Koronadan Korunma Yolları

Korona virüs ( covid 19 ) Belirtileri nelerdir?

Adeta tüm dünyanın ciddi bir kabusu halinde koronavirüs. Peki koronadan korunma yolları neler? Bu konuya uzmanlarına sorduk. Öncelikle bu hastalıktan korunmanın ve bu hastalığa yakalanmamanın ilk yolu kesinlikle herkesten uzak izole bir hayat sürmek. Yani dışarı ile bağlantıyı tamamen kesmek ve evde kimse ile görüşmeden bir hayat sürmeye çalışmak. Ancak belli ihtiyaçlar için çıkmak gerekiyorsa, ya da işe gitmek zorundaysanız bu hastalığın size bulaşmasını en aza indirmek adına yapmanız gereken elbette bazı kurallar var. Bu kurallara uyun ve hastalığın size ve ailenize uğramasına engel olun.

Koronadan Korunma Yolları

Hastalıktan korunmak için bir aşı ya da bir ilaç henüz yok. Bu nedenle kendi önlemimizi kendimiz almalıyız. Gelelim adım adım neler yapmamız gerektiğine ve almamız gereken önlemlere.

Toplu taşıma araçlarında koronavirüsten korunmanın yolları

Eğer mecbur değilseniz öncelikle kesinlikle toplu taşıma araçlarını kullanmayın evinizden çıkmayın. Ancak eğer işe gitmek zorundaysanız ve bunun için de toplu taşıma kullanmak durumundaysanız bazı hijyen kurallarına dikkat ederek kendinizi bu hastalığa karşı maksimum oranda koruyabilirsiniz.

Artık toplu taşıma, market gibi kalabalık ortamlarda maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Bu maaleseg ülkemizde nedendir bilinmez ama geç uygulanmaya başlandı. Ama sonunda bu kural getirildi. Bu nedenle zaten toplu taşımalara maskesiz binemeyeceksiniz.

Maske birinci kuralınız olsun. Ama zorunlu olduğu için değil kendinizi korumak için takın. Yani maskenizi doğru şekilde takın. Toplu taşımalarda mümkün olduğunca bir yerlere dokunmayın, dokunursanız da hemen elinizi dezenfekte edin. Asla bir başkası ile 1 metreden yakın durmayın. Diğer insanlara ayakta durmanız gerekiyorsa da yüz yüze değil, sırt sırta durmaya çalışın. Kimseyle muhabbet etmeyin ve kimseyle ağız ağza gelmeyin. Yüzünüz aşağı bakar vaziyette olsun.

Korona virüs ( covid 19 ) Belirtileri nelerdir

Bağışıklık sisteminin koronavirüs üzerindeki etkisi

Kesinlikle etkisi çok büyük. Çünkü bu hastalık genelde bağışıklık sistemiz zayıf olan hastalar üzerinde ölümcül etki yaratabiliyor. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlü tutmanız altın değerinde bir önlemdir. Bunun için sağlıklı beslenmeniz yani gerekli meyve ve sebzeleri, et ürünlerini düzenli tüketmeniz, iyi uyumanız ve kesinlikle stresten uzak kalmanız gerekir.

marketten geldikten sonra ürünler nasıl yıkanmalı

Marketten geldikten sonra ürünleri nasıl yıkamak gerekir?

Market ne önemli ihtiyacımız. Önceleri günlük bir aktivetmiz olan market alışverişi arık en riskli aktivite olarak giderken herkesin korktuğu bir aktiviteye dönüştü. Bu nedenle uzmanlara sürekli olarak marketten geldikten sonra ürünler nasıl yıkanmalı sorusu sorulmaya başlandı. Öncelikle marketten geldiniz hemen elinizi bol su ve bol sabun ile yıkayın. Sonrasında eğer ürünlere hemen ihtiyacınız yoksa balkon ya da kullanmadığınız bir yerde aldığınız ürünleri bir gün bekletebilir ve sonra yıkayabilirsiniz. Ama hemen yıkamak istiyorsanız da ambalajlı ürünleri lavabonun içini su ile doldurup beyaz kokusuz sabun ile ürünleri güzelce yıkayıp bol su ile durulayın.

Sebze ve meyveleri ise akan suyun altında bol su ile yıkamak ve sirkeli suda bir beş dakika kadar bekletip iyice tek tek bol su ile yıkamak gerekir. Üşenmeyin ve her market sonrası bu işlemleri kesinlikle uzun uzun yapın. Market poşetlerini ise çöpe atın.

Toplu taşıma araçlarında koronavirüsten korunmanın yolları

Koronavirüs belirtileri neler?

Gelelim koronavirüs ( covid 19 ) belirtileri neler konusuna. Aslında hastalık bazı kişilerde bir kaç gün hiç belirti vermeden geçiyor. Bazı kişilerde ise belli belirtileri ve hatta nereyse hepsini birden veriyor. Bu nedele belirtilerden birini bile hissediyorsanız kimse ile temas yaşamadan önce virüs hattını arayıp sonrasında izole bir şekilde tahlil yaptırmaya gidin.

Yüksek ateş

Sürekli bir öksürük

Tat kaybı

Ağızda bir demir tadı

Koku kaybı

Eklem ağrıları

Sırt ağrısı

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.