London Eye Hakkında Bilgi

Londra’da yer alan london eye tarihe bir geçmişe sahip olmayan ama Londra’nın ciddi anlamda simgesi olmayı başarmış son derece güzel ve eğlenceli bir dönme dolaptır. London eye hakkında bilgi arayışındaysanız yazımızı okumanızı öneririz.

London Eye Hakkında Bilgi

Londra’nın en turistik noktalarından biridir london eye. Gerçekten güzel ve eğlenceli bir yerdir. Bu devasa kocaman dönme dolap  Thames Nehri kenarında Jubilee Gardens’da yer almaktadır. Bu etkileyici dönme dolabın uzunluğu ise tam 135 metredir. Dönme dolabın yapılış amacı ise milenyum kutlamalarını gerçekleştirmek içindir.

Londra’nın adeta yeni simgelerinden biri olan London eye dönme dolabı David Marks ve Julia Barfield’in takımı tarafından tasarlanmış ve yapılmıştır. Tarihi bir yer değildir ancak eğlenceli ve simge olmuş özel bir yerdir. London eye’in hikayesi ise aslında bir yarışmaya aittir. Milenyum kutlamaları için özel bir yarışma düzenlenir. Bu yarışmaya Marks ve Barfield çifti bu dev dönme dolap fikri ile katılırlar. Yarışimayı kazanan çiftin bu güzel tasarımı British Airways sponsorluğunda bulunduğu alana inşa edilir.

London eye dönme dolabı

Sonuçta ortaya ışıl ışıl, etkileyici ve her zevke hitap eden harika bir eser çıkmıştır. Bu dev dönme dolabın yapımı yaklaşık 1,5 yıl sürmüştür. İnşasında ise 1700 ton çelik ve 3000 ton beton kullanılmıştır. Bir sürü kapsülden oluşan dönme dolabın her kapsülü 25 kişilik bir potansiyele sahiptir.

Bu dev dönme dolabın aslında amacı dolaba bindiğinizde Londra’nın eşsiz manzarasını en tepeden seyredebilmektir. Dolaba binenlerin bu eşsiz manzaranın tadını doyasıya çıkarmaları için dolap çok yavaş ve dura dura dönmektedir. Eğer yükseklikle ilgili bir sorununuz yoksa bu güzel dolaba binip eşsiz Londra manzarasının keyfini çıkarmanızı öneririm.

london eyenin içi

Bu güzel dolap inşa edilirken bu kadar ilgi göreceği pek tahmin edilmemiş. Ancak günümüzde Londra’da en çok ziyaret edilen yerlerin adeta başını çekiyor. Çok ilgi gören bir dönme dolap olduğu için haliyle dolabın önünde bilet almak için oldukça uzun kuyruklar göreceksiniz. Bu kuyrukta zaman kaybetmemek istiyorsanız size önerim hop on hop off otobüs turları hızlı geçiş sistemi kazanmanızı sağlamaktadır. Bunu değerlendirebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.