Londra Tower Bridge

Şehrin en büyük simgelerinden biri Londra tower bridge‘dır Köprü adeta bir mimarlık harikasıdır. Gotik bir tarzda yapılmış olan bu güzel köprü dünyanın en meşhur ve en güzel köprüleri arasındadır. Köprünün mimarisinin gotik bir şekilde tasarlanmasının nedeni ise yakınında yer alan Tower of London ile uyumlu görünebilmesi içindir.

Londra tower bridge köprüsü

Bu güzel ve etkileyici köprünün inşaası 19. Yüzyılın sonlarına doğru başlamıştır. Yapılma nedeni ise o tarihlerde  bu bölge kalabalıklaşır ve iki kıyıya geçiş zorlaşmıştır. Bu zorlanmayı azaltmak adına bu farklı ve güzel tower bridge  mimar Horace Jones ve John Wolfe Barry tarafından tasarlanmıştır.Pek çok güzel yapı gibi bu güzel köprü de yapıldığı zamanlarda insanlar tarafından hiç beğenilmemiş ve türlü eleştirilere maruz bırakılmıştır.

Eğer bu güzel şehre seyahat etmeyi planlıyorsanız Londra’da yer alan köprüler hakkında bilgi edinmenizi öneririm. Bu köprü ise Londra seyahatiniz boyunca en az bir kez ziyaret etmenizi önerebileceğim muhteşem bir yapıdır. Köprüden eşsiz fotoğraflar çekebilir ve Londra’nın güzel görüntüsünü buradan izleyebilirsiniz. Köprüyü ziyaret etmeye gittiğinizde makine odalarını da ziyaret edebiliyorsunuz.

londrada gezilecek yerler - tower bridge köprüsü

Aslında Thames Nehri üzerinde bir çok köprü göreceksiniz. Ancak tüm köprüler içinde gerçekten en etkileyicisi ve en güzeli bu köprüdür. Köprü hem kendisi hemde çevresi ile ciddi anlamda turistik bir mekandır. Köprüyü gezmeye gittiğinizde köprünün hemen altında yer alan hediyelik eşya dükkanlarını da gezmeyi unutmayın. Burada Londra’yı sembolize eden çok ilginç hediyelikler bulabilirsiniz.

tower bridge köprüsü

Bu arada köprü pek çok sokağı da birbirine bağlar ve bu sokaklar kesinlikle görülmesi gereken sokaklardır. Köprüyü gezin, bolca fotoğraflar çekin, eşsiz Londra manzarasını tüm hafızanıza kaydederek seyredin, köprü altındaki hediyelikçileri gezin ve en son köprünün bağladığı sokaklardan birine girip dolaşın ve gözünüze kestirdiğiniz bir restaurantta bir şeyler yiyin ya da bir kafeye girip bir şeyler için.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.