Prag Dans Eden Ev

Prag dans eden ev hakkında bilgi

Aslında dans eden ev Prag’da yer alan bir ofis binasıdır. Ancak binanın dış mimarisi o kadar ilginçtir ki turistler bu eve bayılırlar. Prag ziyaretinizin bir anında illaki karşınıza çıkacak olan bu sıradışı görünümlü evin resimlerini bolca çekmeyi sakın unutmayın. Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni ise dış cephesinin adeta dans edermişçesine dönüyormuş gibi narin ve hareketli görünüyor olmasıdır. Bina iki adet insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiştir. Binaya Praglıların Fred ve ginger demesinin nedeni ise ünlü dansçı çift Fred ve Ginger’in dansları tasvir edilerek binanın yapılmasıdır.

Prag-dans-eden-ev-hakkında-bilgi.jpg

Prag dans eden evin hikayesi

Hiç şüphesiz bu farklı binayı turistik bir hale getiren binanın sıra dışı mimari görüntüsüdür. Binanın diğer adı fred ve ginger’dir. Orjinal adı ise dancing house‘dir. Bina 1997 yılında Vlada milunic ve Frank gehry tarafından beraber inşa edilmiştir.

Binanın mimarlarından Vlada milunic vitava nehri kıyısında bir evde yaşıyormuş. Mimarın evi tam anlamıyla bir rönesans mimarisiymiş. Milunic modern bir bina yapmaya karar verir ve bu yapacağı binayı kültür merkezi olarak kullanmayı düşünür. Prag’da oluşan kadife devrimi milunic’in işlerini açar ve milunic hayalini kurduğu bu modern eser için gerekli birikimi yapmıştır bile.

Günümüzde çok yakından tanıdığımız bir banka olan ing bank o dönem bu projesinde mimara finansal destekte bulunmuştur. Ancak bir şartla. Yanında modern bir mimarla beraber çalışmasını istemiştir. Bu fikre sıcak bakan milunic bina ile ilgili çizimlerini modern bir mimar olan Frank gehry’e gösterir. Çizimleri inceleyen gehry bu plana sıcak bakar ve 1992 yılında milunic ile beraber çalışmayı kabul eder. Bu güzel binanın inşası 4 yıl sürmüştür.

Prag dans eden evin hikayesi - Prag dans eden evin gece fotoğrafları

Prag ziyaretiniz boyunca şehirde genelde çok da modern bir mimarinin olmadığını ve tarihlerini korumak adına sanki eski çağdan kalma bir şehir edasında olduğunu göreceksiniz. Ancak dans eden ev bir anda tüm havayı yok edebiliyor. O kadar modern bir görüntüsü var ki Prag’da değil de sanki Newyork’daymış gibi hissettiriyor. Binanın dış cephesi çoğunlukla camdan oluşuyor. Bu durum zaten uzun bir süre prag’da sorun olmuş ve Prag bu yapının fazla modern olması nedeni ile şehrin doğal havasını bozduğu için kabullenmemiştir. Ancak günümüzde Prag’da yer alan yapılar içinde en sevilenlerin başında geliyor.

Prag dans eden evin içi ve ziyarete açık yerleri

Bu güzel binanın sadece son katını ziyaret edebilirsiniz. Dans eden evin son katı dışındaki yerlerde uluslararası firmaların ofisleri yer alıyor. Ayrıca binanın son katında Celeste restaurant adında oldukça lüks bir restaurant da yer almaktadır.

Prag dans eden evin içi ve ziyarete açık yerleri - Prag dans eden ev Celeste restaurant

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.