Barcelona Sagrada Familia Kilisesi

Barcelona Sagrada Familia Kilisesi Hakkında Detaylı Bilgi

Gaudi Barcelona ziyaretiniz boyunca belki de adını en çok duyacağınız kişi olacak. Çünkü Barcelona’da yer alan pek çok eser Gaudi’nin elinden çıkmış. İşte bu önemli eserlerden biri de muhteşem mimarisi ile sagrada familia kilisesi.

Barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Sagrada Familia Kilisesi hakkında detaylı bilgi

Kilise Barcelona’nın simgesi olan yapılardan biri. Bu kilise Gaudi’nin adeta hayatını adadığı bir yapıdır. Hatta öyle adamıştır ki kilise içerisinde yaşamını sürdürmüştür. Ancak Gaudi 1926 yılında talihsiz bir trafik kazası geçirmiş ve bilincini yitirmiştir. 74 yaşında ve bilinci kapalı bir şekilde vefat etmiştir.

Gaudi’nin ölümünden sonra kilisenin yapımına devam edilmiştir. Ancak İspanyol sivil savaşı esnasında Gaudi’ye ait çalışmalar yakılınca kilisenin yapımına mecburen ara verilmek zorunda kalınmıştır.

barcelonada gezilecek kiliseler - Barcelona Sagrada Familia Kilisesi içinde yer alan eserler

1952 yılında kilisenin yapımına tekrar başlanılmıştır. Gaudi’nin ölmeden önce çizmiş olduğu şekilde kilisenin yapımı devam ettirilmiştir. 1987 yılında kilisenin yapımına heykeltıraş Josep M. Subirachs’da katılmıştır. Gittiğinizde kilise içerisinde inşası bitmiş olan bölümler ve kilisenin yapımı esnasında yaşanan olayları gösteren küçük bir müze göreceksiniz. Bu müzeyi gezebilirsiniz.

barcelonada gezilecek önemli yapılar - Barcelona Sagrada Familia Kilisesinin dış mimarisi

Sagrada familia kilisesinin kuleleri

Kiliseyi gezdikten sonra kilisenin kulelerine çıkmayı ihmal etmeyin. Çünkü kilisede yer alan bu kuleler muhteşem bir manzaraya sahiptir. Kilisenin diğer bir özelliği ise unesco dünya tarih mirası listesinde yer almasıdır.

Barcelona’nın simgesi olan bu kiliseyi görmeye gidenler en çok dış mimarisinden etkilendiklerini söylemektedirler. Çünkü kilisenin dışı gerçekten çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Barcelonada yer alan gezilecek yerler - Barcelona Sagrada Familia Kilisesi fotografları

Sagrada familia kilisesinin içi

Gaudi’nin en önemli eseri olan Sagrada familia kilisesinin dışı kadar içi de son derece etkileyici ve güzeldir. Gaudi tam bir doğa hayranıymış. Doğaya olan bu düşkünlüğünü kilisenin içinde fazlasıyla yaşatmış. Kilisenin duvarları 360 derece ile tamamen doğa figürleri ile kaplıdır. Sadece duvarlarını değil kilisenin camlarını da doğa figürleri ile kaplamıştır.

barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Sagrada Familia Kilisesinin iç dizaynı

Sagrada familia kilisesine giriş ücretli mi?

Bir çok kiliseyi gezmek ücretsizken bu kiliseyi gezmek ücretlidir. Eğer kiliseyi rehberle gezmek isterseniz de rehber ücreti karşılığında rehberle beraber de kiliseyi gezebilirsiniz.

Barcelona Sagrada Familia Kilisesi içinde yer alan müze

Sagrada familia kilisesinin ziyaret saatleri

Kilise nisan ve eylül ayları arasında sabah 09:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyarete açıkken, ekim ve mart ayları arasında ise sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Sagrada Familia Kilisesinin içi

Sagrada familia kilisesine ulaşım

Kiliseye aslında en kolay metro ile ulaşabilirsiniz. Metronun sagrada familia durağında inmeniz yeterli Durak kilisenin hemen yanında yer alıyor. Üstü açık turistik otobüslerle de kiliseye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.