Brüksel İşeyen Çocuk Heykeli

Şehirde gezilecek ve görülecek diğer önemli yapılardan biri de hiç şüphesiz Brüksel işeyen çocuk heykelidir. Heykel Brüksel’in en çok ilgi çeken yapısı olma unvanına da sahiptir. Heykel adından da anlaşılacağı gibi işeyen küçük bir çocuğu tasvir etmektedir. Ünlü meydan grand place de yer alan heykel 61 santimetre boyunda ve bronzdan yapılmıştır.

Brüksel İşeyen Çocuk Heykeli

Aslında farklı bir görselliğe sahip olmasının yanında farklı eleştirilere de maruz kalmaktadır. Özellikle Brüksel’de var olan özel yapılar arasında neden bu heykelin yer aldığı pek çok kişi tarafından eleştirilmektedir. Ancak tüm eleştirilere rağmen heykel Brüksel’in en popüler simgesi olmayı sürdürmektedir. Gerçek adı Manneken pis olan heykelin ziyaretçisi oldukça fazladır.

En çok merak edilen ise Brüksel işeyen çocuk heykelinin hikayesidir. Brüksel’in en popüler çocuğu olarak isimlendirilen bu heykelin aslında bir çok hikayesi vardır. Hikayelerden hangisi doğru tam olarak bilinmese de en çok inanılan hikaye şudur. Burada yaşayan halktan bir insan çocuğunu kaybeder ve tam bu noktada çocuğunu bulur. Bunun mutluluğu ile bu heykeli yaptırır.

Brüksel işeyen çocuk - Manneken pis

Diğer bir efsaneye göre ise heykeli olan çocuk bir ajandır ve şehirde pek çok kilit noktalara bombalar yerleştirmiştir. Yakalandığında ise bunu kutlamak amaçlı bu heykel yapılmıştır. Aslında pek çok hikayesi olmasına karşın ve anlamsız bir yapı olmasına karşın heykel Brüksel’de inanılmaz sevilir ve turistler tarafından da çok ilgi görür durumdadır.

Heykelin hemen yakınında bir kız çocuğu heykeli daha göreceksiniz. Bu heykel ise işeyen çocuk heykeline eşlik etmesi amaçlı yapılmış ancak beklenilen ilgiyi bir türlü görememiştir. Heykel bir çok kez çalınmaya yeltenilmiş ve en sonunda bir grup öğrenci tarafından da çalınmıştır. Ancak sonrasında hiç bir zarar görmeden geri getirilmiştir.

Günümüzde işeyen çocuk heykeli Brüksel’in ciddi bir sembolü haline gelmiştir. Hediyelik eşya dükkanlarına girdiğinizde her yerde sembolik olarak bu heykelin süslemelerini hemen göreceksiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.