvesi için. Kahve bence bildiğimiz tük kahvesi ama onların sunumu bizden farklı. Kahveyi bir tabağın içinde cezvede ve yanında kulpsuz bir fincanla, iki küp şekerle ve lokumla sunuyorlar. Kahveyi pişirme şekilleri de bizden farklı bu arada.

saraybosnada yeme içme

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.