Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Yapılan en son araştırmalara göre dünyanın en pahalı şehirleri ile dünyanın en ucuz şehirleri belirlenmiş ve bu şehirler arasında aslında çok da yabancı olduğumuz şehirler yok.

Dunyanin en pahali sehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri sıralaması

İçlerinde benim de gittiğim ve evet bu şehir gerçekten gereksiz pahalıydı diyebileceğim şehirler de var. Konaklamasından, ulaşımına, yeme içmesinden, gezmesine işte dünyanın en pahalı şehirlerinin sıralaması.

En lüks şehirler

Dünyanın en pahalı şehirlerinin yanında en lüks şehirler de aslında bu sıralamada yer alıyor. Ancak lüks  bir şehir ile pahalı şehir arasındaki fark ise tahmin edeceğiniz gibi lüks şehri daha çok farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyen insanlar tercih ediyor.

Dunyanin en pahali sehirleri siralamasi

İsviçre Zürih

Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında bir çok şehri arkasında bırakan ve bir kaç senedir en pahalı şehir olma unvanını kimseye bırakmayan Zürih oluyor. Zürih’e gitme fırsatım olmuştu ve ne denli pahalı bir şehir olduğunu bizzat deneyimleme şansım oldu. Aslında halkının maddi durumunun iyi olduğunu kazançlarının yüksek olduüunu ve buna orantılı olarak şehirde standartların biraz yüksek olduğunu gözlemledim ben. Ancak şehri görmek isteyenlere gereksiz ve anlamsız bir pahalılık sunuyor şehir. Açıkçası evet güzel ve derli toplu bir şehir ama o denli pahalı olmayı gerektirecek bir durumu da yok.

Fransa Paris

İki kez Paris’e giden biri olarak beni en zorlayan şehirlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Mevsimi çok sinir bozucu olmasının yanında şehir bana göre kendisinden çok daha güzel şehirlere oranla gereksiz pahalı. Bence tamamen popülerliğinden kaynaklanıyor.

Çin – Hong kong

Listede en pahalı şehirler arasında burayı görmek sizi şaşırtabilir. Çine seyahati yapanlar beni anlayacaklardır. Çin bazı yerleri çok ucuzken, bazı yerleri inanılmaz pahalıdır. Hatta dünya üzerinde en pahalı yer gibi gelebilir size.

Singapur – Singapur

Singapur dünya üzerinde en az suç oranına sahip yerlerin başında geliyor. Birbirinden güzel avm leri ve renkli sokakları ile aslında Singapur lüks şehirler ve ülkeler arasında yer alır. Gelir seviyesi yüksek insanların yaşadığı bir yer olması burada hayatın biraz daha pahalı olmasına nede oluyor olabilir.

İsrail – Tel aviv

Oldukça zengin bir ülke olduğu bilinen İsrail’de yer alan Tel aviv ciddi anlamda gereksiz ve saçma bir pahalılığa sahip.

Japonya – Osaka

Japonya genel olarak turistler için oldukça pahalı bir ülke aslında. Güzelliği ve farklılığı bu pahalılığı katlanılabilir hale soksa da Japonya’nın en pahalı şehri olarak Osaka seçilmiş.

A.B.D New york

Amerika herkesin görmek istediği bir ülkedir. Ülkede tatil ise özellikle türkler için son derece maliyetli olabilir. Son derece güzel ve kesinlikle görülmesi gereken bir şehir olan New york dünyanın en pahalı şehirleri arasına girmiş.

Dünyanin en ucuz sehirleri

Danimarka – Kopenhag

Berbat bir coğrafyada yer alan Kopenhag’da bana göre güzel sevimli ve son derece küçük bir şehir. Pahalılığı ise gereksiz kesinlikle.

A.B.D Los angeles

Listenin son sırasında ise gene bir Amerika şehir yer alıyor. Los angeles evet bir miktar pahalı bir şehir ama o kadar büyük bir şehir ki alternatifleri de çok fazla. Ancak bir çok şehre oranla biraz daha fazla bir bütçe ile buraya gitmeniz gerektiği kesin.

En luks sehirler

Dünyanın en ucuz şehirleri

Gelelim dünyanın en ucuz şehirlerine. Hindistan’ın son derece kalabalık ve turistik bir şehri olan Mumbai son araştırmalar sonucu dünyanın en ucuz şehirleri arasında ilk sırada gösterildi. Mumbai şehrini sırası ile Bükres, panama city, Yeni delhi, Tiran ve Tunus takip ediyor.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.