Kaş Gezilecek Yerler

Kaş gezi rehberi

Son günlerde özellikle Antalya’nın turistik beldesi kaş, çok popüler oldu. Kaş gezilecek yerler konusunda özellikle size bolca seçenek sunduğu için ve diğer Antalya’da yer alan turistik yerlerden oldukça farklı olduğu için aslında kendine has tarzı ile dikkat çekiyor. Dar sokakları ve harika denizi ile çok tercih edilse de olumsuz yönlerini de söylemek gerektiğini düşünüyorum. Hem olumlu hem de olumsuz yönlerini anlatmaya çalışacağım.

Kaş Gezilecek Yerler

Antalya’nın bir çok beldesine gitme ve tatil yapma imkanı bulmuşumdur. Kemerinden, Sidesine, Beleğinden, Larasına bir çok yerinde tatil yapma imkanı bulduğum için Kaş bana inanılmaz farklı geldi. Antalya’da yer alan bir tatil beldesi değil de daha çok Bodrum yakınlarında bir yermiş gibi hissettim. Antalya Kaş gezilecek yerler denilince de bir sürü seçeneğim olduğunu gördüm. Kaş, resmen kendini ege beldesi sanan bir akdeniz kasabası bence. Öyle büyük oteller yok, butik tarzda oteller var. Bu nedenle herşey dahil sistemi seven ve büyük otelde tatil yapmayı tercih edenlerin yeri değil kaş.

Kaş gezi rehberi

Genelde Antalya’da Belek, side, kemer ve benzeri yerlerde tatil yapanlar bilirler, buralar daha çok otellerin himayesi altındadır ve bu bölgede otel tatili yaparsınız. Ancak Kaş bölgesinde böyle kocaman ve gösterişli oteller pek yok. Burada daha çok bir pansiyonda kalıp, kaşın güzelliklerini doyasıya gezer ve o güzel denizin tadını çıkarırsınız. Ben kaş gezi rehberi yazımı hazırlarken, hem kaş hakkında bilgi vermeye hem de kaşın gezilebilecek güzelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

antalya kaşda gezilecek yerler

Kaş kaputaş plajı

Uzun süredir gelmek istediğim ama bir türlü önceliklendiremediğim Kaş’a gelmenin heyecanı ile hemen kendimizi Kaş kaputaş plajına attık. Burada gündüzleri yapılabilecek bence en mantıklı şey o eşsiz sahillerinde oturup denizin ve güneşin keyfini çıkarmak. Kaputaş plajının harika bir manzarası var, ancak denizi biraz dalgalı. Bunun yanında popüler bir plaj olması nedeni ile kalabalık olduğunu da vurgulayayım. Bu nedenle eğer buraya gelecekseniz, sabah erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederim.

Burası yer altı sularının denize karıştığı bir plaj. Denizin rengi turkuaz ve inanılmaz güzel görünüyor. Plaj, Kaş ve Kalkan arasında kalıyor. Biraz virajlı bir yolu var ama buna değer. Eğer kaşta tekne turu yapacaksanız bilginiz olsun tekne turları illaki buraya uğrarlar. Sahile inmek biraz zahmetli geldi bana. Plaja tepeden merdivenle iniyorsunuz. İnmesi iyi de çıkarken işte sıkıntı.

Açıkçası bu plaj ünlü olmasa ve kaşın simgesi olmasa gitmeyin diyebilirdim. Çünkü bu plaj ciddi anlamda sizi yoracak ve strese sokacak şimdiden söyleyeyim. Elbette kişiye göre değişir bir çok şey ama şu konuda bilginiz olsun, özellikle bebekle ya da çocukla gelirseniz ciddi sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü, plaja inmek için çok fazla merdiven iniyorsunuz ve sıcağı unutmayın. Hadi bu çok önemli değil o heyecanla inilir ama indiğinizde de sizi ölüdeniz gibi bir deniz karşılamıyor. Oldukça dalgalı bir denizle karşı karşıya kalıyorsunuz. Sadece dalga olsa tamam ama tehlikeli de bir deniz. Bazı zamanlar anons yapılıyor ve denizden çıkmanız isteniyor. Aşağıda sadece bir tane tesis var ve ücretli doğal olarak. Ancak denizin rengi inanılmaz güzel. Eğer denize girmek gibi ısrarınız yoksa tepeden plajın resmini çekin ve o kalabalığa girmeyin derim. Herşeye rağmen Kaş kaputaş plajı görmeye değer bir güzelliğe sahip onu da belirteyim.

Kaş kaputaş plajı

Kaş Kekova turu

Sadece deniz ulaşımı ile gidilebilen ve son derece farklı bir deneyim sunan bir yer Kekova. Kekova’ya Kaş limanından teknelerle gidebiliyorsunuz. Yolculuk ise ortalama 3 – 3,5 saat sürüyor. Eğer deniz yolu çok sevmiyorsanız size önerim Kekova Uçağız’a kadar aracınızla gelip, Uçağız limanından tekneye binmeniz. Bu şekilde deniz yolunda geçireceğiniz zaman çok daha kısa oluyor ve bence çok daha konforlu oluyor. Bu şekilde ortalama 30 dakikada Uçağızda oluyorsunuz.

Gelelim kekova’nın nasıl bir yer olduğuna. Kekova bir batık kent. Yarısı suyun üzerinde yarısı ise altında. Bu nedenle inanılmaz esrarengiz ve gezmesi merak uyandırıyor. Kekova bölgesine gittiğinizde üç bölüm gezeceksiniz. Bunlar bol bol yüzmeniz için verilen molalarda göreceğiniz koylar, batık şehir ve simena kalesi.

Adayı gezdiren tüm teknelerin alt kısmı camdır. Çünkü kentin bir kısmı sular altında olduğu için buralardan geçerken suyun altını da görüp, kentin suyun altında kalan kısmını da görebilmeniz içindir. Ancak beklentilerinizi çok arttırmayın derim. Bu arada bu bölümde kentin su altında kalan kısımları zarar görmemesi için burada duraklanmasına izin verilmiyor. Yani 10 dakika sürüyor bu bölümü gezmek.

Simena kalesinden bahsedecek olursak da tahmin edeceğiniz üzere bol merdivenli bol manzaralı bir kale sizi bekliyor burada. Küçük çocuklulara ben bu turu pek önermiyorum. Özellikle o sıcakta kaleye küçük çocuklarla tırmanmak pek de eğlenceli olmuyor. Ancak kalenin inanılmaz güzel bir manzarası var.

Kaş Kekova turu

Kaş Patara Plajı

Alabildiğine upuzun bir kum sahile sahip olan Patara plajı da Kaş’da kesinlikle görülmesi gereken plajların başında bana göre. Plajın sahili yaklaşık 12 km. uzunluğunda ve ince yapılı kuma sahip. Yaz aylarında sahile araba ile girmek yasak. Çünkü Caretta-Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmak için tercih ettikleri plajlardan biri burası. Denizi son derece temiz ve berrak. Oldukça da sığ. Hemen derinleşmiyor. Bu nedenle özellikle çocuklu ailelere kaş bölgesinde bu sahili önerebilirim. Burada şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca arka tarafta küçük büfeler var. Buralardan da yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kaş Patara Plajı

Patara plajı nerede?

Patara plajına ulaşmak için Antalya’dan Fethiye’ye doğru giderken Kalkanı geçtikten sonra ( yaklaşık 11 km. sonra ) karşınıza Patara sapağı çıkıyor. Buradan 6 km. kadar içeri giriyorsunuz içeri girdiğinizde karşınıza sağlı sollu pansiyonlar çıkıyor. Buradan plaja rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kaş Hidayet koyu

Genelde kaş’ı anlatanlar pek bahsetmezler bu güzel koydan. Çünkü çok bilindik değildir ve aslında burayı bilenler de fazla keşfedilmesini istemezler. Ama benim okuyucularım kesinlikle burayı görmeliler diye düşünüyorum.

Kaş Hidayet koyu

Kaş hidayet koyu nerede?

Önce size buraya nasıl ulaşacağınızı tarif edeyim. Çukurbağ yarımadasına girince dümdüz gidin, yolun hemen sağında hamarat pansiyon var onu göreceksiniz. Pansiyonu geçtikten sonra ilk sola sapın. Dar ve toprak bir yoldan gittikten sonra koya ulaşıyorsunuz. Oldukça berrak ve tertemiz bir deniz sizi bekliyor burada. Eğer dalmayı seviyorsanız burası sizi çok mutlu edecektir. Bu nedenle gözlüklerinizi falan yanınızda getirin.

Gözünüzde çok modern bir plaj ya da tesis canlandırmayın. Biraz ilkel diyebilirim ama doğa anlamında muhteşem. Küçük kendi halinde bir işletme var plajda. Daha çok yerel yiyecekler satılıyor ki bizim çok hoşumuza gitti. Çiğ börekler, muhteşem patates kızartmalarını çok beğendik. Şezlong temin edebiliyorsunuz. Ayrıca oturmak için masalar da var. Size önerim özellikle yoğun yaz sezonunda buraya erken gidip güzel bir ağaç gölgesi yakalamanız.

Kaş Büyükçakıl plajı

Adından da anlayacağınız gibi burası biraz taşlık bir denize sahip. Eğer deniz ayakkabıları ile gelirseniz buraya hiç sorun yok. Burada şezlonglar ücretsiz. Güzel ama soğuk bir denizi var.

Kaş Büyükçakıl plajı

Kaş Küçükçakıl plajı

Büyükçakıla oranla daha küçük bir plaja sahip burası. Denizi gene çok soğuk. Gene burada da deniz çakıllarla dolu. Bu nedenle kesinlikle deniz ayakkabısı rahat ettiriyor. Burada farklı olarak kıyıda yan yan dizilmiş beachler var. Bu beachlerin önünde denize girmek için merdivenler var. Bu merdivenlerden de denize girebilirsiniz. Bu arada biz buraya gittiğimizde derya beach ile çınarlar beachi tercih etmiştik. Burada şezlong ve şemsiye bedava ancak tesisten birşeyler yiyip içmeniz gerekiyor. Bir çok yere oranla ise fiyatlar şişirilmemiş.

Kaş Küçükçakıl plajı

Kaş kalkan’da gezilecek yerler

Kalkan Kaş’a bağlı turistik bir yer. Kaş kadar Kalkan’da gezilecek yerler çok popüler aslında. Bulunduğu konum ise aslında pek çok noktaya kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Ancak ben Kaş’a çok yakın olmak istiyorum diyorsanız konaklamak adına çok da size uymayabilir, çünkü kalkan kaş arası ortalama 24 km. mesafede.

Kalkan oldukça sessiz sakin bir yer. Daha çok kafa dinlemek isteyenlere önerebileceğim bir yer diyebilirim hatta. Patara plajına 12 km. mesafede, kaputaş plajına 6 km. mesafede yer alıyor. Burada önceleri daha çok rumlar yaşıyormuş. Bu nedenle bir çok noktasında eski rum evleri karşınıza çıkıyor.

kaş kalkan

Kaş Asmaaltı plajı

Yukarıda bahsettim çınarlar ve derya plajları çok güzel olmasına rağmen özellikle yoğun sezonda biraz kalabalık oluyor. Eğer bu kalabalık sizi bunaltırsa ya da daha sakin bir plaj istiyorsanız size limanın batısında yer alan Asmaaltı plajını öneririm. Burası da son derece güzel bir plajdır ama derya ve çınarlara oranla çok daha sakindir.

Kaş akşam gezilecek yerler

Kaş’ın akşamları daha çok çeşme ya da Bodrum’dan ziyade yazlık yerlerde ailecek gidilen tatil havası yarattı bende. Bu nedenle o Bodrum ve Çeşme havasını burada bulamayabilirsiniz. Gidilecek bar kaffe ya da bu tarz yerler var, ancak akşam daha çok burada çarşısını gezelim güzel bir yemek yiyelim şeklinde eğlence anlayışı var.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.