Madrid Prado Müzesi

Madrid Prado Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi

Madrid’de gezilecek müzeler arasında önemli bir yere sahiptir prado müzesi. Bu müze aslında dünyanın en ünlü ve en önemli sanat müzelerinden biridir. Müze El paseo del prado sokağında yer aldığı için bulunduğu sokağın adını almıştır.

madridde gezilecek yerler - Madrid Prado Müzesi

Madrid prado müzesinin içinde yer alan eserler

Müzede son derece önemli sanatçıların eserleri yer almaktadır. Bu sanatçılardan bazıları Goya, Velazquez, Raphael, Bosch ve Rubens’dir. Velazquez’e ait olan en ünlü eserin adı Las meninastır. Ressam bu eserde prenses Margarita ile iki yardımcısını ve kendisini tasvir etmiştir. Aynı ressamın diğer önemli ve görmeye değer eseri de the Triump of bacchus yani bacchusun zaferi adındaki eseridir. Bu resimde de şarap tanrısı ile bir kaç sarhoş resmedilmiştir.

Madrid Prado Müzesinin hikayesi ulaşım

Müzenin diğer en ünlü ve görmeye değer eserleri arasında Goya’nın eserleri gelmektedir. Goya’nın çıplak maja adındaki eseri müzede en çok ilgi gören eserler arasındadır.

Madrid Prado Müzesinin içinde yer alan heykeller ve resimler

Madrid Prado Müzesinin Hikayesi

Müzenin ilginç bir hikayesi vardır. O dönemin İspanya kraliçesi Paris’e gider ve Paris’de gördüğü Louvre müzesinden çok etkilenir. Ülkesine döndüğünde burada da sanat eserlerinin sergilenebileceği şık ama asil bir müze yapılmasının talimatını verir. Bu sayede prado müzesi ortaya çıkar. O zamandan günümüze kadar bu müzede birbirinden özel ve eşsiz sanat eserleri sergilenmektedir.

madridde gezilecek yerler - Madrid Prado Müzesinin içinde yer alan eserler

Madrid Prado Müzesine Ulaşım

Müzeye metro ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metronun Banco de Espana ya da Atocha durağında inebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.