Barcelona’da Ulaşım

Barcelona’da ulaşım

Barcelona büyük bir şehir olmadığı için burada ulaşım konusunda fazla sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde zaten bir çok noktaya metro ile rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Barcelona’ya ucakla ulaşım

Barcelona dünya üzerinde en çok ziyaretçiye sahip şehirlerden biridir. Barcelona’ya bir çok ülkeden uçuşlar yapılmaktadır. Şehirde uluslararası hava ulaşımı için Barcelona uluslar arası havalimanı El Prat kullanılmaktadır. Bu hava limanı Avrupa’nın en büyük hava limanları arasında yer almaktadır.

barcelona ulaşım rehberi - Barcelona uluslar arası havalimanı El Prat

Barcelona hava limanının şehir merkezine uzaklığı

Hava limanı şehrin 13 km. güneyinde yer almaktadır.

Barcelona hava limanından şehir merkezine ulaşım

Hava limanından barcelona şehir merkezine ulaşım genelde trenlerle yapılmaktadır. Bunun yanında hava limanı otobüsleri de şehir merkezine ulaşım için kullanılabilir.

Barcelona’ya trenle ulaşım

Bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Barcelona’ya da trenle ulaşım son derece yaygındır. Çeşitli Avrupa şehirlerinden Barcelona’ya gece seferleri düzenlenmektedir.

barcelona ulaşım rehberi - barcelonaya trenle ulaşım

Barcelona’ya tren seferleri düzenlenen şehirler

Cenova, paris, zürih ve Milan gibi pek çok Avrupa şehrinden Barcelona’ya trenle ulaşılabilir.

İspanya’nın diğer bir önemli şehri olan Madrid’i de görmek istiyorsanız Barcelona’dan kalkan trenle gidebilirsiniz. Madrid’e giden trenin kalktığı istasyon ise Barcelona sants istasyonudur. Buradan hem Madrid’e hem de diğer İspanya şehirlerine seferler vardır.

Barcelona’da yer alan tren istasyonlarından biri de Barcelona França tren istasyonudur. Bu istasyonun en büyük özelliği hava limanına kalkan trenler buradan kalkar. Bunun yanında uluslararası ve bölgesel seferler düzenleyen trenler de buradan kalkmaktadırlar.

Barcelona şehir içi ulaşım

Barcelona’da en çok kullanılan ulaşım araçları metro, tramvay, otobüs ve taksilerle yapılmaktadır. Barcelona’da en çok kullanılan ulaşım şekli ise metrodur. Barcelona metrosu oldukça kullanışlı ve anlaşılır şekildedir. Şehirde 5 adet metro hattı yer almaktadır. Bu 5 adet metro hattı her biri farklı renk ve sayılar ile gösterilmektedir. Metro biletleri istasyonlardan, bilet gişelerinden ve otomatlardan satın alınabilinir.

barcelona metrosu

Barcelona’da tramvay ile ulaşım

5 adet tramvay hattı yer almaktadır Barcelona’da. Tramvayın bazı hatları Barcelona’nın en uzak noktalarına kadar gitmektedirler.

barcelonada-ulaşım-Barcelonada-tramvay-ile-ulaşım.jpg

Barcelona’da turistik otobüsler

Hop on & hop off turistik otobüsleri Barcelona’da turistler tarafından çok tercih edilen bir ulaşım aracıdır. Barcelona geziniz sırasında sık sık karşınıza çıkacak olan bu tursitik otobüsler Barcelona’da yer alan gezilecek önemli her noktaya uğrar. Bazı merkeze uzak olan yapıları görmek için özellikle bu otobüsleri tercih edebilirsiniz. Bu noktalar nou camp stadyumu ve poble espanyoldur. Buralara bu otobüslerle çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Bu otobüslerde mekanlarla ve yapılarla ilgili sesli anlatım da mevcut ancak Türkçe anlatım maalesef yapılmıyor.

barcelona Hop on & hop off turistik otobüsler

Barcelona’da otobüs ile ulaşım

Barcelona’da metro kadar otobüsler de son derece kullanışlı ve rahattır. Barcelona’da yer alan bu otobüs seferleri beş dakikada bir gerçekleşmektedir.

barcelonada otobüs ile ulaşım

Barcelona’da taksi ile ulaşım

Barcelona’da taksiler de bir ulaşım seçeneği olabilir. Taksilerin üzerinde bir ışık göreceksiniz. Bu ışık eğer yeşil yanıyorsa taksi boş demektir. Barcelona’da taksilerde gece ve gündüz tarifesi farklıdır. Gece tarifesi gündüze oranla daha pahalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus taksiye bindiğinizde taksimetrenin açıldığından emin olun. Çünkü bazı taksiciler turist olduğunuzu anlayıp taksimetreyi açmayıp kendi kafasına göre fiyatlandırma çekebilir size buna dikkat edin.

barcelonada taksiler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.