Pisa Kulesi Hakkında Bilgi

Pisa kulesi nerede?

İtalya resimlerine baktığınızda eğik bir kule görürsünüz. O kulenin pisa kulesi olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bu yazımda pisa kulesi hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Pisa kulesi şehrin dışında yer alan aslında hiç bir özelliği olmayan sadece ünü ve şanı sayesinde insanları bulunduğu bölgeye toplayan turistik bir yapı. Eğer İtalya’da kısıtlı bir zamanınız varsa pisayı görmek için çok da zamanınızı harcamayın derim. Çünkü çok özel bir yapı değil. Ama elbette turistik oluşu, meşhur oluşu nedeni ile İtalya’ya gelen insanların görmeden gitmek istemediği bir yapı.

Pisa Kulesi Hakkında Bilgi

Gelelim pisa kulesi nerede sorusuna. Buraya en kolay Floransa’dan gidebilirsiniz. Pisa kulesi kuzey İtalya’da Toskana bölgesinde yer alıyor. İster bir tur şirketi ile isterseniz de kendi imkanlarınızla rahatlıkla yarım günlük bir seyahat düzenleyebilirsiniz. Otobüslerle ya da trenle ulaşabilirsiniz. Floransa’dan trenle pisa kulesi ortalama 64 dakika sürüyor. Trenden indikten sonra ise meydana 20 dakika kadar yürüyorsunuz.

Pisada görülecek yerler

 

Kulenin olduğu bölge geniş ve kalabalık bir meydan. Cumhuriyet meydanı diye geçiyor meydanın ismi. Burada Piazza del Duomo, cumhuriyet meydanı, bir küçük kilise ve bir kaç hediyelik eşya dışında göreceğiniz pek de farklı bir yapı yok. Pisa kulesi hakkında bilgi arayışındakiler için burası İtalya’ya gelindiğinde görülebilecek klasikleşmiş ve adeta İtalya’nın simgesi olmuş bir yer. Ancak şahsi fikrim görülmezse de çok şey kaybedilecek bir yer değil.

Pisa kulesi nerede

Pisa kulesi sadece eğri bir yapı değil. Aynı zamanda şehir katedralinin çan kulesi. Yakından görünce beğeniyor ve etkileniyorsunuz. Resimlerdeki görüntüsünden çok daha heybetli ve asil.

Pisada görülecek yerler

Pisa kulesine giderken beklentilerinizi büyük tutmayın. Aslına bakarsanız burada pisa kulesi dışında görülecek pek de bir yapı yok. Görülecek yerler Piazza del duomo ( pisa kulesi ) cumhuriyet meydanı, anıt mezarlar, vaftizhane. Zaten tüm yapılar pisa kulesinin de içinde bulunduğu meydanda yer alıyor.

Pisa kulesi neden eğri

Pisa kulesi neden eğri?

Gelelim en çok sorulan sorulardan biri olan pisa kulesi neden eğri sorusuna.Pisa kulesi tamamen mermerden yapılmış 8 katlı ve yüksekliği de 60 metredir. Kulenin içinde yer alan merdivenlerden tepeye kadar çıkmaya enerjiniz yeterse kulesinin en üst katında çok güzel bir manzara sizi bekliyor olacaktır. Tam tepe kısmından kule yaklaşık 5 metre kadar yana yatık durumdadır. Kulenin eğri olmasının nedeni ile ilgili olarak genelde yapının kum bir zemine yapılması sonucu temelinin hafif kayması ve bugünkü şeklini almasına neden olmuş şeklinde açıklamalar yapılmakta. İtalya seyahati düşünüyorsanız size rehber olabilmesi adına İtalya hakkında tüm bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz. 

pisa kulesinin içi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.