Paris Les İnvalides Müzesi

Paris Les İnvalides Müzesi Hakkında Bilgi

Paris Les İnvalides Müzesinin Hikayesi

Les invalides binası kral louis tarafından 1671 yılında yaptırılmıştır. Paris les invalides binasının yapılış amacı ise o dönem olan savaş esnasında hastalık geçirenlere ve gazilere sığınak olarak tertip edilmesiymiş. Uzun süre bu amaç için kullanılan les invalides binasına daha sonra bir kilise ve avluda eklenmiştir. Yapı sen nehrine bakmaktadır.

Paris Les İnvalides Müzesinin Hikayesi

Yapıda 15 tane avlu yer almaktadır. Ayrıca yapıyı 500 metre uzunluğunda bir meydan sen nehrinden ayırmaktadır. Yapıda yer alan bu güzel avlular genelde askeri geçitler için kullanılır.

Paris les invalides

Paris les invalides müzesinin içi

Paris les invalides yapısının avlularını ve dış kısmını gezdikten sonra içini de görmenizi öneririm. Çünkü içerisinde bir çok önemli müze yer almaktadır. Bunlardan en popüleri musee del L’armee adındaki askeri müzesidir. Diğer adı ile Paris askeri müzesidir. Paris askeri müzede orta çağdan ikinci dünya savaşına kadar geçen sürelerde kullanılmış askeri üniformalar, araç gereçler ve silahlar sergilenmektedir. Bu müze Türkleri de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü o dönem Türkiye’den, Çin’den, Japonya’dan ve Hindistan’dan getirtilen bazı önemli eserler de sergilenmektedir. Müzenin en büyük özelliklerinden biri de 2. dünya savaşının yağun yaşandığı Fransa’da savaşa ait özel eserler de özel bir bölümde sergilenmektedir.

Paris les invalides müzesinin içinde sergilenen eserler

Paris Les İnvalides Müzesine Ulaşım

Metronun invalides durağında inerek buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda buraya otobüs ile de gidebilirsiniz.

Paris invalides müzesinin içi

Paris Les İnvalides müzesinin Ziyaret Saatleri

Müze her gün sabah 10:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.