En İyi Sokak Yemekleri

Ülkelerin sokak lezzetleri

Genelde yurt dışı tatilinde vaktiniz çok yoksa, ya da ekonomik bir şeyler yemek istiyorsanız oranın en iyi sokak yemeklerini araştırırsınız. Çünkü özellikle seyahatlerimizde sokak yemekleri gerçekten cankurtaran gibidir. Hem çok pratiktir, hem kesinlikle çok lezzetlidir, hem de bütçeye kesinlikle uygundur.

En İyi Sokak Yemekleri

Sokak yemekleri deyip geçmeyin, zengininden fakirine aslında herkes sokak yemeklerine ayrı bir önem verir. Çünkü, sokak lezzetleri aslında o ülkenin en meşhur lezzetidir. Öyle ki, her ülkenin kendine has övündüğü bir sokak lezzeti vardır. Hatta gitmek istediğiniz bir ülkeyi araştırdığınızda, acaba orada ne yiyebilirim dediğinizde karşınıza ilk o ülkenin meşhur sokak lezzetleri çıkar. Çünkü, talep her zaman çoktur bu yemeklere. Ancak, her ülkenin sokak yemeği kendine hastır ve lezzetini de inanın başka hiç bir yerde bulmazsınız. Eğer gittiğiniz bir yurt dışı tatilinde şöyle lezzetli ama hızlı birşeyler yemek istiyorsanız ülkelerin sokak lezzetleri tam size göre bir yazı olacak diyelim.

Ülkelerin sokak lezzetleri

Almanya’nın sokak lezzetleri

Almanya’nın bir çok şehrine gittim, gezdim ve yemek konusunda damak tatlarının gerçekten çok iyi olduğunu söyleyebilirim. En özel restaurantlarında da yedim, en salaş sokak lezzetlerini de tattım. Ama emin olun sokak lezzetleri çok daha mutlu etti beni. Çünkü lezzet konusunda ödün vermediklerini ve malzemeden de hiç çalmadıklarını en önemlisi ise hijyene çok önem verdiklerini gördüm.

Döner

Ülkemde zaten döner yiyorum hem de en alasını, neden gidip Almanya’da döner yiyeyim demeyin, gidin ve değişik soslarla yaptıkları dönerleri bir deneyin. Zaten genelde burada yer alan döner restaurantları Türk. Ama bizde yapılan dönerden biraz farklı yapılıyor. İçine koydukları soslardan olsa gerek.

Almanya'nın sokak lezzetleri

Falafel

Almanya, çok göç alan bir ülke olduğu için yemek kültürü de çok çeşitli. Ülkeye göç eden herkes buraya beraberinde kendi ülkesinin kültürünü ve yemeklerini de taşımış. Bir çok yerde restaurantlar var böyle. Ancak sokak lezzetleri konusunda göçmenler adeta çoğunluk. Sokak lezzetleri içinde adeta en başarılardan biri de kesinlikle falafel. Falafel bir nohut ezmesinden oluşan kızarmış mücver tarzı bir yiyecek. Ancak bunu her yerde pek de yapamıyorlar. Fakat burada işin gerçek sahipleri yaptığı için lezzet kesinlikle çok iyi. Özellikle et yemekten çekinenlere şiddetle tavsiye ederim.

almanya sokak yemekleri - falafel

İtalya’nın sokak lezzetleri

Hayatımda yediğim en güzel pizzaları ve en güzel makarnaları İtalya’da yediğimi üstüne basa basa söyleyebilirim. İstanbul’da en iddialı italyan restaurantlarında yediğim pizza, Roma’da yediğim pizzanın yanından bile geçemez. Çünkü, peynirinden tutun da domatesine kadar hepsi kendi mahsulleri ve lezzet anlamında çok farklılar. Eğer İtalya seyahati düşünüyorsanız kendinizi pizzaya ve makarnaya vurun kesinlikle.

İtalya’da her şehirde dilim pizza kültürü çok yaygın. Burada sokak lezzeti denilince akla ilk gelen dilim pizzalar oluyor. Ancak dilim pizza denilince aklınıza öyle küçücük dilimler gelmesin. Aldığınız bir dilim pizza oldukça büyük boyutta satılıyor ve lezzet olarak kesinlikle hiç bir farkı yok.

Elbette İtalya denilince güzel bir restaurantta pizzanızı söyleyip yanında güzel şarabınızı içmek isteyebilirsiniz. Ama, bunu 2 öğün birden yapamazsınız. Çünkü bazı durumlarda hızlı yemek yemek ve hemen gezmeye devam etmek istersiniz. İşte bu gibi durumlarda size dilim pizza satan yerleri kesinlikle tavsiye ederim.

İtalya'nın sokak lezzetleri - dilim pizza

Dondurma

İtalya’nın diğer ülkelerden sokak lezzetleri konusundaki farkı, kendi özel tatlarını sokak lezzetlerine de dönüştürmüş olması. Yani bir çok ülkenin meşhur yemeğini sokak lezzeti olarak görmezsiniz. Ama burada durumlar farklı. Özellikle Roma başta olmak üzere bir çok yerde hiç bir yerde yiyemeyeceğiniz lezzete sahip dondurma dükkanları göreceksiniz.

italya'nın sokak lezzetleri - italyan dondurması

Fransa’nın sokak yemekleri

Yemek konusunda iddiasını her zaman konuşturan bir ülke olan Fransa’nın sokak yemekleri arasında en popüler olanı krepler. Paris’e gidenler bilirler bir çok noktada krep satan dükkanlar vardır. Hem diğer bir çok yere oranla çok daha ekonomiktir, hem de son derece pratiktir. Eğer krep seviyorsanız hem tuzlu, hem de tatlı şeklinde iki tip krep yapıyorlar. İç malzemesini ise tamamen siz seçiyorsunuz. Tıpkı bizdeki kumpir kültürü gibi.

Fransa'nın sokak yemekleri

Bretzel

Bizde, simit nasıl çok popüler ve en önemli sokak lezzetimiz olarak sayılıyorsa Fransa’da da bretzel öyle. Hemen hemen her fırında rahatlıkla bulabileceğiniz son derece basit ve ucuz bir yiyecek.

fransanın sokak yemekleri - bretzel

Hindistan’ın sokak yemekleri

Eğer Hindistan’a gitmeyi düşünüyorsanız orada karşınıza bir çok sokak yemeğinin çıkacağından emin olabilirsiniz. Ancak önüne geleni yiyemeyenlerdenseniz ve Hindistan gibi riskli bir yerde yemek yeme konusunda tedirginseniz, buranın sokak yemekleri içinde en meşhuru olan vadapavı bir deneyim derim. Vadapav haşlanmış patatesin ezilip köfte kıvamına getirildikten sonra unlanıp kızgın yağda kızartılıp ekmek arası sunulduğu bir sokak yemeği.

Hindistan'ın sokak yemekleri - vadapav

İspanya’nın sokak yemekleri

Churros

İspanya denilince aslında akla hemen her köşe başında satılan oldukça lezzetli bir tatlı olan churros gelir. Cuhurros kalın çubuk şeklindeki hamur şeritlerinin yağda kızartılıp sonra daha çok nutellaya bandırılarak sunulan lezzeti dillere destan bir tatlıdır. Oldukça doyurucudur da. Bizdeki tulumba tatlısına benzetilse de şahsi fikrim hiç alakası olmadığı yönünde.

İspanya'nın sokak yemekleri - Churros

Belçika’nın sokak lezzetleri

Elbette Belçika denilince aklınıza çikolatalar geliyordur. Belçika’nın en meşhur lezzeti elbette çikolatadır. Ancak çikolata kadar burada meşhur bir şey varsa, o da waffledir.

Belçika wafflesi

Eğer Belçika’ya tatile gidecekseniz ve waffle seviyosanız sizi çok güzel bir tatil bekliyor demektir. Çünkü bırakın buranın en meşhur sokak lezzetinin waffle olmasını, waffle burada öyle meşhur ki bildiğiniz tüm sokaklar burada waffle kokar.

belçikanın sokak yemekleri - Belçika wafflesi

Amerikan sokak yemekleri

Amerika’ya tatile giderken aklımda hep orada şimdi hamburger ve kızarmış tavuk tarzı şeyler meşhurdur diye düşünüyordum. Ancak burada herşeyin bir yana ama pizzanın bir yana olduğunu gördüm.

New york pizzası

Burada New york pizzası diye bir kültür var ve sokak yemekleri içinde tıpkı İtalya gibi aslında dilim pizzalar bir numara. Aslında genelde halk dilim pizza yerine bizim gibi bütün pizza almayı daha çok tercih ediyor. İtalya’da yapılan incecik pizzalara pek benzemese de lezzet olarak kesinlikle çok başarılılar.

Amerikan sokak yemekleri

Yunanistan’ın sokak yemekleri

Yunan döneri

Yemek zevkleri bize çok benzeyen ve bazı yiyeceklerimizin bire bir aynı olduğu Yunanistan’da sokak lezzetleri de birbirine çok benziyor. Sokak lezzetleri içinde en meşhur yiyecek burada döner. Genelde hemen hızlıca birşeyler yiyeyim diyenlerin burada ilk tercihleri döner oluyor. Son derece başarılı olduklarını da söyleyebilirim. Döneri bizdeki gibi farklı porsiyon çeşitlerinde alabiliyorsunuz. İsterseniz tabakta, isterseniz dürüm arasında, isterseniz de onlara has pita adını verdikleri son derece lezzetli bir pide arasında. İçlerinde en çok pita adını verdikleri lezzetliydi. Aynı zamanda dönerin arasına kendilerine has olan cacıki yani cacık koyuyorlar. Ancak onların cacıkları bizdeki gibi sulu değil, tam bir sos kıvamında susuz bir karışım. Ama kesinlikle çok lezzetli. Ancak şahsi görüşüm bizim dönerimizden daha iyi bulmadım.

Yunanistan'ın sokak yemekleri

İstanbul sokak yemekleri

Gelelim İstanbul sokak yemeklerine. Bizim kültürümüzde aslında sokak yemeklerinin yeri çok başkadır. Genelde sokak lezzetleri denilince ülkemizde ilk akla gelen dürüm kebaptır. Adana ya da urfa gibi. Sonra ise döner gelir. Anlayacağınız ülkemizde özellikle de İstanbul’da en popüler ve en çok tercih edilen sokak lezzeti dürümler.

İstanbul sokak yemekleri

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.