Rotterdam Gezilecek yerler

Rotterdam gezi notları

Hollanda’nın Amsterdam’dan sonra en büyük ikinci şehri Rotterdam’mış. Bu nedenle Amsterdam’ı çok beğenen biri olarak Rotterdam’ı da fazlasıyla merak ediyordum. Rotterdam’da gezilecek yerler daha çok kültür amaçlı gezileri sevenleri çok mutlu edecek cinsten. Çünkü, burada yer alan yapılar modern mimariyi bence en güzel şekilde temsil ediyorlar ve görüntüleri ciddi anlamda etkileyici.

Rotterdam Gezilecek yerler

Rotterdam, 2. dünya savaşında çok ciddi hasarlar alan şehirlerden biri. Hatta o kadar fazla hasar almış ki, şehirde sadece bir kaç yapı haricinde her şey yerle bir olmuş. Ancak, kısa süre içerisinde hemen toparlanmış bu güzel liman şehri.

Rotterdam hakkında bilgi

Rotterdam euromast

Şehrin simgesini merak ediyorsanız, size hemen bu yapıyı göstereceklerdir. Çünkü, 1960 yılında Maaskant Floriade tarafından bir gözlem kulesi olarak tasarlanmış ve sonra inşa edilmiş. O günden beridir Rotterdam’ın en belirgin simgesi haline gelmiş.

Kule, günümüzde hotel New york tarafından işletiliyor. Çatısındaki manzara bir çok yüksek yapıya oranla belkide en etkileyici manzaraya sahip. Çatı bölümünde bir adet restaurant yer alıyor ve bu eşsiz manzara karşısında insanlar yemek keyfi yapıyorlar. Manzara öyle derin ki, komşu ülkeleri bile görebiliyorsunuz.

Rotterdam euromast

Rotterdam denizcilik müzesi

Eğer müze gezmeyi ve denizcilik müzelerini de gezmeyi seviyorsanız, Rotterdam’ın tüm geçmiş deniz hikayesinin yansıtıldığı bu müzeyi gezmelisiniz. Liman kısmında bir çok deniz malzemeleri ve eski gemiler sergileniyor. Ayrıca yapımı 6. yüzyılın öncesine kadar dayanan Matero model bir gemi de sergileniyor. Hatta, bu gemi müzenin gözdesiydi diyebilirim.

Rotterdam denizcilik müzesi

Rotterdam kübik evler

Rotterdam, genel olarak oldukça farklı mimarinin kullanıldığı bir şehir. Bunu bir çok yapıda hemen fark ediyorsunuz. Bunlardan biri şehirde herkesin en çok dikkatini çeken kubik evler. Görüntüsü bir küpü andıran bu evler inanılmaz farklı bir tasarıma sahip. Bu evleri yapan mimar farklı tasarımlara sahip yapıların olduğu bir köy yaratmak istiyormuş. Ortaya bu evler çıkmış.

Rotterdam kübik evler

Bojimanas Van Beuningen

Bu da gene aynı şekilde Rotterdam’da gezilmesi gereken müzelerin başında geliyor. Müzenin içerisinde oldukça önemli isimlerin eserleri sergileniyor. Bu isimlerin bazıları Leonardo Da Vinci, Rembrandt, Van Gogh, Dali, Magritte.

Bojimanas Van Beuningen

Erasmus Köprüsü

Görsel açıdan oldukça etkileyici bir görüntüsü var bu köprünün. Hatta uzaktan bakıldığında kuğuyu andırdığı söyleniyor. Köprünün üzerinde 2 kaldırım yolu, iki bisiklet yolu, iki araç yolu ve tramvay yolu var. Gece ise ışıklandırması muhteşem. Köprünün alt kısmında ise hediyelik eşyacılar ve kaffeler var.

Rotterdam Erasmus Köprüsü

Rotterdam Diergaarde Blijdorp

Rotterdam’ın en meşhur yerlerinden birisi de burası. Genelde Rotterdam gezi notları içinde bu hayvanat bahçesinden hep övgüyle bahsedilir. Hatta öyle meşhurdur ki, her yıl şehirde en fazla turist buraya gelir. İçeride filler, timsahlar, goriller, penguenler, yarasalar ve daha pek çok özel hayvanlar yer alıyor.

Rotterdam Diergaarde Blijdorp

Market hall

Burası da son derece ilginç bir yer. Aslında bu yapı, kapalı pazar yeri olarak tasarlanmış ve öyle de kullanılıyor. Ancak içerisinde konutlar da var. Her gün taze sebze ve meyve satılıyor ve bu alan akşamları restaurant ve kaffelere dönüşüyor. Eğer Hollanda’nın meşhur peynirlerinden alacaksanız burada meşhur Hollnda peynirleri bolca satılıyor bilginiz olsun.

Rotterdam gezi notları

Grote of Sint Laurenskerk

Burası Rotterdam’da yer alan ve Rotterdam halkı için son derece özel bir kilise. Bunun yanında Rotterdam’ın ilk taş binası. 1449 ile 1525 yılları arasında inşa edilmiş. Kilisenin içinde oldukça önemli olaylar gerçekleşmiş. Ancak bu özel yapı nazilerin hava saldırılarında çok ciddi zarar almış ve yıkılmanın eşiğine gelmiş. Ancak Hollanda kraliçesinin talimatı ile büyük bir özenle tamir edilmiş. Baktığınızda şehir hep modern bir mimariye sahip, ancak bu kilise diğer tüm yapılardan oldukça farklı.

Kilisenin özel olması da aslında bu. Çünkü o kadar güzel bir restorasyondan geçmiş ki, şehirde yer alan modern mimarilerle yarışacak durumda adeta. Ayrıca kilisenin mimarisi Rotterdamın o dönemki mimari yapısını sergiliyor.

Grote of Sint Laurenskerk

Hotel New york

Aslına bakarsanız bu neden turistik ve neden görmem gerekiyor dedirten bir yapıydı bana. Genelde zaten gezilecek yerler sıralamasında çıktığı için bir çok turist meraktan görmeye geliyor burayı. Bu yapı, savaşın korkunç yüzünü gösteren bir özelliğe sahip.

Çünkü, şehre 1940 yılında yapılan nazi hava saldırısında tüm binalar yıkılmış. Sadece 3 bina yıkılmamış. Yıkılmayan o 3 binadan biri burası. Otel, orjinal görünümü ile karşılıyor sizi. O nedenle kendinizi ufakta olsa o tarihlerde hissediyorsunuz. Burada konaklayabiliyorsunuz. Ayrıca içerisinde kaffe ve kitapçı var.

hotel New york

Rotterdam Wereldmuseum

Müzelerden devam edecek olursak, diğer meşhur müze Wereldmuseum oluyor. Burada etnografik eserler yer alıyor. Ayrıca müzenin içinde İslam dünyasına ait en güzel eserleri de sergileniyor. Diğer eserler ise Afrika, Asya ve Amerika mirasına ait.

Rotterdam hakkında bilgi

Genelde Rotterdam hakkında bilgi denilince karşınıza modern mimarinin en güzel şekilde yansıtılmış hali çıkar. Gerçekten de Rotterdam modern ve farklı mimarisi ile daha baskın bir şehir.

rotterdam gece hayatı

Rotterdam gece hayatı

Rotterdam gece hayatı tüm dünyada çok meşhur olmuş. Ancak meşhur olmakta haklı, çünkü oldukça hareketli bir gece hayatı var. Pahalılık açısında diğer Avrupa şehirlerine oranla oldukça ekonomik geldi bana burası. Şehirde lüks alışveriş mağazaları da moda severler için kesinlikle tatmin edici. Buraya aslında memur ve öğrenci şehri diyorlar. Ancak Amsterdam kadar turist çeken bir şehir.

Rotterdam’da konaklama önerilerime buradan ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.