OHAL’ de Yurt Dışına Çıkacakların Yapmaları Gerekenler

Malum ülkemizde oluşan bu can sıkıcı durum nedeni ile ilan edinilen özel durum nedeni ile bazı şartlar ister istemez değişti. OHAL’de yurt dışına çıkacakların yapmaları gerekenler ise aslında bu özel durumda en önemli detay. Çünkü bu durumun yaz aylarına denk gelmesi ve dolayısıyla tatil planlarını çok önceden yapan insanların maalesef bazı özel durumları hava alanında yaşaması sancılı bir duruma neden oluyor. Eğer yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız yazımızı dikkatli okumalısınız. Çünkü Ohal nedeni ile özellikle yurt dışına çıkacaklar için çok detaylı bir inceleme söz konusu ve eğer olması gereken bir evrakınız yanınızda olmazsa maalesef ülke dışına çıkmanıza izin verilmiyor. Uzun uğraşlar sonucu yaptığınız tatil planınızın boşa gitmesine izin vermeyin.

OHAL' de Yurt Dışına Çıkacakların Yapmaları Gerekenler

Peki Ohal’de yurt dışına çıkacaklardan istenen evraklar neler? Eğer yanınızda her türlü evrakınız olursa sıkıntı yaşamadan uçağınıza binebilirsiniz. Ancak size tavsiyem bu evrakların yanında aynı zamanda acentaları da arayarak ekstradan başka evrak isteniyor mu diye teyit etmeniz.

Öncelikle bordo pasaportlulara yaptıkları iş sorulmakta ve çalıştığı iş yeri ile ilgili bazı evraklar istenilmekte. Bunun için yanınızda muhakkak iş yeri kimliğiniz, o işyerinde çalıştığınızı kanıtlayabileceğiniz bir yazı ve SGK dökümünüz bulunmalı.

ohalde istenen evraklar

Eğer çalışan değil işverenseniz sahip olduğunuz iş yeri belgeleriniz eksiksiz yanınızda olmalı.

Çalışmayanlar ise sigortasından yararlandıkları kişinin sigorta dökümlerini yanlarında getirmeliler.

Kamu çalışanlarından yanlarından ıslak imzalı bir yazı isteniyor. Bu yazıda yetkili bir kişi tarafından yazılmış ‘ Yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur ‘ ibaresi bulunmalı.

Yeşil pasaportlu kamu çalışanları ise öncelikle havaalanında vize ihlal bölümüne giderek burada GBT araştırmalarını yaptırmaları gerekiyor. Daha sonra yukarıda bahsettiğimiz yurt dışına çıkmasına mani bir durum yoktur yazılı evrakı ile pasaport işlemlerini yaptırabilirler.

ohalde yurt dışına çıkacaklardan istenen evraklar

Yeşil pasaporta sahip emekliler de aynı şekilde vize ihlal bölümüne gitmek durumundalar. Burada GBT’si temiz çıkanların uçmalarına izin veriliyor.

Asker emeklileri ise GBT işlemleri için havaalanında başka bir bölüme gitmeleri gerekiyor. GBT’si temiz çıkan askerlerin uçmalarına izin veriliyor.

Emekli ya da bağkura bağlıysanız yanınızda muhakkak SGK dökümlerinizin olması gerekiyor.

Yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgeleri isteniyor. Eğer öğrenciyseniz yanınızda muhakkak öğrenci belgeniz olmalı.

Sadece kimlikle gidilebilen KKTC ve Gürcistan için de aynı evraklar gerekiyor.

Ohal'de havaalanında istenen evraklar

Unutmayın havaalanına bu belgelerden habersiz gidip çok mağdur olan insanlar çok fazla. Bu nedenle önleminizi fazla fazla alın. Ülkede özel bir durum olduğunu unutmayıp planlamanızı buna göre yapın. Ohal’de havaalanında istenen evraklarınızı tamamen doğru hazırladığınızdan emin olun. Gerekirse acentaları da arayıp doğruluğunu teyit edin. Bu arada kontroller nedeni ile havaalanlarında doğal olarak kuyruklar da olabiliyor. Bu nedenle uçağınıza gideceğiniz saatten daha erken bir saatte giderek kendinizi garanti altına alın. En az 4 saat erken gitmenizde fayda var.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.