Eskişehir Sazova Parkı Hakkında Bilgi

Eskişehir’de gezilecek en önemli noktalardan biri Eskişehir sazova parkıdır. Eğer çocuğunuzla beraber keyifli bir seyahat planlıyorsanız Eskişehir’e gidebilir ve burada bu güzel parkı ziyaret edebilirsiniz. Gelelim Eskişehir sazova parkı hakkında bilgilere. Park oldukça büyük ve çok keyifli. Gezmesi bir miktar zaman alıyor ona göre. Parka giriş ücretli değil. Ancak parkta yer alan yerlere girmek ücretli. Fakat ücret oldukça küçük ve adeta temsili.

Eskişehir Sazova Parkı Hakkında Bilgi

Sazova parkının en dikkat çeken yeri Eskişehir sazova parkı masal şatosu oluyor. Şato zaten parka daha adımınızı atar atmaz gözünüze çarpıyor. Yapı adeta masallardan fırlamışçasına inanılmaz güzel ve çocuklar resmen bu şatoyu görünce büyüleniyorlar. Şatonun dışarıdan görüntüsü mükemmel olduğu gibi içinde de bir sürü eğlenceli aktivite var.

Öncelikle Eskişehir masal şatosundan içeri girdiğinizde sizi masal kahramanlarının heykelleri karşılıyor. Bunları yakından seyretme ve beraber fotoğraf çektirme şansı yakalıyorsunuz. Bunun yanında şatoda bazı bölümler var ve burada çocuk için eğlenceli oyunlar da oynanıyor. Bunlardan 2 tanesi ekstra ücretli (ücret çok az) biletleri ise şatonun bahçesinde yer alan küçük gişeden satılıyor. Gösterinin saatleri var. Her gösteri belli saatlerde yapılıyor. Ancak fazla kalabalık olmaması nedeni ile hem anne hem de baba girmesin diyebiliyorlar. Bu durumda bir veli girebiliyor çocukla içeri.

sazova parkı masal şatosu

Size önerim Eskişehir sazova parkını görmeye geldiyseniz bu gösterileri kaçırmayın derim. Çok eğlenceli çünkü. Hemen bu gösterilerden de bahsedeyim kısaca. Biletinizi alıyorsunuz gişeden ve gösteri saatine 5, 10 dakika kala gösterinin yapılacağı yere gidip beklemeye başlıyorsunuz. Gösteri tam saatinde başlıyor. Bir tanesine hem eşim hem de ben girebildim. Burada çocuklar bir rehber ile merdivenlerden aşağıya iniyorlar ve burada birbirinden renkli masal kahramanlarını geziyorlar. Veliler ise arkadan takip ediyor. Eğitmen her masal kahramanının yanında o masal kahramanı ile ilgili hikayeyi anlatıyor. Masal kahramanları genelde canlanıyor ve hareket edebiliyor. Bunlardan hatırladıklarım keloğlan ( çocuklara hareket ederek kendi sesi ile masal anlatıyor ) dede korkut ( aynı şekilde keloğlan gibi hareket ederek çocuklara masal anlatıyor ) 3 gözlü canavar. Kısa bir gezi ve son derece keyifli.

Diğer aktivite ise gene bu şekilde bir rehber eşliğinde ancak daha çok bir tiyatro canlandırması şeklinde. Bu aktivite çok daha keyifliydi. Ancak buna sadece bir veli aldılar. Burada da çocuk gene rehberle geziyor ve veliler çocuklara yaklaştırılmadan arkadan sessizce onları takip ediyor. İçeride masal kahramanları gibi giyinmiş insanlar var ve bir tiyatro oyunu canlandırıyorlar fakat bu oyunun içine çocukları da dahil ediyorlar. Yaratılan hikayede çocuklarla beraber keyifli bir gezi yapıyorlar.

Eskişehir sazova parkı masal şatosu

Bu eğlenceli aktivitelerden sonra sihirbazlık gösterilerinin ya da eğlenceli değişik oyunların oynandığı bir oda var. Buraya girip bir süre çocuğunuza oyun oynatabilirsiniz. Şatonun içinde hediyelik alabileceğiniz dükkanlar ve oyuncakçılar var. En üst katına çıkmayı sakın unutmayın şatonun. Hem güzel bir manzara hem de farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Bu arada şatonun üst katında bir kaffesi var. Burada bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Diğer bir çocukların bayıldıkları yer ise korsan gemi oluyor. Korsan geminin de temsili ve oldukça küçük bir giriş ücreti var. Geminin içinde her noktada ayrı bir ayrıntı var. Yemek yapılan özel bölümler, hapis tutulan insanların kaldıkları özel bölümler, korsanların çalışma yaptıkları özel çalışma masası falan var. Eğlenceli ve gezmesi özellikle çocuklar için çok eğlenceli diyebilirim.

Müze gezmeyi seviyorsanız bildiğiniz diğer tüm müzelerden farklı bir müze var parkta. Bilim müzesi. Müzenin içinde çocuklar oldukça keyif alıyorlar. Çünkü sergilenen tüm eserlere dokunma ve inceleme şansı yakalıyorlar. Bilim müzesini gezdikten sonra uzay evini de gezebilirsiniz. Ancak uzay evinin de saatleri var ve bileti kısıtlı sayıda. Fakat benim kızım uzay evinde bir miktar sıkıldı. Uzay evi bir sinema salonu gibi. Ancak farklı olan ekran tavanda ve hafif yatık bir şekilde izliyorsunuz. Size yıldızları ve uzayı anlatıyorlar dev ekranda. Aslında son derece farklı ve keyifli bir tecrübe.

Balıkları bütün çocuklar sever. Parkta yer alan dev akvaryumu kesinlikle gezmenizi öneririm. İçinde bir sürü balık türünü yakından görme şansı yakalıyorsunuz. Piranhalardan tutun da çok farklı değişik balıkları görebilir ve fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Parkta şato aslında en çok zamanınızı alan gezi noktanız olacak. Bu arada parkın girişinde bir sürü kaffe var. Bu kaffelerde bir şeyler yiyip içebilir dinlenebilirsiniz. Önemli bir ayrıntı da park pazartesi günleri tüm gün kapalı. Seyahatinizi buna göre planlamanızı öneririm. Parkla ilgili fotoğraflar için galeriyi tıklayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Response

  1. Parkımızı beğendiğiniz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Yılın hemen her günü farklı etkinliklerle ziyaretçilerimizi ağırlamaktan bizde sizler kadar mutlu oluyoruz. İlginiz için teşekkür ederiz.
    Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.