Prag Ulusal Müzesi

Prag ulusal müzesi hakkında bilgi

Orjinal adı Prag national museum olan Prag ulusal müzesinin kurucusu Kaspar mariadır. Prag ulusal müzesi Prag’da ünlü ve popüler bir meydan olan wenceslas meydanında yer almaktadır. Meydanı gezmeye gittiğinizde meydanda keyifli vakit geçirdikten sonra bu müzeyi de gezebilirsiniz.

Prag Ulusal Müzesi

Prag ulusal müzesinin içi

Prag’da yer alan pek çok müze gibi burası da oldukça etkileyici ve güzel bir müzedir. Müze kocaman merdivenleri ile bir sarayı anımsatır. Müzenin en meşhur yeri ise Çek ulusal figürlere adanmış olan salonudur. Bu salon gerçekten görmeye değerdir. Müzenin iç kısmının mimari bölümüne gelirsek de o dönem sıkça kullanılan freskler ve süslemeler de müzenin iç tasarımında bolca kullanılmıştır. Prag ulusal müzesinde sergilenen eserler ise; jeoloji, biyoloji, antropoloji, bölge tarihi, dekorasyon, tarih, kütüphanecilik, sanat ve müzik üzerine eserlerdir.

Prag ulusal müzesinin hikayesi - Prag ulusal müzesinde sergilenen eserler

Prag ulusal müzesinin hikayesi

Müzeyi görmeye gittiğinizde etkileyici güzelliğinin yanında yoğun bir rönesans mimarisi dikkatinizi çekecektir. Müze 1890 yılında ünlü mimar Josef schultz tarafından rönesans tarzında inşa edilmiştir. Bu güzel müze aynı zamanda Prag’da ulusal kimliğin de sembolü olarak kabul edilmiştir. Prag içerisinde gezilecek pek çok güzel yapı ve kiliseler vardır. Ancak bu müzenin güzelliği de onlardan arka kalır cinste kesinlikle değildir.

Prag ulusal müzesinin içi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.