Paris Gezi Rehberi

Paris Hakkında Genel Bilgiler

Seyahatseverler bilirler eğer tatil için Avrupa tercih ediyorsanız öncelikli görmeniz gereken şehirler vardır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Paristir. Paris genelde kendisini görmeye gelen neredeyse herkesi büyüler. Ancak ortada elbetteki göreceli bir kavram vardır. Bir kesim Paris için ölüp biterken bir kesim kesinlikle görülmeli ama diğer Avrupa şehirleri çok daha güzeldi der. Ama sonuç ne olursa olsun kesinlikle Paris görülmesi gereken bir Avrupa şehridir.

Paris sahip olduğu pek çok yapı ile size zaten hoşça vakit geçirtecektir. Paris’te gezilecek yerler oldukça fazladır. Bunun yanında romantizmin başkenti olarak da anılr Paris. Pek çok balayına ve evlilik yıl dönümü sürprizine ev sahipliği yapar.

Dünya modasının da öncülerinden biridir. Özelikle kadınların çılgınca takip ettiği bazı büyük markalar Fransız markalarıdır ve bu markaların en görkemli ve gösterişli butikleri Paristedir.

Avrupa ülkelerinde tanık olduğunuz o sıcak atmosfer Pariste de fazlaca vardır. Sokak kafeleri, caddeleri, alışveriş butikleri adeta sizi içine çeker. Güzeldir ve keyif vericidir buralarda vakit geçirmek.

Bu güzel şehir çocuklara da hitap eder. Her yıl dünyanın pek çok yerinden en çok da Avrupa şehirlerinden bir sürü çocuklu turist sırf disneyland tatili için Paris’in yolunu tutar. Dünyanın en eğlenceli tema parkı unvanına sahip olan disneyland Paris’in en önemli gezilecek yerleri arasındadır.

Paris gezi rehberi - paris disneyland

Eyfel kulesini bilmeyen yoktur. Yapıldığı dönem hiç beğenilmeyen ve adeta herkesin nefretle baktığı bu demir yığının kim derdi ki bir gün dünyanın en beğenilen eseri olacağını. Eyfel kulesi Paris’in en büyük simgesi. Eğer vaktiniz olursa kuleyi gezmeye gittiğinizde bir de kulede şık bir akşam yemeği yemenizi öneririm.

Paris gezi rehberi - Paris Eyfel kulesi

Paris’e kaç günlüğüne gidilmeli?

Eğer kısa bir tatil düşünüyorsanız Paris için en az 4 gün ayırın derim. Çünkü şehirde gezilecek yerleri görmeniz vakit alacaktır elbette kafe ve restaurantlarında da vakit geçirmek ve alışveriş yapmak isterseniz de bu süre size az gelebilir. Disneyland eğer gezi planınızda varsa şunu hatırlatalım, disneyland şehre biraz uzak bir mesafede ve buraya gittiğinizde bir gününüz burada geçecektir. Paris’te gezilecek yerler konusunda detaylı bilgi için Paris’te gezilecek yerler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paris’in iklimi ise yarı okyanussal yarı karasaldır. Bu da şehirde ılık ve nemli rüzgarların oluşmasına neden olur. Kışları genelde yağışlı ve soğuk geçerken yazları sıcak ve bunaltıcıdır. Paris’in iklimi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Paris’te yapılacak çok şey bulabilirsiniz. Birbirinden güzel müzeler, galeriler, bazilikalar ve daha pek çoğu Paris’te sizi bekler. Paris’te yapılacak şeyler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Paris sadece alışveriş ve gezi şehri değildir. Burada birbirinden özel ve güzel yiyeceklerin tadına bakmadan ve özel fransız yemeklerinin tadını çıkarmadan sakın dönmeyin. Paris yemek ve tatlı konusunda en iddialı Avrupa şehirleri arasında ilk sıralardadır. Fransız şaraplarından hiç bahsetmiyorum bile. Onların ünü zaten herkes tarafından bilinir. Paris’te yeme içime konusunda daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

paris gezi rehberi - Paris'te yeme içime

Paris ulaşım konusunda diğer Avrupa şehirlerinden pek de farklı değildir. Roma kadar kolay bir ulaşım yaşamayacak olsanız da paris’te ulaşım sizi çok üzmeyecektir. Trenle Paris’ten diğer Avrupa şehirlerine de gidebilir ya da diğer Avrupa şehirlerinden Paris’e ulaşabilirsiniz. Paris’te ulaşım hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

paris gezi rehberi - pariste ulaşım

Yukarıda da bahsettiğim gibi Paris moda konusunda en öncü şehirlerden biridir. Burada çok ciddi rakamlarda markalar olurken bütçenizi sarsmayacak nitelikte ürünler de bulabilirsiniz. Paris’te alışveriş konusunda daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

paris gezi rehberi - pariste alışveriş

Paris tatili yapmayı düşünüyorsanız size kesinlikle erken rezervasyon yapmanızı öneririm. Çünkü bu şehre ilgi gerçekten çok büyük. Özellikle bahar ve yaz ayları Paris’in en çok turisti ağırladığı aylar. Bu nedenle oteller genelde bu mevsimde dolup taşıyor. Sıkıntı yaşamamak için otel rezervasyonunuzu önceden yaptırmanızda fayda var. Pariste konaklama ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

pariste konaklama

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.