Midilli Adasında Yeme İçme – Lesvos Adasında Yeme İçme

Midilli adasında nerede ne yenir?

Midilli adası hem bütçe hem de lezzet bakımından bizim mutfağımıza son derece yakındır. Midilli adasının en meşhur yemekleri elbetteki deniz ürünleridir. Adada bolca deniz ürünü yapan restaurantlar görürsünüz. Bunun yanında mezeleri denemeye değer lezzette ve kalitededir. Ancak ada sadece deniz ürünleri sevenlere hizmet etmiyor tabiki. Et bakımından da son derece zengin ve geniş bir menüye sahipler. Pek çok et restaurantı bulmanız mümkün.

midilli adasında deniz ürünleri - lesvos adasında deniz ürünleri

Eğer geleneksel yunan mutfağını denemek isterseniz de doğru yerdesiniz derim. Çünkü gerçek yunan kalitesi ve lezzetinde yunan yemekleri adanın pek çok yerinde yapılıyor. Bu arada adanın tuzlanmış balıklarını denemeniz için size ısrarcı olacaklardır. Çünkü tuzlanmış balık konusunda son derece başarılı bir yerdesiniz.

midilli adasında tuzlanmış balık - midilli adasının en meşhur yemekleri

Adanın her yerinde özel yunan tavernaları görürsünüz. Bu tavernalar genelde yeşillikler içinde ve son derece keyifli ortamlardır. Size tavsiyem bir akşam yemeğinizi bu tavernalardan birinde yemeniz. Çünkü burada çoğunlukla kendi bahçelerinde yetiştirdikleri domatesleri ya da kendi tarlalarından kopardıkları sebzeleri ve zeytinleri kullanırlar. Tazeliğin verdiği keyif bir başkadır dedirtirler.

Midilli adası yemek konusunda gerçekten tatmin edici ve iddialı yerlerden biridir. Buraya sadece bu güzel lezzetleri denemek için bile gidenler var. Öyle çok üstün nitelikte lüks restaurantlar beklemeyin burada. Daha çok şirin ama şık restaurantlar ya da tavernalarla çevrili heryer.

midilli adasında yeme içme - lesvos adasında yeme içme

Midillide tuzlanmış balık denildimi durulur. Çünkü burada en iyi yapılan şey budur. Yıllarca her cins balığı tuzlamışlar ve dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmışlar. Her ne kadar bir zeytinyağı ülkesi olsak da midllinin enfes zeytin yağlarını denemeyi sakın atlamayın derim. Adada şarap da ayrı bir kültürdür. Lesvos şarabı adı altındaki bu şaraplar adeta sanat eseri kıvamındadır.

Bizde Antalya’da çok yaygın olarak gördüğümüz reçel kültürü midilli adasında da çok yaygın. Özellikle midilli reçelleri dediğinizde sizi bir sürü çeşitlerde reçel kavanozları karşılayacaktır. Eğer götürebilirseniz evinize dönerken bu reçellerden almanızı önerebilirim.

midilli adası reçelleri - midilli adasında nerede yemek yenilir

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.