Prag’da Yeme İçme

Prag’da Yeme İçme

Yemek konusunda size eşsiz tatlar sunacak olan şehirlerden biri de Prag’tır. Prag’ta çok çeşitli mutfaklar vardır ve neredeyse hepsinde oldukça da başarılıdırlar. Burada dünya mutfağından çok güzel örnekler görürsünüz. Örneğin uzun süre Avusturya ve Macaristan boyundurluğu altında kaldığı için bu ülkelerin özel yemekleri konusunda da oldukça başarılıdırlar. Burada pek çok dünya mutfağını rahatlıkla bulabilirsiniz hem de en lezzetli hali ile.

Prag'da ne yenir

Prag’da kahvaltı kültürü

Prag’da güzel bir kahvaltı hayal ediyorsanız hayalleriniz boşa çıkacak demektir. Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Prag’da da kahvaltı kültürü rezalettir. Genelde ekmek yanında reçel ve kahveden oluşan bir kahvaltı kültürleri vardır. Ancak yunan kahvaltısı veren yerler bulursanız bunlar bizle aynı türde zengin çeşitli kahvaltı sunar size.

Prag’da öğle yemeği kültürü

Prag’da öğle yemekleri bir sandviç ya da fast foodla asla geçiştirilmez. Öğle yemekleri Prag halkı için bir ana öğündür ve restaurantlar öğle saatleri dolup taşar. Genelde öğle yemeği için etli yemekler tercih ederler. Zevke göre tavuk, domuz ya da sığır etinden oluşan menüler vardır ve genelde bu tarz yemekler tercih edilir.

pragın en meşhur yemeği - svickova

Prag’da akşam yemeği kültürü

Akşam yemekleri özellikle Prag’da hafta sonları çok keyiflidir. Akşam yemeklerinde ise çorba, etli yemek ve hamur işinden oluşan yemekleri lezzetli ve popülerdir.

Prag’da yemek konusunda her türlü zevke hitap eden tarzda yemekler vardır. Genelde burada etli yemekler çok sevilir. Ancak şehir pizza konusunda da oldukça iddialıdır. Çok güzel pizzalar yapan yerler bulabilirsiniz. Hatta ben size La Piccola Perla adındaki pizzacıyı öneriyorum. Muhteşem pizzalar yapıyorlar ve servis çok başarılı, samimi, içten. Ortam çok lüks görünümlü değil ama oldukça sıcak ve samimi bir ortam. Burada kesinlike bir öğlen ya da bir akşam güzel bir pizza yemenizi öneririm.

La Piccola Perla pizacı

Pragda yeme içme - Prag'da akşam yemeği kültürü

Prag’ın bir diğer iddialı olduğu alan da biralarıdır. Meşhur çek biralarının adını duymayan yoktur. Prag’da pek çok restaurant kendi birasını kendi üretmekte. Zaten çek birasının en büyük özelliklerinden biri de fabrikasyonluktan uzak olması. Çekler en çok kendi üretimleri olan siyah biralarını tüketmektedirler. Bu siyah biranın yanında ise peynir yerler. Prag’da içecek kültürü beer and cheese şeklindedir. Eğer Prag’ın çek birası konusunda en meşhur yeri neresi derseniz. U fleku derim. Çünkü burası 500 yıldır bira üreten bir yer ve kendi ürettiği biraların tadına Praglılar bayılıyor ve elbette turistlerin de buraya ilgisi yoğun. Ama mekan tipik turistik mekanlardan çok farklı.

U fleku

Prag’ın en meşhur tatlısı

Tatlı tüm dünya insanlarını aynı noktada buluşturan bir damak tadıdır. Genelde pek çok ülkenin kendine has tatlıları varken Prak’ın olmaz mı hiç. Elbetteki Prag’ın kendine has özel bir tatlısı var adı da palaçynka. Yukarıda Prag’ın pek çok ülkenin etkisi altında kaldığından bahsetmiştim. Bu tatlı da Alman ve Avusturya mutfağına ait meşhur bir tatlının biraz değiştirilerek yapılmasından ortaya çıkmıştır. Aslında tatlı çok basit. Bildiğimiz krep hamuru ve içine sürülen marmelat ile üzerine serpilen pudra şekeriyle servis ediliyor. Basit gibi görünüyor ancak onların kullandığı marmelattan mı ya da hamurundan mı bilinmez evde ya da başka yerde yapılıp yenilenden çok farklı.

Prag’da ne yenir

Karışık bir yemek kültürü varmış gibi görünen Prag’da yemekler genelde etlidir. Prag’ın en meşhur yemeği ise krema soslu ve baharatlı bir biftek yemeği olan svickovadır. Mercimek çorbası ise Fazolova diye adlandırılır. Macaristana özgü bir çorbaya benzeyen ama bizlerin damak tadına göre bir tür sulu yemeği andıran gulaş da burada meşhurdur. Prag’da gulaş çorbasını da deneyebilirsiniz. Emin olun gulaş da da son derece başarılılar. Gulaş çorbası ise bolca et, soğan ve çeşitli baharatlarla beraber pişirilen özel bir çorba çeşididir.

meşhur gulaş çorbası - pragda yeme içme

Prag salata ve sebze yemekleri konusunda oldukça başarısız ve zayıftır. Et yemekleri konusunda bu denli başarılı olan çekler konu sebze yemeklerine gelince resmen sınıfta kalırlar. O nedenle Prag tatiliniz boyunca sebze ve salata tarzı yiyeceklere pek bulaşmayın derim. Vejeteryanlara önerim vejeteryan pizza olacaktır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.