Eskişehir’de Yeme İçme

Eskişehir yemek rehberi

Ülkemizin en güzel gezilecek yerlerinden biri olan bu şehir yemek konusunda size bir sürü alternatif sunuyor. Eskişehir’de yeme içme konusunda pek çoğunuzun damak tadına yakışır yemekler bulacağınızı umut ediyorum. Öncelikle şunu belirteyim genelde burada hamur ağırlıklı beslenildiğini gördüm. Mantılar ve çi börekler adeta havada uçuşuyor şehirde. Hamur işi seviyorsanız bu şehir sizi yeme içme konusunda kesinlikle mutlu edecektir.

eskişehirde yeme içme - eskişehir balaban köftesi

Eskişehir’in nesi meşhur

Aslında bu sorunun cevabını bilmeyen azdır. Çünkü Eskişehir yemek rehberi denilince akla hemen çi börek gelir. Bu arada çi börek kelimesini yanlış yazmıyorum bilerek ğ kullanmadan yazıyorum. Çünkü gerçekte bu böreğin adı çi börekmiş. Çi kelimesi böreğin anavatınından yani kırımdan ülkemizde uzanmış. Kırımca çi güzel anlamına geliyormuş. Yani böreğin adı aslında güzel börek oluyor bilginiz olsun.

eskişehirde en güzel yemek yenilecek yerler

Gelelim Eskişehir’in nesi meşhur konusunda en güzel çi böreğin nereden yenileceğine. Şehirde hemen hemen her yerde her noktada çig börek yapan yer var. Ancak ben et konusunda en kıl ve en seçici insanlardan biri olduğum için önüme gelen yerde yiyememe gibi bir sıkıntım vardı Bu nedenle biraz seçici davranmak durumunda kaldım. Benim gibiler için peynirli de yapıyorlar ancak buraya kadar gelip kıymalısını denemeden dönmeyeyim dedim ve denedim. Ama iyi ki de denemişim, ben çok beğendim

Eskişehir çi böreği

Biz odunpazarında son derece şık, küçük ve oldukça da sevimli bir yerde yedik. Ben hemen yiyeyim kalkayım mantığını pek sevmediğim ve oturup keyif yaparak yemeyi sevdiğim için burayı tercih ettim. Hem o tarihi evin içinde oturma şansı yakaladım hem de eşsiz çi böreklerinin tadına baktım. Benim gittiğim yerin adı tüfekçizade konağı. Gerçekten çok şirin ve oldukça keyifli bir mekan. Sıcacık bir ortamı var. Biz sahibi ile de tanıştık. Oldukça sempatik bir sahibi var. Böreklerimizin resmini paylaşmıyorum aşırı özendirici olacağı için. Börek sonrası içtiğim kahvem ile mekanın resimlerini paylaşıyorum.

eskişehir

Eskişehir balaban köftesi

Şehrin diğer bir popüler yemeği ise balaban köftesi. Bu yemek ise iskenderin köfteye dönüşmüş hali. Yoğurt ve tereyağ sos ile servis edilen köfte yemeği. Et severleri kesinlikle memnun edebilir. Elbette bu denli hamur ağırlıklı beslenen şehirde gözleme ve mantı olmadan olmaz. Gözleme ve mantı yapan yerler adım başı karşınıza çıkıyor. Genelde çoğu yer fabrikasyondan uzak el yapımı.

Papağan çi börek evi

Eskişehir’in en meşhur restaurantı ise papağan çi börek evi oluyor. Ancak buraya restaurant demek biraz yanlış olabilir. Çünkü daha çok gel geç tarzı bir yer. Burası çi börek konusunda Eskişehir’de en iddialı ve en meşhur yer. Ancak popüler bir mekan olduğu için sıra olabiliyor ve yemeğinizi hemen yeyip kalkmak durumunda kalıyorsunuz.

Kuzu sorpa çorbası

Bu çorba da gene aynı şekilde Eskişehir’e has özel bir çorba. Hemen hemen her yerde yapıyorlar deneyebilirsiniz. Bu çorba da tatarlardan gelmiş bir lezzet.

Eskişehir met helvası

Genelde insanlar Eskişehir’den ayrılırken met helvası alıyorlar kendileri ve sevdikleri için. Şehirden ayrılırken hediyelik almak isterseniz iyi ve lezzetli bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

eskişehir met helvası

Eskişehir gece hayatı

Adeta taksim ve kadıköyü andıran son derece hareketli ve canlı bir gece hayatına sahip burası. Zaten her yerde gençler var bu da şehre çok ayrı bir enerji katıyor. Porsuk çayının bulunduğu yerdeki caddede boydan boya uzanan barlar var. İster alkollü, ister alkolsüz içebilir, müzik dinleyebilir ve lezzetli bir şeyler yiyebilirsiniz. Hem eğlence hem de yemek yeme arayışı yaşarsanız bu barları değerlendirebilirsiniz.

Genel olarak Eskişehir, lezzetleri yerinde bir şehir. Fiyatlar ise kesinlikle makul sayılır. Her yerde şirin ve damak tadınıza uyabilecek yemek yerleri var. Ancak kesinlikle buranın yıldızı çi börek. Denemeden ve bolca yemeden dönmeyin derim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.