Madrid Puerta Del Sol Meydanı

Madrid Puerta Del Sol Meydanı Hakkında Detaylı Bilgi

Puerta del sol meydanı Madrid’de yer alan ve Plaza mayora yakın konumda yer alan en ünlü, en merkezi meydandır. Meydanı incelediğinizde şeklinin yarım daire şeklinde olduğunu fark edeceksiniz. Bu farklı şekli meydan 1860 yılları arasında yapılan yenilenme çalışmaları sonrasında almıştır.

Madrid Puerta del Sol Meydanındaki ayı heykeli

Puerta del sol meydanı Madrid’de yer alan en merkezi ve en ünlü meydandır. Meydan Madrid’in en merkezi yerinde olduğu için pek çok otel, pansiyon ya da hostel burada yer almaktadır.

madridde gezilecek yerler - Madrid Puerta del Sol Meydanı hakkında detaylı bilgi

Tıpkı bizdeki taksim gibi burada da pek çok yere ulaşım sağlayan araçların durakları yer alır. Aslında yerel ulaşım noktasıdır meydan şehrin. Meydana gittiğinizde birbiri ile buluşmaya çalışan pek çok Madrid halkı göreceksiniz. Çünkü meydan Madridliler tarafından buluşma alanı olarak kullanılır.

madridde gezilecek yerler - Madrid Puerta del Sol Meydanı

Avrupa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Madrid’de de yer alan bu meydan oldukça gösterişli ve keyiflidir. Klasik meydan kuralları burada da geçerlidir. Yani meydanda bolca sokak sanatçıları ve bolca eğlence mevcuttur. Turistler tarafından meydana yoğun bir ilgi vardır. Siz de Madrid seyahatiniz boyunca bu meydana en azından bir kez uğrayıp burada yer alan sokak sanatçılarının eşsiz sanatı eşliğinde bu muhteşem meydanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Madrid puerta del sol meydanının ortasında yer alan heykel ise buraya gelen herkesin en çok dikkatini çeken heykeldir. Bu heykel kral Charles’in at üzerindeki heykelidir.

Madrid Puerta del Sol Meydanındaki kral Charles'in at üzerindeki heykeli

Madrid puerta del sol meydanında yer alan saat kulesi

Bu saat kulesi 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Genelde Madrid halkı yeni yıl kutlamalarını bu saatin etrafında yaparlar. Meydanda toplanarak bu saat yardımı ile geri sayım yaparlar ve kutlamalar burada gerçekleşir.

madridin en güzel meydanı - Madrid Puerta del Sol Meydanı

Meydan üzerinde yer alan özel eserler dışında kafeleri ve mağazaları ile de son derece keyif verici ve güzel bir tarza sahiptir. Burada birbirinden güzel kafelerde hoş bir kahve eşliğinde meydanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun yanında alışveriş yapmak isterseniz de bu meydana gelmenizi öneririm. Çünkü meydanda İspanyalıların yerel markaları olan zara, berska h&m de burada yer almaktadır. Buralardan uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.

madridin gezilecek meydanları - Madrid Puerta del Sol Meydanı

Hediyelik eşya alışverişinizi de bu meydandan gerçekleştirebilirsiniz. Meydanda çünkü irili ufaklı pek çok hediyelik eşya satan dükkan yer almaktadır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.