Venedik Rialto Köprüsü

Ponte di Rialto

Rialto köprüsünün hikayesi

Rialto köprüsünün yapılışı bir yarışma sonucu gerçekleşmiştir. 16. yüzyılın sonlarında Venedik’te bir yarışma düzenlenir. Yarışmada eski köprünün yerine daha güzel bir köprü inşası için mimarlar arasında yapılır. Bir çok ünlü mimarın da katıldığı bu yarışı Antonia da Ponte adında bir mimar kazanır. Köprü 1591 yılında açılır.

rialto köprüsünün gece resimleri

Oldukça uzun bir süre büyük kanal üzerindeki yaya trafiğini sağlayan tek köprü rialto köprüsü olmuştur. Rialto köprüsü Venedik’te bulunan köprüler içinde, üzerinde en çok fotoğraf çekilen ve en çok ilgi gören köprüdür.

venedik rialto köprüsünün hikayesi

Rialto köprüsü sadece iki yakayı birbirine bağlamakla kalmaz, aynı zamanda son derece hareketli de bir alışveriş alanıdır. Aslında köprü Venedik’te yer alan en renkli yapılardan biridir.

venedik rialto köprüsü

Rialto köprüsü Venedik’te yer alan dört büyük köprüden biridir. Köprü şehrin tam göbeğinde yer alır. San polo ve San Marco’yu birbirine bağlar. Bunun yanında köprü üzerinde eğer alışveriş seviyorsanız sizi mutlu edebilecek dükkanlar da vardır. Rialto köprüsü üzerindeki dükkanlarda turistik amaçlı satılan mücevherler, ipekler, maskeler, hediyelik eşyalar ve cam ürünleri satılır. Köprüde hem muhteşem kanal manzarasını seyrederek hem de Venedik’e has hediyelikleri satın alabilirsiniz. Bu arada köprünün altından geçen gondolları da seyretmek gerçekten ayrı bir keyif.

venedik rialto köprüsü üzerindeki dükkanlar

Rialto köprsününü incelerken köprünün alt kısmının yukarı doğru yükseldiğini göreceksiniz. Bunun nedeni ticaret amaçlı gelen büyük gemilerin buradan rahatlıkla geçebilmelerine imkan sunmak için. Bu arada eğer gondol turu yapmayı planlıyorsanız, rialto köprüsünün etrafında bir sürü gondolcu hazır müşteri beklemektedirler. Buradan bir gondolla anlaşıp muhteşem Venedik gondol turunuzu yapabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.