Belçika Çikolatası

Dünyaya nam salmış olan Belçika çikolatası hakkında bilgi arıyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı öneririz. Dünyanın pek çok yerine Belçika çikolatası ya da Brüksel çikolatası adında çikolatalar satılır. Ancak hiçbiri Belçika’dan ve Brüksel’den alınan bir çikolatanın yerini tutmaz. Ciddi anlamda özel ve son derece meşhur çikolatalardır.

Belçika çikolatası

Mazisi 1912 yılına ait olan Brüksel çikolataları ya da diğer adı ile Belçika çikolataları gerçekten denemeye değer lezzete sahiptirler. Tamamen doğal ürünler kullanılarak yapılan ve lezzeti adeta sır olan çikolatalardır. Dünya üzerinde en büyük rakibinin İsveç çikolataları olduğu söylenir.

Şehirde pek çok yerde çikolata satışı görürsünüz. Ancak buraya kadar gelmişken en iddialı ve en lezzetli çikolataları yemenizi öneririm. Belçika çikolatası nereden alınır? diye soruyorsanız size grand place meydanında yer alan dükkanlardan almanızı öneririm. Elbette diğer pek çok çikolatacılara oranla fiyatı bir miktar farklı olsa da lezzet açısından en iddialı dükkanlar burada yer alıyor. Fakat size önerim bir hayal kırıklığı yaşamamak için çikolatalarının tadına baktıran dükkanlardan alışveriş yapmanızdır. Genelde en beğenilen markalar leonidas, godiva, neuhaus, pierre marcolini markalarıdır.

Belçika çikolatası nereden alınır

Brüksel’de çikolatacılara girdiğinizde size hemen günlük üretilen çikolatalar ikram edilir ve tavsiye edilir. Genelde dolgu çikolataları meşhurdur. Bunlar sütlü, bitter ve beyaz çikolata şeklinde üç grupta satılırlar. Size bir de truffles ve Gianduja adındaki çikolatalar önerilecektir. Ttruffles krema ve çikolata karışımından elde edilen lezzetli bir çikolata türüdür. Gianduja ise fındık ya da badem ezmelerinin dikdörtgen şekillerde kesilip altın rengi kağıtlarla paketlenmesi sonucu oluşturulan çikolata türüdür. Belçika çikolataları ile bilmeniz gereken diğer bir ayrıntı ise tamamen doğal malzemelerle yapıldığı için ve içine hiç bir katkı maddesi koymadıkları için 21 gün içerisinde tüketmeniz gerekir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.