Heidelberg Gezilecek Yerler

Romantik yol Heidelberg

Geçen yaz çıktığımız romantik tatil rotamızda uğradığımız ve çok da beğendiğimiz bir yer oldu Heidelberg. Özellikle Heidelberg gezilecek yerler, oldukça keyifli ve çok kısa sürede gezip bitirebileceğiniz şekilde. Biz uzun seyahatimiz esnasında burada 2 gün konakladık.

Heidelberg Gezilecek Yerler

Tatilimizde amaç meşhur Almanya ve Fransa arasında kalan romantik yol güzergahında yer alan romantik kasabaları görmekti. Bu kasabaları görürken yakın civardaki diğer güzel yerleri de gördük ve çok beğendik. Heidelberg, romantik yol güzergahında yer alan kasabalardan biri değil, ancak güzergaha çok yakın olması nedeni ile bu rotayı izleyen herkesin uğradığı bir yer.

Heidelberg kalesi Heidelberg'de gezip görülecek yerler Romantik yol Heidelberg

Heidelberg, gerçekten doğanın iç içe olduğu bir yer. Ben gezerken bu güzel şehri çok beğendim. Büyük değil, ama çok şirin ve çok sıcak. Kendinizi deniz kenarındaki bir tatil kasabasında hissediyorsunuz. Romantik yol güzergahında yer alan diğer bir çok kasabaya oranla da oldukça hareketli burası. Biz hem gece hem de gündüz dışarıdaydık.

Şehir bir üniversite şehri, çünkü Almanya’nın en eski ve en önemli tıp üniversitesi burada yer alıyor. Bu nedenle etrafta bir sürü genç öğrenci görüyorsunuz. Doğal olarak herkes bilir, öğrencinin ağırlıkta yaşadığı yerlerin enerjisi yüksektir ve eğlencelidir. Heidelberg’de kesinlikle enerjisi çok yüksekti. Romantik yol Heidelberg diye geçse de bu şehir, tek başına bence gezip görülmesi gereken bir yer.

Heidelberg’de gezip görülecek yerler

Gelelim Heidelberg’de gezip görülecek yerlere. Dediğim gibi biz burayı bir günde tamamen gezdik ve üzerine keyfini çıkardık. Ben, genelde bir yeri görmeye gittiğimde koştur koştur sadece turistik yerlerini göreyim, sonra gelip otelime yorgun argın ayaklarımı dinlendireyim şeklini hiç ama hiç sevmem.

Elbette turistik yerlerini gezerim, ama sadece görmüş olmak için değil, gerçekten görmek istediğim için. Ancak turistik bölgelerinde çok fazla zaman geçirmeyi sevmem. Şehri keşfetmeyi severim. Kaffelerinde oturmayı, restaurantlarında yemek yemeyi, mağazalarından alışveriş yapmayı ve çok da fazla turist olmayan yerlerini keşfetmeyi çok severim. Burada da öyle yaptım. Hem şehri doya doya, sindire sindire gezdim, hem de gezilecek turistik yerlerini gezdim. 2 gün kaldık biz Heidelberg’de. 2 gün kesinlikle yeterli. Hatta 1 gün de yeterli. Ancak benim gibi şehri sindire sindire gezmeyi sevenlerdenseniz 2 gün çok ideal.

Heidelberg Hauptstrasse caddesi

Ben bu caddeye bayıldım. Heidelberg denilince zaten burası hemen çıkar karşınıza. Dediğim gibi burası çok da büyük değil. Size, şunu söyleyeyim gezeceğiniz yer komple bu cadde. Ben böyle caddelere zaten bayılıyorum, bu nedenle burayı görmek için inanılmaz heyecanlıydım.

Caddeyi gördüğümde gerçekten anlatıldığı kadar varmış dedim ve çok beğendim. Altı üstü cadde ne var demeyin. Bu durum ne beklediğinizle alakalı. Küçük bir öğrenci şehrine gidiyorsunuz ve çok da büyük olmadığını bilerek gidiyorsunuz. Bu nedenle karşınıza çıkan bu Avrupa’nın en uzun caddesi unvanının almış olan cadde sizi fazlasıyla tatmin ediyor.

Biz Heidelberg’e gelir gelmez hemen kendimizi attık dışarı ve bu caddeye geldik. Cadde 1,5 km. lik bir uzunluğa sahip ve araç trafiğine kapalı. Bu nedenle yayıla yayıla geziyorsunuz caddeyi. Cadde sağlı sollu mağaza,açık hava kaffeler ve yemek yenilecek yerlerle dolu.

Heidelberg Hauptstrasse caddesi

Heidelberg Marktplatz Meydanı

Caddeyi gezdikten sonra meşhur meydanına gidiyoruz. Meydan çok eğlenceli ve cıvıl cıvıl. Hatta sokak sanatçıları vardı ve show yapıyorlardı. Bu showa kızım bayıldı. Bu meydanda ilk gün italyan restaurantında yemek yedik, 2. gün ise bir türk restaurantına girdik. İkisi de birbirinden başarılıydı diyebilirim. Meydanın tam ortasında herkül heykeli ve bir çeşme var.

Dediğim gibi meydan çok keyifliydi. Sanki bir festival vardı gibiydi. Cıvıl cıvıl ve çok hareketliydi. Biz bu meydanda çok eğlendik. Meydanda bol bol vakit geçirmeyi unutmayın.

Heidelberg Marktplatz Meydanı

Heidelberg eski köprü

Heidelberg’de gördüğüm en romantik yerdi burası. Tam anlamı ile doğa harikası bir yer. Heidelberg, Neckar nehri tarafından ikiye bölünmüş. Nehir ve üzerinde yer alan bu köprü şehrin simgesi olmuş.

Köprüye ulaştığımızda manzaraya inanamadık. Çok huzurlu ve çok güzeldi. Bu köprü 2. dünya savaşı esnasında askerler tarafından yıkılmış, fakat sonrasında halkın kendi arasında topladığı paralarla tekrar yapılmış ve 1947’de de açılmış.

heidelberk kalesi - heidelberg eski köprü

Köprü turist kaynıyor, özellikle de nedense çoğunluk Japon turistti. Köprünün bir başında, bir orasında, bir sonunda her yerinde fotoğraf çektiriyorlardı. Japonlar kadar olamasak da biz de kendi çapımızda çok güzel fotoğraflar çektik.

heidelberk eski köprü

Köprünün girişinde bir maymun heykeli var. Nedense turistler bu heykele pek bir ilgililer. Biz de eksik kalmayalım dedik ve bu heykelle fotoğraf çektirdik.

heidelberg hakkında bilgi

Heidelberg filozoflar yolu

Köprüyü geçince karşınıza filozoflar yolu çıkıyor. Bu yol üniversite hocalarının ve ve filozofların yürüyüş yolu olarak kullanıldığı için bu ismi almış.

Heidelberg kalesi

Şehrin köprüden sonra en büyük simgesi Heidelberg kalesi. Kalenin tahmin ettiğiniz gibi muhteşem bir manzarası var. Şehir zaten o kadar güzel bir görselliğe sahip ki, gittiğinizde kesinlikle bana hak verecekseniz. Öyle yükseklere bile çıkmadan şöyle bir etrafınıza bakındığınızda yemyeşil orman, muhteşem bir göl ve harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

Kaleye çıkmak öyle sandığınız kadar kolay değil. Zaten hiç bir kaleye çıkmak kolay olmamıştır. En nefret ettiğim durum da budur. Ancak burada kaleye çıkmanın biraz daha insan gücünden uzak bir yolunu bulmuşlar. Kaleye funikülerle çıkıyorsunuz. 8 metre uzunluğunda olan ve ortalama 50 kişilik kapasiteye sahip bu funikülerle çıkmak ise öyle yükseklik korkusu olanların rahatlıkla kullanabilecekleri bir ulaşım aracı değil bana göre. Kaleye vardığınızda ise karşınıza adeta kartpostal gibi bir görüntü çıkıyor.

Heidelberg Almanya’nın en güzel şehri seçilmiş. Bence bu unvanı sonuna kadar hak etmiş. Kesinlikle büyük değil, çok küçük. Yani bir gün burası için yeterli. Ancak yazımın başında da dediğim gibi zamanınız varsa 2 gün de kalabilirsiniz. Ancak 2. gün bir önceki gün yaptıklarınızı tekrarlarsınız. Biz öyle yaptık ve hiç sıkılmadık.

Heidelberg’e ulaşım

Biz romantik yol tatili planlamıştık ve Münih ile başlayıp, Shuttgart, Strazburg ve Heidelberg yapıp romantik yolumuza başladık. Siz Heidelberg’e Stuttgart ve Frankfurt’tan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Heidelberg, Stuttgart ve Frankfurt arası ortalama 2 saat.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.