Midilli Adası Hakkında Bilgi

Midilli Adası Hakkında BilgiLesvos Adası hakkında bilgi

Yunanistan’da yer alan en büyük 3. ada midilli adasıdır.  Diğer adı Lesvos adası olan bu ada görmeye değer harikalardan biridir. Midilli adası ülkemizde Ayvalık beldesine yakındır. Osmanlılar için önemli bir isim olan Barboros Hayrettin paşa bu adada doğmuştur. Midilli gezmesi son derece keyifli ama oldukça büyük bir ada. Bir kaç günde adayı baştan aşağı gezmeniz pek de mümkün olmayabilir. Onun yerine adanın en gözde yerlerini gezmeyi tercih edebilirsiniz. Bu arada adayı gezmek için adada küçük bir araç kiralayabilirsiniz. Kendi arabamı adaya götürmek isterim derseniz de feribotlarla aracınızı adaya götürebiliyorsunuz elbette bunun için ciddi paralar ödemeniz gerekir. Eğer adada güzel bir tatil geçrmek istiyorsanuz ve dolu dolu yaşamak istiyorsanız imkanınız varsa en az 5 gün buraya ayırın derim.

Midilli adası tam bir deniz ve güneş adasıdır. Elbette bunun yanında mis gibi ege yemeklerini de unutmamak lazım. Muhteşem ege mutfağı için bile buraya gelinir. Eğer eğlenceli daha doğrusu eller havaya tarzında bir tatil anlayışınız varsa bu ada size çok hitap etmeyebilir. Çünkü midilli aslında oldukça sessiz ve sakin bir havaya sahiptir. Çocuklu tatilciler ise eğer bebek arabası ile gelmeyi düşünüyorlarsa biraz zorlanacaklarını bilerek buraya gelmelerinde fayda var.

Midilli adasının da diğer yunan adaları gibi kendine has güzel bir tarzı var. Ada halkının çoğu Türkleri tanıyor ve biliyor. Az çok da olsa Türkçe biliyor ve anlıyorlar. Bu nedenle yanlarında konuşurken sizi anlayabileceklerini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. İngilizce ise adada çok iyi kullanılamıyor ancak anlaşmak için yeteri kadar biliyorlar bu nedenle sıkıntı yaşamazsınız.

midilli adası hakında bilgi - lesvos adası hakkında bilgi

Midilli adasına ulaşım

Midilli adasına ulaşım basit bir deniz yolculuğu ile yapılıyor. Ada Türkiye’de en çok Ayvalık ilçesine yakın olduğu için ulaşım buradan sağlanıyor. Ayvalıktan kalkan feribotlarla Lesvos yani midilli adasına ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Midilli adası ile Ayvalık kaç saat sürüyor

Ayvalıktan midilliye doğru hareket eden bu feribotlar ortalama 1 saat 20 dakikalık bir yolculuk sonrası sizi adaya ulaştırıyor.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.