Sakız Adası Mesta Köyü

Sakız adasında yer alan köylerSakız adası mesta köyü

Mesta köyü bizans döneminde inşa edilmiş gerçekten görülmesi gereken oldukça güzel ve farklı mimariye sahip özel bir köydür. Sakız adası merkezden 35 km. kadar bir mesafede yer alan bu köy son derece güzel korunmuştur. Köye gittiğinizde mimaride fazlaca orta çağ havası sezeceksiniz. Bunun nedeni köy yapıldığı zamandan bu yana oldukça iyi korunmuş olduğu içindir.

Bu köyün de en büyük özelliği daracık sokakları ve mimarisidir. Aslında bakıldığında çok güzel, çok keyif verici bir görüntüdür bu durum. Evler birbirlerine yapışıktır ve evler arasında hiç bir boşluk yoktur. Sokakları da daracıktır ama hiç kasvetli değildir. Evlerin bu denli birbirlerine yakın ya da bitişik olmasının nedeni ise olası bir saldırıda köylü halkının çatılardan kaçarak ilerleyebilmesini sağlamak içinmiş.

Eğer sakız adasına gider ve sakız adasında yer alan şirin köyleri gezmek isterseniz bu köyü atlamayın derim. Gerçekten şirin ve oldukça keyifli bir köy, ayrıca buram buram orta çağ esintisi var köyde. Köye gittiğinizde burada yan yana yapışık şekilde sıralanmış evleri yakından inceleyin, çünkü bazı evlerin duvarlarında bizans döneminden kalma fresklerin izleri hala görülebiliyor. Turistlerin yoğun ilgisi olan bu köyde ayrıca antika eşya satıcıları fazlaca var.

Sakız adasında yer alan köyler - Sakız adası mesta köyü

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.