Amsterdam Dam Meydanı

Amsterdam’da gezilecek yerlerin başını Dam meydanı çeker. Amsterdam dam meydanının en büyük özelliği meşhur güvercinleridir. Amsterdam’ı Venedik yapan diğer bir özelliği de güvercinleridir. Venedik’e gidenler bilirler. Venedik’te güvercinler yolda sizinle yürürler, kolunuza, omzunuza konarlar. Her yer insanlarla bütünleşmiş güvercinlerle doludur. Dam meydanında da tam olarak Venedik kadar olmasa da bolca güvercin görürsünüz. Ayrıca bu güzel meydanın diğer bir özelliği de tıpkı bizim Taksim meydanı gibi buluşma yeri olarak kullanılır. Amsterdamlılar burayı buluşma noktası olarak kullanırlar

Amsterdam Dam Meydanı

Dam meydanı 13. Yüzyılda inşa edilmiş. Yapılış amacı ise Zuiderzee denizinin taşması sonucu insanlara zarar vermesini engellemek için amstel nehri etrafına setler yapılarak bu meydan oluşturulmuştur ve böylece deniz taşsa da insanlar ve yapılar zarar görmeyecektir. Amsterdam dam meydanı hakkında bilgi arayışı içinde olanlar genelde bu meydanın yapıldığı dönemde sürekli önemli olaylara ev sahipliği yaptığını bilirler. Meydan yıllarca en önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Ayrıca meydanda bir sürü sokak sanatçısı göreceksiniz. Bu uzun yıllardır böyledir.

Amsterdam dam meydanı hakkında bilgi

Amsterdam’a kadar gelip dam meydanının hikayesini okumadan bu güzel meydanı gezmeyin. Meydan gerçekten oldukça keyfili ve güzel. Meydanda yapacak pek çok şey bulacaksınız. Meydan üzerinde bir sürü kafe ve restaurant da yer alıyor. Bu tarihi ve güzel meydanda güzel bir akşam yemeği yemenizi öneririm.

Meydanda yer alan ve ünlü diyebileceğim yapı meşhur royal palacedir. Royal palace belediye binası olarak inşa edilmiş özel bir binadır. Bina hala aktif olarak kullanılıyor. Bir çok özel organizasyon bu binada yapılıyor ve binada organizasyon olmadığı zamanlarda ise ziyarete açık oluyor.

dam meydanı

Meydanda hemen dikkatinizi gösterişi ile sizi büyüleyecek olan diğer bir bina ise grand hotel krasnapolsky olacak. Bu özel bir otel. Çünkü kendisi Hollanda’nın en büyük beş yıldızlı oteli unvanına sahip. Otel polonyalı göçmenler tarafından yapılmış ve oldukça güzel.

dam meydanının hikayesi

Amerika şehirlerini anlatırken sık sık bahsettiğim bir müze olan madame tussaud’s müzesi de bu meşhur meydanda yer alıyor. Amsterdam’a gelmişken bu ünlü müzeyi gezmeyi sakın ihmal etmeyin. Biliyorsunuzdur madame tussaud’s müzesinde dünyaca ünlü isimlerin bire bir boyutlarda balmumundan heykelleri yer almaktadır. Meydanda daha pek çok keyifli aktivite yer almakta. Hem tarihi yapı gezebilir hem de son derece eğlenceli olan bu meydanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.