Barcelona Park Güell

Barcelona Park Güell Hakkında Detaylı Bilgi

Park güell gerçekten görülebilecek özel yerler arasında bulunan son derece güzel bir parktır. Peri masallarını andıran bir görüntüsü vardır. Barcelona’da yer alan bir çok yapıda olduğu gibi burada da Gaudi‘nin emeği vardır. Yapının merdivenleri ve pavillion kısımları Gaudi’ye aittir. Park güellin inşasını yakından incelediğinizde bolca doğal şekil ve figür kullanıldığını göreceksiniz.

Barcelona Park Güell içinde yer alan gaudi müzesi

Park güell’in hikayesi

Eusebi Güell adında bir sanayi iş adamı Barcelona’nın kuzeyinde 17 hektarlık bir arazi satın alır. Bu 17 hektarlık alana kamu binaları ve 60 adet ev inşa ettirmek ister. Bu projesini hayata geçirmek için Gauidi ile görüşür. Gauidi uzun bir süre bu proje üzerinde çalışır. Fakat proje ticari açıdan başarısızlıkla sonuçlanır. Buradaki evlerden biri bile satılamaz. 1918 yılında arazi devlete geçer ve 1922 yılında da park güell adıyla halka açılır.

barcelona rehberi - Barcelona Park Güell'in içi

Yapıyı gezmeye gittiğinizde hansel ve gratel masallarındaki görüntüyü andıran kısımlar göreceksiniz. İşte bu kısımlar Gaudi’nin tasarlamış olduğu pavillionlardır.

barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Park Güellin girişindeki merdivenler

Aynı şekilde parkın girişinde etkileyici bir merdiven göreceksiniz. Bu merdivenin tasarımı da Gaudi’ye aittir. Park güell’in girişindeki merdivenlerin bulunduğu alanda dragon görünümlü bir kertenkele göreceksiniz. Bu da park güell’in sembollerinden biridir.

barcelonada gezilecek yapılar - Barcelona Park Güellde yer alan dragon şeklindeki kertenkele

Park güell içinde yer alan müzeler

Gauidi müzesi

Gaudi müzesi Barcelona’da gezilebilecek müzeler içinde en önemli müzelerden biridir. Çünkü Barcelona’da pek çok yapıya imza atmış olan ve Barcelona için oldukça önemli bir isim olan Gaudi’nin bir zamanlar eviymiş burası. Müzede Gaudi’ye ait pek çok eşyayı ve Gauidi’ye ait çizimleri yakından inceleme şansı yakalayabiliyorsunuz.

barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Park Güell hakkında bilgi

Park güell’e ulaşım

Park güelle Barcelona’da bir tepe üzerine konumlanmış durumdadır. Bu nedenle bu tepeye vasıta ile değil yürüyerek çıkabilirsiniz. Metro kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metronun Lesseps durağında indikten sonra parka ulaşmak için 300 metre kadar yürüyorsunuz. Metro yerine otobüslerle de buraya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Gene turistik bir yer olduğu için üstü açık turistik otobüsler de buraya uğruyorlar. Bu otobüsleri de tercih ederek ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Park Güellde gauidnin yaptığı kısımlar

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.