Prag St. Nicholas church kilisesi (lesser town)

Prag St. Nicholas church kilisesi (lesser town) Hakkında Bilgi

Prag’da gezilecek kiliseler arasında ilk sıralarda yer alan St. nicholas church kilisesi Prag’ın en önemli ve en ünlü barok tarzda kilisesidir. Eğer yolunuz diğer Avrupa ülkelerine düşmüş ve oraları gezme imkanı yaşadıysanız Avrupa’da yer alan kiliselerin, bazilikaların ne denli gösterişli ve farklı olduğunu biliyorsunuzdur. İşte Prag St. Nicholas church kilisesi de son derece özel ve güzel bir kilisedir. Kilisenin en büyük özelliği ise Avrupa’da yer alan eserler arasında en iyi barok binalardan biri olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı bile gerçekten görmeye değer bir yerdir.

Prag St. Nicholas church kilisesi (lesser town) Hakkında Bilgi

Prag St. Nicholas church kilisesinin içi

Kilisenin dışı kadar içi de oldukça ilginçtir. Hatta içi oldukça zengin ve güzel bir tasarıma sahiptir. Kilisenin içinde o dönemin ünlü sanatçılarının freskleri ve heykelleri yer almaktadır. Bu güzel eserleri yakından incelemek için kiliseye gitmenizi ööneririm. Kilisenin içini gezerken gözünüze burada yer alan müzik aletleri çarpacaktır. Bu müzik aletleri özel gösteriler ya da törenlerde kullanılmaktadır. Hatta kilisede yer alan org Mozart tarafından bir kaç kez çalınmıştır.

Prag St. Nicholas church kilisesinin içi

Prag St. Nicholas church kilisesisin kubbesi

Kilisenin içi gibi kubbesi de oldukça meşhurdur. Hatta Prag’a gelen tursitlerin kubbeye ilgisi çok fazladır. Kilisenin kubbesi 70 metreliktir ve üzeri the holy trinity yani kutsal üçlü adındaki freskle kaplıdır.

Prag St. Nicholas church kilisesisin kubbesi

Prag St. Nicholas church kilisesinin hikayesi

Lesser townda yer alan st. Nicholas church kilisesi Cristoph Dientzenhofer tarafından tasarlanmıştır. Cristoph Dientzenhofer kilisenin ön ve orta kısmını büyük bir özveri ile yıllar içerisinde tamamlamayı başarmıştır. Ön ve orta kısmını tamamladığı kilisenin yapımına kendisi kadar başarılı olan oğluna devam etmesi için devretmiştir. Oğlu da kilisenin kubbe ve karo kısmını tamamlamıştır. Ancak kilisenin geri kalan kısımlarının bitmesine oğlunun ömrü yetmemiştir. Aslında kiliseye baba ve oğul beraber girişmiş olsalar da ikisi de kiliseyi bitirememeişlerdir. Bitmeyen ve yarım kalan kilisenin tamamlanması için devreye İtalyan asıllı Anselmo lurago girmiştir ve kilise bu italyan tarafından tamamlanmıştır.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.