Amsterdam’da Yeme İçme

Pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Amsterdam’da yeme içme konusunda sizi tatmin edebilecek şehirlerden biridir. Kendine has lezzetlerin olduğu gibi ayrıca dünya mutfaklarına ait de enfes lezzetler bulabilirsiniz. Pek çok Amsterdam restaurantında neredeyse 50’den fazla dünya mutfak çeşidi vardır ve bu da bu şehri görmeye gelen turistler için özellikle oldukça geniş bir yelpaze sunar.

amsterdamda yeme içme

Et ile sebze genelde Amtsredam yemek rehberinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yaptıkları yemeklerde et ve sebzeyi genelde kullanırlar. Bunun yanında şehirde deniz ürünleri tüketimi de çok yaygındır. Oldukça taze ve lezzetli balık menüleri yiyebilirsiniz.

Ayak üstü yemek yiyebileceğiniz ekonomik ama lezzetli pek çok yer olduğu gibi aynı zamanda Amsterdam’da yemek yenilecek yerler içinde en meşhuru botta yemektir. Yani 2 ya da 2 buçuk saatlik bir tur esnasında yenilen akşam yemeğidir ve genelde balayı çiftleri ya da romantik eşler tercih eder. Çünkü ciddi anlamda romantik bir akşam yemeği yemenizi sağlar. Ancak böyle bir akşam yemeği için rezervasyon yaptırmanız gerekir bunu atlamayın.

amsterdamda yemek yenilecek yerler

Amsterdam’da yemeğin yanında genelde Fransız şarapları tüketilir. Ortalama bir restaurantta şarabın fiyatı 12 ile 20 euro arasında değişir. Eğer farklı deneyimler kazanmak istiyorsanız her zaman gittiğiniz yere ait yöresel lezzetleri denemelisiniz. Amsterdam’ın da bir çok yöresel lezzeti vardır. Bunların başını elbetteki peynirler çeker. Amsterdam peyniri tüm dünyaya ün yapmış bir lezzete sahiptir. Hemen her markette bu peynirlere denk gelirsiniz. En meşhur peyniri flemenk peyniridir. Bu peynir eski ve yeni diye sınıflandırılır.

amsterdam peynirleri

Zaten gittiğiniz her gıda marketinde denemeniz için farklı lezzetlerde peynir çeşitleri vardır. Amsterdam halkı lezzetli peynirin koyun ve keçi sütünden yapılan peynirler olduğunu söylerler. Marketlerde evinize giderken götürebilmeniz için özel paketlenmiş peynirler vardır. Kendiniz ya da sevdikleriniz için özel Amsterdam peyniri satın alabilirsiniz.

İçecek olarak kendilerine has biraları vardır. Bierfabriek, Brouwerij, De Bekeerde Suster ve De Prael Amsterdam’a has en ünlü bira çeşitleridir. Amsterdam’ın diğer bir sizi kalpten fethedecek özelliği de meşhur patates kızartmalarıdır. Şehirde pek çok yerde külahta patates kızartması satan yerler görürsünüz. Bu çok yaygındır ve hem halk hem de turistler tarafından çok ilgi görür. Patatesleri özel ve kalındır, oldukça da lezzetlidir. Yanında sizin zevkinize bağlı bazı özel soslar da verirler ve yemesi keyifli yiyeceklerden biridir.

amsterdamda külah patates

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.