Venedik Palazzo Ducale Sarayı

Venedik’te gezilecek yerler arasındaki bir sürü saray gibi bu saray da gezmeye ve görmeye değer saraylar arasında. Eğer gotik mimariyi seviyorsanız Venedik palazzo ducale sarayı sizi çok etkileyecektir. Çünkü saray gotik mimari ile inşa edilmiş oldukça güzel bir tasarıma sahip.

Venedik palazzo ducale sarayı - venedikte gezilecek yerler

Venedik Palazzo Ducale Sarayı 

Palazzo ducale sarayı Venedik Cumhuriyet’inin yetkilisi Doge’un evi olarak kullanılmıştır. Venedik’te en çok ziyaret edilen mekanlardan biri de bu saraydır.

Venedik palazzo ducale sarayının hikayesi

Gelelim Venedik palazzo ducale sarayının hikayesine. Palazzo ducale sarayı 9. yüzyılda bir şato olarak tasarlanmış ve şato olarak kullanılması amacı ile yapılmıştır. Sarayı gördüğünüzde zaten şato mimarisini andıran tasarımı dikkatinizi çekecek. Saray yapıldıktan sonra uzun bir süre Venedik hükümeti tarafından kullanılmıştır. Ancak şanssızlıklar nedeni ile bir çok kez yangın ve sel felaketi yaşayan saray defalarca kez zarar görmüş, yıkılmış ve tekrar aynı şekilde inşa edilmiştir.

Venedik palazzo ducale sarayı müzesinin içi - venedikte gezilecek müzeler

Saray 1923 yılında bir müzeye çevrilmiştir. Eğer Venedik’te bu müzeyi gezmek isterseniz rehberlerden yardım almanızı öneririm. Çünkü müze içerisinde oldukça özel eserler ve hikayeler yer almaktadır.

Venedik palazzo ducale sarayı müzesinde yer alan eserler

Venedik’te gezilecek yerler ve saraylar arasında son derece önemli bir yere sahip olan bu yapının içindeki erserler de aslında oldukça önemli. Eğer müzeye girmeyi planlıyorsanız burada müzede yer alan eserlerle ilgili sizi kısaca bilgilendirmeye çalışacağım. Öncelikle müzede o dönem önemli bir isim olan Doge uzun süre yaşamıştır. Bu da Doge’ye ait bazı özel evrakların burada  sergilenmesine olanak sağlamıştır. Müzede görebileceğiniz eserler arasında Doge’nin emirlerinin yazılı olduğu kağıtlar da vardır.

Venedik palazzo ducale sarayı müzesinin içinde yer alan eserler

Müzede altın merdiven yani scala d’oro görülecek yapılardan biridir. Buradan düklerin odalarına gidebilir ve o dönem dükler tarafından kullanılan bu etkileyici dük odalarını yakından görebilirsiniz.

Müzede yer alan ünlü ve önemli eserler ise, Jacobo Bassano’nun imzasını taşıyan Kenan’a dönen yakub ile Veronese’nin imzasını taşıyan Eurepe’nin kaçırılışı eserleri yer almaktadır.

Müzede bir çok önemli devlet kararlarının alındığı ve elçilerin ağırlandığı Sala del collegio ile sala del senato ziyaretçilere açık durumdadır. Buraları da ziyaret etmenizi öneririm. Bunun yanında o dönem çok önemli devlet adamları tarafından büyük toplantıların yapıldığı sala del consiglio die dieci salonunu ve bunun gibi diğer önemli salonları da ziyaret etmeyi atlamayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.