Paris Place Vendome Meydanı Hakkında Bilgi

Paris Place Vendome Meydanı Hakkında Bilgi

Avrupa’da yer alan ünlü meydanlardan biri de Paris place vendome meydanıdır. Meydan gezilmesi ve görülmesi gereken güzel meydanlar arasındadır.

Paris Place Vendome Meydanının Hikayesi ve Yapılış Amacı

Paris place vendome meydanı kral louis ve sun king’in ordularının şerefine yapılmış bir meydandır. Bu güzel meydan 1702 yılında yapılmıştır. Meydanın yapılış amacı ise işletme ve ticaret amaçlıymış. Ancak o dönem ülkede kendini gösteren mali kriz bu meydanı da vurmuş ve meydan maliye bakanlığına devredilerek halka açılmış.

Paris Place Vendome Meydanı Hakkında Bilgi

Meydana gittiğinizde dikkatinizi bir sütun çekecektir. Paris place vendome meydanındaki sütün Napolyon tarafından buraya dikilmiştir. Bu sütün Roma truva stunundan esinlenerek yaptırılmıştır. Aslında meydanda bir de Louis’in bir büstü yapılmıştır. Ancak Fransız devrmi sırasında zarar gören pek çok yapı gibi bu büst de zarar görerek yıkılmıştır.

Paris-Place-Vendome-Meydanında-yer-alan-sütün.jpg

Günümüzde place vendome meydanı moda ve mücevher mağazalarının bulunduğu bir meydana dönüşmüştür. Meydanda gezebilir alışveriş yapabilir ve meydanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Meydanın en büyük özelliklerinden biri ise Paris’in en lüks butikleri burada yer almaktadır. Paris’in en görkemli ve en lüks meydanlarından biridir place vendome meydanı. Mimarisi ise tipik Fransız mimarisidir. Meydan adını burada yer alan hotel de vendome’den alır. Meydanda gezerken burada yer alan mağazalarda 10:00 euroya satılan saatler görürsünüz.

Paris Place Vendome Meydanının gece görüntüsü - Paris Place Vendome Meydanınına ulaşım

Paris Place Vendome Meydanına Ulaşım

Meydana en kolay metro ile ulaşabilirsiniz. Metronun 3, 7 ve 8 numaralı hatlarını kullanarak opera 1 numaralı hattın ise Tuileries durağında inip buraya yürüyebilirsiniz.

Paris Place Vendome Meydanının Hikayesi ve Yapılış Amacı

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Response

  1. Çınar dedi ki:

    Merhabalar, güzel bir anlatım olmuş. Ödevim için slayt yapmak istiyorum fakat kaynak kısmını daha ayrıntılı yapmak zorundayım. Herhangi bir kaynak varsa ayrıntılarıyla birlikte bilgilendirebilir misiniz lütfen?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.