Barcelona Plaçe de Catalunya Meydanı

Barcelona Plaçe de Catalunya Meydanı Hakkında Detaylı Bilgi

Barcelona’da yer alan bu meydan görmeye değer ve farklı meydanlardan biridir. Meydanın bir özelliği de tüm sokakların başladığı yer olmasıdır. Ayrıca alışveriş seviyorsanız meydanda pek çok markaya ait mazağalar da yer almaktadır. Bu mağazalardan alış veriş yapabilir ve meydanda keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Barcelona Plaçe de Catalunya Meydanının gece fotoğrafı

Barcelona halkı bu meydanı tıpkı bizim Taksim meydanı gibi daha çok buluşma noktası olarak kullanır. Meydanda birbirinden güzel çeşmeler ve heykeller yer almaktadır. Bu heykel ve çeşmeler de en az meydan kadar ünlüdür.

Meydan 50.000 metrekarelik bir alan üzerine konumlanmıştır. Meydanda bir sürü güvercin göreceksiniz. Bu güvercinler de oldukça ünlüdür.

barcelonanın ünlü meydanları - Barcelona Plaçe de Catalunya Meydanı

Aynı zamanda şehrin en ünlü sokaklarını ve caddelerini birbirine bağlar. Bunlardan bazıları la rambla caddesi, Passeig de gracia caddesi gibi caddelerdir.

Barcelona’ya gittiğinizde bu meydanda bolca vakit geçirmeyi sakın unutmayın. Oldukça işlek ve hareketli olan palaçe de catalunya meydanı günün her saati kalabalık olma özelliğine de sahiptir. Hem yerli halkın hem de tursitlerin fazlaca ilgi gösterdiği bir yerdir.

barcelonanın ünlü meydanları - Barcelona Plaçe de Catalunya Meydanına ulaşım

Plaçe de catalunya meydanı oval bir şekilde ve etrafı ağaçlarla çevrilidir. Bu durum meydanı trafikten uzak kılmaktadır.

Barcelona plaçe de catalunya meydanında yer alan heykeller

Meydan kendine has güzelliği ve hareketliğinin yanı sıra heykelleri ile de ünlüdür. Meydanda bulunan Francesc macia heykeli en bilindik olanıdır. Bu heykel katalan hükümeti eski başkanının anısına yapılmıştır. Heykel josep subirachs tarafından yapılmıştır.

Barcelona Plaçe de Catalunya Meydanında yer alan heykeller

Meydanda yer alan diğer dikkat çeken ve ünlü olan heykel ise bir kadın figürü şeklindeki heykeldir. Bu heykeli ise Josep clara yapmıştır. Heykel Enigma tanrıçası adını taşır ve bir havuzun ortasında yer almaktadır. Heykel 1982 yılında yapılmıştır.

Barcelona-Plaçe-de-Catalunya-Meydanında-yer-alan-kadın-figürlü-heykel.jpg

Meydanın doğusuna doğru ilerlediğinizde ise karşınıza beyaz bir bina çıkacak. Bu beyaz bina El Corte İngles’in evidir. Fakat bu evin bir özelliği vardır. O da tüm İspanya’da şubeleri olan bir alışveriş merkezi olarak kullanılmasıdır. Bu alışveriş mağazasında elektronik eşyalarından tutun da bahçe ürünlerine kadar pek çok ürün bulabilirsiniz. Bu arada alışveriş merkezinin 9. katına çıkıp manzaranın tadını çıkarmayı sakın unutmayın.

El Corte İngles'in evi olan alışveriş merkezi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.