Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte’de gezilecek görülecek yerler

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de gezilecek yerler oldukça fazla ve renkli. Tarih ve sanatın içi içe olduğu bu şehirde pek çok özel yapı yer alıyor. Ayrıca şehirde osmanlılardan da bolca esintiye rastlıyorsunuz. Budapeşte orta avrupanın başkenti olarak kabul görmüş ve hatta en romantik şehri ilan edilmiş. Bu durumun ne denli gerçek olduğunu ise gittiğinizde kendiniz karar verirsiniz.

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Gezmesi kolay ve insanı yormayan bir şehir Budapeşte. Ulaşımı son derece rahat. Bir çok Avrupa şehri gibi burası da büyük olmayan derli toplu bir şehir. Budapeşte’de gezilecek görülecek yerler ise sadece bir noktada değil pek çok farklı noktada konumlanmış durumda. Size şehrin en öne çıkmış turistik gezilesi yerleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Budapeşte'de gezilecek görülecek yerler

Budapeşte zincirli köprü

Budapeşte’de gezip görülebilecek en güzel yapılardan biri bana göre bu köprü. Köprüyü özellikle hava karardıktan sonra da görmenizi öneriyorum. New york’un meşhur Brooklyn Köprüsünün mimarı William Tierney tarafından yapımına 1839 yılında başlanmış ve 11 yıllık bir çalışma sonucunda ortaya bu güzel köprü çıkmış. Köprüde gerçekten birbirinden güzel fotoğraflar çekme şansı yakalıyorsunuz.

budapeşte zincirli köprü

Budapeşte opera binası

Budapeşte sanat kokan bir şehir. Viyana’nın dibinde olması da buna ciddi etki ediyor sanki. Şehirde eğer oldukça ekonomik fiyatlara güzel bir konser izlemek istiyorsanız size Budapeşte opera binasını tavsiye ederim. Konser izlemek isteseniz de istemeseniz de bu binayı görmenizi öneririm.

Budapeşte opera binası

Budapeşte parlemonto binası

Bu özel bina Avrupa’nın en büyük 3. parlemonto binası olma özelliğine  sahip aynı zamanda. Macaristan’ın ise en büyük binası kendisi. Binanın en büyük özelliği gerçekten son derece güzel bir mimariye sahip oluşu. Tuna nehrinin hemen dibinde yer alan bu bina özellikle gece kendine has ışıklandırması ile beraber muhteşem bir görselliğe sahip oluyor.

Budapeşte parlemonto binası

Budapeşte kahramanlar meydanı

Budapeşte’ye adım atar atmaz ilk gördüğümüz yer burası olmuştu. Ben çok etkilenmemiş ve Budapeşte’nin en önemli yapısı bu mu diye üzülmüştüm. Bizim çok ilgimizi çekmese de burası bir çok insanın ilgisini çeken özel bir yer. Macaristan’ın en önemli milli törenlerine ev sahipliği yapıyormuş. Buraya Budapeşte’nin merkezi deniliyor.

Budapeşte kahramanlar meydanı

Budapeşte mathias kilisesi

Bir dönem osmanlılar tarafından cami olarak kullanılan bu kilise burası. Budapeşte’nin meşhur kiliseleri arasında yer alıyor.

Budapeşte mathias kilisesi

Budapeşte vagi utca caddesi

Burası Budapeşte seyahatim boyunca en beğendiğim yer oldu. Trafiğe kapalı olan bu cadde adeta size Budapeşte yaşantısının akışının nasıl olduğunu hissettiriyor. Cadde boyunca alışveriş yapacağınız dükkanlar, kafeler var. Vakit geçirmesi ve gezmesi keyifli bir yer.

Budapeşte vagi utca caddesi

Budapeşte matyas kilisesi ve balıkçı tabyası

Turistik amaçlı bir yere gittiğimizde illaki tepeden şehri kuşbaşı görebileceğimiz yerler isteriz. Budapeşte’de de böyle bir yer olarak balıkçı tabyasını öneririm. Eskiden balık pazarının olduğu yerde bulunan balıkçı tabyası tuna nehrinin özellikle en güzel görüntülerini kuşbakışı izlemenizi sağlıyor. Sonrasında ise matuyas kilisesini gezebilir ve tarihe ciddi bir geçiş yaşayabilirsiniz. Kilise hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında açıkken hafta sonları ise 09:00 ile 12:00 saatleri arasında açık.

Budapeşte matyas kilisesi ve balıkçı tabyası

Gellert tepesi – Budapeşte özgürlük heykeli

Şehrin pek çok noktasından görülen bu heykel Budapeşte’nin sembollerinden biri. İlk osmanlılar tarafından inşa edilen ve sonrasında Avusturyalılar tarafından ilaveler yapılan bir kale mevcut burada. Bu kaleyi belli bir ücret karşılığı gezebiliyorsunuz.

Budapeşte tarih müzesi

Budapeşte resimlerinde genelde bu müzenin resmini çok görürsünüz. Çok güzel bir mimarisi vardır müzenin. Müze Buda kale bölgesinde yer alıyor. Eğer tarihe meraklıysanız ve Budapeşte’nin tarihini de merak ediyorsanız bu müzeyi kesinlikle gezmelisiniz. Müze pazartesi günleri kapalı. Mart ve ekim ayları arasında 10.00-18.00 saatleri arasında, kasım ve şubat ayları arasında ise 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte tarih müzesi

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.